قراردادهای IPC ضد اقتصاد مقاومتی است؛ اصلاحات کافی نیست/ همچنان در تحریم هستیم/ سرنخ‌هایی از سرنوشت متوسلیان به‌دست آورده‌ایم

farhangnews_190990-543304-1458701334

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان “همچنان در تحریم هستیم و بانک‌های جهانی زیر بار معاملات ارزی با ایران نمی‌روند”، گفت: قراردادهای آی.پی.سی. دقیقاً ضد اقتصاد مقاومتی و خطرناک است، اصلاحاتی صورت داده‌اند اما اصلاحات انجام‌شده کافی نیست.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ محسن رضایی در جمع دانشجویان بسیجی استان فارس در مجتمع یاوران ولایت شهر قم اظهار داشت: کفار و منافقین می‌خواهند نور خدا را با دهان‌هایشان خاموش کنند ولی خدای متعال تصمیم گرفته این نور را به کمال برساند؛ ولو کفار ناراحت باشند، خداوند تصمیم خودش را عملی می‌سازد.

وی افزود: انقلاب ما نور الهی بود، هرچند این انقلاب مانند سایر انقلاب‌ها بُعد سیاسی دارد و در مباحث بین‌المللی نیز حرف دارد اما با انقلاب‌های دیگر تفاوت دارد بلکه در امتداد انقلاب‌های انبیاء است و دارای حرف‌زدن‌هایی ورای سیاست است. مخالفانش در مقابل جبهه خدا، ایستاده‌اند و خدای متعال مصمم است این انقلاب را در داخل و خارج از ایران به نتیجه برساند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: به‌همین دلیل جبهه این انقلاب در داخل و خارج از مرزها است. این انقلاب نظام‌های ظالمانه جهانی را به‌چالش کشیده و یک جبهه بزرگ داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی به‌وجود آورده و این جبهه گسترده سرآغاز تحول جهانی است.

* با یک مذاکره مسائل‌مان با غرب حل‌شدنی نیست

رضایی با بیان “این انقلاب مبارزه جدی و زیربنایی بین ما و غرب است و با یک مذاکره، مسائل ما با غرب حل‌شدنی نیست”، تصریح کرد: انقلاب ما یک حرکت سیاسی مقطعی نیست و ماجرا با گفت‌وگو با اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها حل نمی‌شود. البته ما از گفت‌وگو استقبال می‌کنیم و غرب از گفت‌وگو و مناظره با انقلاب فرار می‌کند و جواب ما را با بمب می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه دیپلماسی غربی‌ها برای پایان دادن به انقلاب از همان ماه‌های اول انقلاب شروع شد، گفت: در دی‌ماه ۱۳۵۷، شورای سلطنت تشکیل شد تا امام(ره) از انقلاب منصرف بشود. تهرانی رئیس شورای سلطنت به امام راحل نامه نوشت و درخواست ملاقات داد، امام(ره) استعفای تهرانی را شرط کرد و گفت: “ما از اساس با سلطنت مخالف هستیم”. از این حوادث توقف انقلاب اسلامی که ارزش‌های زیرساختی غرب را به چالش کشانده زیاد است چراکه انقلاب اسلامی فلسفه جدید سیاسی را مطرح می‌کند.

* انقلاب اسلامی در منطقه و جهان جبهه مقاومت را شکل داده است

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: انقلاب ما در داخل، منطقه و جهان جبهه مقاومتی را شکل داده است، شعارهای این انقلاب از زبان مقام معظم رهبری قابل‌درک است چراکه ایشان تنها رهبر و هادی انقلاب اسلامی است. “اقتصاد مقاومتی” در داخل کشور،  “مقاومت سیاسی” در منطقه و “مقاومت ارزشی” در جهان مطرح است.

وی ادامه داد: در ایران سیاست فتح شده و اقتدار و امنیت ایران تأمین شده است، ملت ما از تأسیس حاکمیت و نظم سیاسی عبور کرده و اکنون به ایستگاه اقتصاد رسیده‌ایم و در آن حرکت‌مان کند شده است. بنابراین ادامه انقلاب در داخل در جبهه اقتصادی جریان دارد.

