نفوذی‌ها می‌خواهند ایران را به سوی شیخ نشینی پیش ببرند/ اقتصاد باید از شعارهای انتخاباتی جدا شود

82454

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: نفوذی‌ها می‌خواهند ایران را به سوی شیخ نشینی با فروش نفت پیش ببرند درحالیکه رهبری نظام خواستار اقتصاد پیشرفته صنعتی است.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین در هفدهمین اجلاس سالانه بسیج اساتید که با عنوان همایش اقتصاد مقاومتی و جایگاه قدرت بین‌المللی ایران در سالن صبای مشهد برگزار شد، گفت: انقلاب اسلامی به دوره بسیار سرنوشت‌ساز خودش رسیده است. به طوری که از یک طرف پیشرفت شگفت‌انگیزی در تصویر سنگرهای انقلاب داریم و روز به روز پیوستن به اسلام و درک از اسلام ناب محمدی بیشتر می‌شود.

وی افزود: در منطقه اتفاقات مهمی رخ داده به طوری که در لبنان، فلسطین و عراق پیشرفت‌ها غیرقابل باور است و اقتدار جمهوری اسلامی به گونه‌ای است که می‌شود اعتبار سخن رئیس‌جمهور نحص آمریکا را درک کرد که می‌گوید مسئله سوریه موهای ما را سفید کرده است.

نقدی ادامه داد: این عظمت انقلاب اسلامی که اینگونه دشمنان را به زیر کشیده است، در بحرین رسواترین اتفاقی که برای دموکراسی غربی می‌تواند رخ دهد، اتفاق افتاد و نمی‌توانند این موضوع را هضم کنند و روز به روز شکست‌شان بیشتر می‌شود. به طوری که میلیاردها دلار ذخایر ارزی عربستان به جیب آمریکا رفت تا کشت و کشتار آبروی خود را ببرند و حتی آبروی سازمان ملل را هم بردند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین عنوان کرد: امروز یمنی‌ها در دروازه‌های نجران هستند. تاسیسات نفتی عربستان را با موشک‌های خود مورد هدف قرار می‌دهند که آنها را به وحشت انداخته است و تمام هستی‌شان در این منطقه در حال نابودی است.

وی خاطرنشان کرد: دوره بسیار حساس و سرنوشت‌سازی است که باید هوشیارانه و دقیق عمل کرد و فرمول عمل را در این دوره رهبر بزرگوارمان به روشنی بیان کرده و آن هم اقتصاد مقاومتی است که مانع اصلی آن را هم مقام معظم رهبری در بیانات خود عنوان کردند و آن هم نفوذی‌ها هستند که نمی‌گذارند اقتصاد مقاومتی شکل بگیرد.

وی عنوان کرد: نفوذی‌ها می‌خواستند ایران را به سمت شیخ‌نشینی وابسته به فروش نفت خام و یک کشور بی‌آینده پیش ببرند و ولایت فقیه تحقق اقتصاد مقاومتی برای دستیابی به یک اقتصاد صنعتی پیشرفته را از ما می‌خواهند، ما اقتصاد صنعتی پیشرفته را می‌خواهیم یا یک اقتصاد شیخ‌نشین مفت‌خور؟ اگر اقتصاد صنعتی پیشرفته را می‌خواهیم اوضاع تمام کشورهایی که به این اقتصاد رسیده‌اند روشن است.

نقدی گفت: باید به تجربه‌های جهانی در زمینه اقتصاد پیشرفته توجه کنیم و ببینیم کشورهای صنعتی چه کرده‌اند، آنها برای گذار از اقتصاد ضعیف و پیش پا افتاده به سمت اقتصاد صنعتی جهاد مضاعف کردند، همه آنهایی که می‌گویند ما می‌توانیم دست‌مان را در جیب‌مان بگذاریم و به اقتصاد مقاومتی برسیم، دروغ می‌گویند، آنهایی که می‌گویند باید روابط اقتصادی ایجاد کنیم تا پیشرفت کنیم این جمله علمی نیست، کشورهایی که چندین سال درب کشور را به تمام واردات بستند و کارمندان اداری‌شان با کمترین هزینه پیاده سر کار رفتند و ۱۶ ساعت کار کردند و ۸ ساعت حقوق گرفتند توانستند گذار کنند، تاریخ صنعتی شدن هر کشور پر از اقدامات جهادی و فداکارانه است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین دوری از سیاست‌زدگی را نخستین قدم برای پیشبرد اقتصاد کشور دانست و عنوان کرد: باید اقتصاد را از وجه‌المصالحه شدن برای شعارهای انتخاباتی نجات دهیم، یکی می‌گوید من ۱۰۰ روزه مشکلات را حل می‌کنم. یکی می‌گوید یارانه را افزایش می‌دهم، اقتصاد را باید از این‌ها نجات دهیم. اقتصاد باید بر مبنای علم باشد.

