رفتن «ایستاده در غبار» به اسکار اتفاق باارزشی است

139503081054323627783984

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت ارشاد در زمینه اسکار دخالت مستقیمی ندارد، با این حال اگر فیلمهایی مانند «ایستاده در غبار» به اسکار بروند، هم از نظر فنی و هم از نظر محتوایی اتفاق باارزشی است.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ در حاشیه مراسم اختتامیه نخستین جشنواره دائمی تولید محتوای دیجیتال ایران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران درباره نماینده ایران در جشنواره فیلم اسکار گفت: نگاه ما این است که آثار ارزشی‌تر در این جشنواره و سایر جوایز بین المللی حضور پیدا کند.

وی در این راستا با تأکید بر اینکه انتخاب نماینده برای حضور در اسکار سازوکاری دارد و داوران هستند که باید بررسی کنند و از نظر فنی و محتوایی این مسئله را تأیید کنند، تصریح کرد: وزارت ارشاد در این مورد دخالت مستقیمی ندارد، با این حال اگر فیلمهایی مانند «ایستاده در غبار» به اسکار بروند، هم از نظر فنی و هم از نظر محتوایی اتفاق باارزشی است.

جنتی همچنین در مورد ماجرای پخش تیزر تبلیغاتی آثار سینمایی در شبکه‌های ماهواره‌ای با این بیان “ما با مقامات قضایی در همه سطوح از رئیس تا سایر مقامات این قوه صحبت کرده‌ایم” عنوان کرد: به‌طور مشخص معلوم است که برخی تیزر فیلم خود را برای پخش در شبکه‌های ماهواره‌ای ارائه نکرده‌اند، اما موارد متعددی هم هست که مشخص شده سازندگان اثر از پخش تیزر اطلاع داشته‌اند که البته برخی از آنها به‌صورت رایگان و برخی با صرف هزینه بوده است که هر دو خلاف قانون است. افرادی که در این زمینه ذی‌نفع هستند، اگر مدعی هستند که اثر خود را برای تبلیغ به شبکه‌های ماهواره‌ای نداده‌اند، در دستگاه قضایی نسبت به این مسئله شکایتی ثبت کنند.

وزیر ارشاد با ابراز اینکه مجرم در خارج از ایران است، اما شکایتها در سطح جهانی قابل بررسی است، اگر افراد مدعی هستند که خلافی صورت گرفته و ضرری کرده‌اند، شکایت کنند، ادامه داد: ما با صدا و سیما مذاکره و به آنها اعلام کرده‌ایم تمام آثاری که مجوز پخش از وزارت ارشاد می‌گیرند، به‌معنای آن است که اجازه پخش عمومی دارند و لازم است حداقل زمان کف ۲۰ تا ۳۰ ثانیه‌ای برای پخش تیزر آنها در صدا و سیما اختصاص داده شود تا دیگر بهانه‌ای برای نبودن امکان تبلیغ باقی نماند.

جنتی در پایان از عملیاتی شدن این طرح خبر داد و بیان کرد: این مسئله تا حدی عملیاتی شده که اگر به‌صورت کامل اجرایی شود، دیگر بهانه‌ای باقی نخواهد ماند.