رضایی به وضعیت منطقه اشاره کرد و افزود: انقلاب در منطقه در بعد سیاسی ادامه دارد، در منطقه می‌گوییم ملت‌ها باید سرنوشت خود را تعیین کنند. نظام‌های سیاسی اسلامی در منطقه را پیگیری می‌کنیم و از استقلال و مرزهای کشورها دفاع می‌کنیم، مخالف تجزیه کشورها هستیم، از سوریه به همین دلیل دفاع می‌کنیم تا با مقاومت سیاسی خود، سرنوشت کشورهای منطقه به دست مردم باشد.

* دولت جواب معرکه‌گیری عربستانی‌ها را بدهد

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اخیراً عربستان با کمک رژیم صهیونیستی و منافقین می‌خواهند معرکه‌ای را در پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی به راه بیندازند، اظهار داشت: دوستان ما در دولت، وقت را از دست ندهند مثل سرانجام کنفرانس کشورهای اسلامی نشود، آن‌ها می‌خواهند علیه ما قطعنامه بگیرند، حقوق بشر هم مانند پرونده هسته‌ای به یک ماجرای جدید تبدیل می‌شود که در این کارزار جنگ ما جنگ ارزش‌ها است. مقاومت در داخل، منطقه و جهان در شرایط کنونی مکمل هم هستند. نام همه این جبهه‌ها در مقاومت خلاصه می‌شود.

وی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به‌دلیل اینکه تاکنون هیچ انقلابی نتوانسته از این گذرگاه عبور کند مرحله‌ای بسیار مهمِ پیش‌ِروی انقلاب ماست و تنها انقلابی که به‌ظاهر از این مرحله عبور کرده چین است که یک نظام پیوندی درست کرده است. اقتصاد سرمایه‌داری را به نظام کمونیستی پیوند زده‌اند و آمریکایی‌ها نمی‌گذارند همین مدل هم در جایی تکرار شود که اگر انقلاب اسلامی از ایستگاه اقتصاد عبور کند، نخستین انقلابی است که با هویت خودش توانسته به‌عنوان یک انقلاب در دو قرن اخیر از ایستگاه اقتصاد عبور کند.

بانک‌های جهانی زیر بار معاملات ارزی با ایران نمی‌روند/ همچنان در تحریم هستیم

رضایی با اشاره به اهمیت اقتصاد در جامعه گفت: جهاد و جنگ به میدان اقتصاد کشیده شده است، ما همچنان در تحریم هستیم و بانک‌های جهانی زیر بار معاملات ارزی با ایران نمی‌روند، در این موضوع راهکار ما اقتصاد مقاومتی است اما معنایش فقط ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی نیست. شغل خیلی مهم است، ما باید فقر و بیکاری را بیرون کنیم اما به چه شکلی؟ ما به‌دنبال یک نهضت اقتصادی هستیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آن روزی که کالاهای ایرانی بتواند سهم اول را در اقتصاد و بازارهای منطقه به‌دست بیاورد کمتر از آزادسازی خرمشهر نیست. کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب و با رعایت استانداردهای  سلامت و محیط زیست اگر داشته باشیم، بازارهای منطقه را فتح می‌کنیم.

وی با ابراز “در بعد فرهنگی، از طریق نهضت فرهنگی می‌توانیم از نیروی جوانی نسل سوم و چهارم انقلاب استفاده کنیم و آن‌ها را طرفدار انقلاب و اسلام کنیم”، خاطرنشان کرد: در سال اول جنگ ادبیات جنگ این‌گونه بود: رمزها ببر و پلنگ بود. در سال‌های بعد، جای همین رمزها، یا زهرا و یا حسین شد و تحول انسانی به وجود آمد و در یک صحنه واقعی مردم تلاش نظام و نیروهای دلسوز را در آزادسازی سرزمین‌های خود دیدند. در دوران جنگ مردم به حجاب و ظاهر ساده اهمیت می‌دادند چون می‌دیدند که آن‌هایی که با اخلاص می‌جنگند، برای آن‌ها  و ایران و اسلام هستند.

