اردوغان: دادگاه آمریکایی در پرونده ضراب انگیزه‌های پنهانی دارد

139506311002554848710344

رئیس جمهور ترکیه ضمن اشاره به متهم شدن رضا ضراب تاجر طلا به کمک به نقض تحریم‌ها علیه ایران از سوی دادستان های آمریکایی، تاکید کرد: دادگاه آمریکا در پرونده رضا ضراب انگیزه های پنهانی و مخفی دارد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز یکشنبه در سخنانی تاکید کرد: تا زمانی که نیروهای شبه نظامی کرد از عملیات علیه تروریست های داعش در شهر رقه مستثنی باشند، ترکیه خواستار پیوستن به ائتلاف به رهبری آمریکا در عملیات نظامی خواهد بود.

عملیات ارتش ترکیه در شمال سوریه در ابتدا با هدف منهدم کردن تروریست های داعش بوده ولی در ادامه این عملیات علیه کردهای سوریه ادامه یافته است.

اردوغان در جمع خبرنگاران در مسیر بازگشت از نیویورک، تصریح کرد: وزیر خارجه ما و مقامهای نظامی در حال مذاکره با آمریکا بر سر عملیات نظامی رقه هستند. ما شرایط خود را با آنها در میان گذاشته ایم.

وی افزود: برداشتن گام مشترک برای ما مهم است. اگر آمریکا کردهای سوری را وارد این کار نکند، ما می توانیم همراه با آمریکا در این عملیات نظامی شرکت کنیم.

اردوغان پیش از این نیز اعلام کرده است که آمریکا اخیرا محموله های سلاح برای کردهای سوریه ارسال کرده است.

رئیس جمهور ترکیه گفت: از جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا درباره ارسال سلاح برای کردها سئوال کردم ولی او نسبت به ارسال سلاح برای کردهای سوریه ابراز بی اطلاعی کرده است.

اردوغان: دادگاه آمریکایی در پرونده ضراب انگیزه‌های پنهانی دارد

رئیس جمهور ترکیه ضمن اشاره به متهم شدن رضا ضراب تاجر طلا به کمک به نقض تحریم‌ها علیه ایران از سوی دادستان های آمریکایی، تاکید کرد: دادگاه آمریکا در پرونده رضا ضراب انگیزه های پنهانی و مخفی دارد.

مقام‌های آمریکایی رضا ضراب شهروند دو تابعیتی ترک- ایرانی را که با مقام‌های ارشد دولت ترکیه ارتباط داشته، در ماه مارس در میامی بازداشت کردند. وی متهم به کمک به ایران برای انجام میلیون ها دلار مبادله مالی و ارزی شده که نقض تحریم‌های هسته‌ای تهران به شمار می رود.

این تاجر ۳۳ ساله هنوز در نیویورک در بازداشت به سر می برد. دادستان منهتن اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی، رضا ضراب را به همراه تعدادی از وزرای کابینه ترکیه و اعضای خانواده اردوغان به دست داشتن در این پرونده متهم کرده است.

اردوغان گفته است که مساله ضراب را با جو بایدن در میان گذاشته است. وی افزود: دادستان های آمریکایی سعی دارند تا ضراب را به دست داشتن در کمک مالی به یک خیریه آموزشی متهم کنند که با خانواده رئیس جمهور ترکیه در ارتباط بوده است.

اردوغان تاکید کرد: دادستان های آمریکایی به دنبال اجرای قانون نیستند بلکه شبکه ای از روابط را دنبال می کنند. جالب این است که اتهامات علیه همسر من مطرح شده است که این خیریه آموزشی را تاسیس کرده است. همسرم و من از تامین کنندگان مالی این نهاد نیستیم. تلاش برای مطرح کردن نام ما در دادگاه نشان می دهد که انگیزه های پنهانی وجود دارد.