* جوانان و نخبگان جلوی تحریف اقتصاد مقاومتی را بگیرند

رضایی ادامه داد: نقش دانشگاه و دانشجویان در اقتصاد مقاومتی پررنگ است. مقاله نوشتن دانشجویان در زمینه‌های اشتغال یک بُعد از کار است. باید، به‌دنبال مستقر کردن الگوی اقتصاد اسلامی در ایران باشید. بنابراین گفتمان‌سازی یکی از خواسته‌های مقام معظم رهبری از جوانان و نخبگان است که بتوانند اقتصاد مقاومتی را برای مردم تبیین کنند و جلوی تحریف اقتصاد مقاومتی را بگیرند.

وی مطالبه‌گری دانشجویان و جوانان از مسئولان کشور را خواسته مقام معظم رهبری از آن‌ها دانست و افزود: شما از کسانی که می‌خواهند ماه‌های آینده و سال‌های آینده کشور را اداره کنند با مطالبه‌گری حرف بزنید و آن‌ها را پاسخگو کنید تا اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنند. مقام معظم رهبری در جلسات با دانشجویان روی این نکته تأکید کردند که اقتصاد مقاومتی یک فکر و مطالبه عمومی است، این جمله را ایشان یک سال قبل از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی فرموده‌اند. در مورد شرکت‌های دانش‌بنیان تأکید فراوانی داشته‌اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دو بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و مطالبه‌گری و تبیین اقتصاد مقاومتی را وظیفه دانشگاهیان خواند و اضافه کرد: درآمدها و هزینه‌های دولت و شرکت‌های وابسته به دولت و بخشی از خدمات دولت به مردم باید در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشد. دولت خودش را باید در این چارچوب اصلاح کند. دولت در اقتصاد مقاومتی جامعه هم باید فعالیت داشته باشد تا کسب‌وکار مردم و صنعتگران و کشاورزان اصلاح شود. رفتار بانک‌ها و بازار سرمایه در این بخش قابل‌تحلیل است. بخش سوم، تجارت ما با خارج است، تنوع تجارت در واردات و صادرات مهم است. باید به‌دنبال توازن تجاری باشیم و در صورت فشارهای ظالمانه در محدودسازی تجارت و اقتصاد ما، باید تهاجم تجاری را مدنظر قرار بدهیم. مدیریت جهادی و فرهنگ‌سازی برای واردکردن مردم به چرخه تولید با خلاقیت ابعاد دیگر اقتصاد مقاومتی است.

* با لباس مقدس پاسداری در انتقال تجربه و آموزش فرماندهان مشغول هستم

در ادامه این نشست صمیمانه، دانشجویان سؤالات خود را با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان گذاشتند، نخستین پرسش دانشجویان به دلیل بازگشت رضایی به سپاه، اختصاص داشت که وی در پاسخ گفت: دلیل خروج من از سپاه، احساس خطر در عرصه اقتصاد بود. دو سال پیش با دیدن تهدیدات منطقه‌ای از جمله در سوریه و پیشروی‌های داعش از مقام معظم رهبری کسب اجازه کردم که با این لباس در سال‌های آخر عمرم در کنار آقا باشم. همچنین با لباس مقدس پاسداری در کارهایی مانند انتقال تجربه و آموزش فرماندهان هم مشغول هستم.

وی درباره حمایت مجمع تشخیص مصلحت نظام از اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: ما در مجمع ایده اقتصاد مقاومتی را که از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شده بود در ۲ سال به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کارشناسی کردیم و خدمت ایشان مشورت دادیم.  الآن نظارت بر اجرای سند را در دستور کار قرار دادیم و مجمع به‌دنبال اجرای این نظارت است و باید پس از مرتفع‌کردن پاره‌ای از مشکلات به رهبر انقلاب گزارش بدهیم.

* سرنخ‌هایی از سرنوشت احمد متوسلیان به‌دست آورده‌ایم

دانشجویی در مورد سرنوشت حاج احمد متوسلیان سؤال کرد که رضایی در این باره گفت: ایشان به‌عنوان فرمانده لشکر ۲۷ حضرت رسول(ص) به لبنان اعزام شد و در جاده بعلبک به‌همراه سه دیپلمات ایرانی اسیر شد و تاکنون اسرائیل و آمریکا در مورد این عزیزان اطلاعاتی نداده‌اند و زیر بار نمی‌روند. اخیراً اطلاعاتی به‌دست آمده و امیدواریم سرنخ‌ها به جایی برسد. نسبت به گذشته امیدوارتر شدیم. در همه دوره‌های سپاه و حزب‌الله و سپاه قدس فعالیت‌هایی برای پیگیری این عزیزان بوده و انجام شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد رابطه ایران و عربستان اظهار داشت: رابطه ما روزبه‌روز دارد بدتر می‌شود و آن‌ها می‌خواهند همه پل‌ها را خراب کنند. به‌طور دیوانه‌وار دارند این پل‌ها را خراب می‌کنند، گویی می‌خواهند به‌سمت جنگ پیش بروند. قریب ۴۰۰ هزار عرب به سارایوو رفته‌اند تا از جنگ عربستان و ایران فرار کنند. این وضعیت به‌سمت دیپلماسی و صلح نیست و به‌طرف جنگ می‌روند. تصور غلطی دارند که فکر می‌کنند جنگ در خلیج فارس خواهد بود و ایرانی‌ها با آمریکایی‌ها درگیر خواهند شد. فکر نکرده‌اند که ما حساب این کارها را کرده‌ایم و آمریکا و توانایی‌هایش را دیده‌ایم.

* دولت باید ریل اقتصاد را عوض کند

رضایی در پاسخ به سؤالی در مورد فعالیت ستاد اقتصاد مقاومتی در دولت گفت: اینکه دولت این ستاد را تشکیل داده خوب است اما کافی نیست. دولت باید ریل اقتصاد را عوض کند. تعریف پروژه در جهت اقتصاد مقاومتی ممکن است باشد اما تحول ایجاد نمی‌کند. امیدواریم این هشت ماه آخر دولت به نام نیک دولت در اقتصاد منتهی شود.

* قراردادهای IPC دقیقاً ضد اقتصاد مقاومتی است/ اصلاحات انجام‌شده کافی نیست

دانشجویی در مورد مدل جدید قراردادهای نفتی سؤال کرد که رضایی در پاسخ اظهار داشت: قراردادهای آی.پی.سی. دقیقاً ضد اقتصاد مقاومتی و خطرناک است و تعهدات زیادی برای ما ایجاد می‌کند که در صورت شکایت طرف مقابل خسارت‌های زیادی به ما وارد می‌کند. طراحان این قراردادها به‌دنبال تقویت سرمایه‌گذاری خارجی در ایران هستند که دیگر مسائل را مدنظر قرار نداده‌اند. مشکلاتش گفته شده و اصلاحاتی هم صورت داده‌اند اما اصلاحات انجام‌شده کافی نیست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد حقوق نجومی نیز گفت: ریشه این حقوق‌های نجومی، عدم نظارت در میان مدیران کشور ماست. اگر حساسیت اعمال می‌شد و افکار مخرب در میان مدیران پیش نمی‌آمد شاهد این حقوق‌ها نبودیم. هر سه قوه عزم خود را برای مقابله با حقوق‌های نجومی مدیران نشان داده‌اند و این ناشی از تحرکات و مطالبات مردم و تأکید رهبر معظم انقلاب در این فضا است.

* آمریکایی‌ها به تعهدات‌شان در برجام عمل نکرده‌اند

رضایی درباره برجام اظهار داشت: ما ۴ برجام داریم؛ برجامی که آمریکایی‌ها در کشور خود تصویب کردند، برجامی که شورای امنیت ملی ما تصویب کرده و برجامی که نمایندگان در مجلس رأی دادند و برجامی که مقام معظم رهبری با بیان شروطی پذیرفتند. سه برجام اول مورد قبول ما نیست. ما آنچه را مقام معظم رهبری مصوب کردند و در آن شروط و ملاحظات را بیان داشتند، مدنظر قرار می‌دهیم، از جمله اینکه آمریکایی‌ها به تعهدات‌شان عمل کنند و نقض نکنند. الآن آمریکایی‌ها در موارد مختلف به تعهداتشان عمل نکرده‌اند و در دو مورد نقض برجام داشته‌اند. کمیته نظارت باید فشار بیاورد، افکار عمومی نیز باید مطالبه کنند تا برجام به‌درستی اجرا شود.