نقدی گفت: با سرنوشت و تاریخ کشور بازی نکنیم، چرا اقتصاد شده است یارانه سیاست خارجی؟ چه کسی گفته است که اگر به مقاومت کمک نکنیم اقتصاد‌مان شکوفا می‌شود؟ ما اگر به مقاومت کمک نکنیم امنیتی نداریم که بتوانیم کارخانه‌ها را فعال کنیم. یعنی مقدمه اولیه اقتصاد که امنیت است، نیز وجود نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: اینگونه نیست که بگوییم اینها هزینه است، امنیت سرمایه است و برای هر پیشرفتی امنیت باید باشد ولی این تصور را در مردم به وجود آوردند که نباید برای مقاومت هزینه کنیم که این مسائل فقط شعار است.

وی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی باید یک مسئله فراجناحی باشد زیرا این بحث فراتر از مسائل سیاست‌بازی و جناحی است و ما باید به صورت علمی به آن بپردازیم و به نتیجه علمی آن پایبند باشیم.

به گفته وی علم به ما می‌گوید که خام‌فروشی نفت معارض اقتصاد مقاومتی است. ولی ما خام‌فروشی را انجام می‌دهیم و اسمش را هم اقتصاد مقاومتی می‌گذاریم و افتخار می‌کنیم، می‌گوییم الحمدالله که نفت بیشتری را فروختیم. در حالی که باید بگوییم استغفرالله.

نقدی ادامه داد: نباید هر کسی در اقتصاد مقاومتی وعده شیرین‌تری بدهد و نتواند آن را عملی کند و مشکلات باقی بماند زیرا این مسئله بسیار جدی است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین اظهار داشت: در قرارداد AFTF موسسه‌ای که مبارزه با پولشویی را نظارت می‌کند باید بگوییم که با بانک‌ها و شرکت‌ها که تحریم هستند، کار نمی‌کنیم و مؤسسات خودمان تحریم را شروع کنند و بگویند ما با شما معامله نمی‌کنیم زیرا تحریم هستیم. درحالی که سپاه، صدا و سیما و شرکت‌های پیشروی فناوری ما تحریم هستند.

وی افزود: بر فرض که امتیازاتی را دادیم ولی مقام معظم رهبری فرمودند که امتیاز نقد نباید در برابر امتیاز نسیه بدهیم. این حرف را باید گوش کرد. حرف ولی‌امر است. بر فرض تصورات ما درست بود و امتیازاتی را دادیم آیا اقتصاد مقاومتی اتفاق می‌افتد؟ بر فرض که گشایش دلاری ایجاد کردیم چه اتفاقی می‌افتد؟ اینکه هر لحظه بتوانند ما را تحریم کنند که اقتصاد مقاومتی نیست.

نقدی اضافه کرد: بر فرض موسسات تحریم شده را منحل کردیم و حتی افراد تحریم‌شده را زندانی کردیم و دل آمریکا هم خنک شد. ایا این اقتصاد مقاومتی است؟ به جای اینکه ۶ سال از اواسط دولت قبل تاکنون به دنبال گشایش دلاری هستیم اگر به دنبال حذف دلار از اقتصاد جهانی می‌دویدیم تاکنون حذف شده بود، امروز بسیاری از کشورها هم‌درد ما هستند و از دست دلار عاجز و ناراحت هستند، امروز نجات بشریت از دست دلار از رزم مجاهدین حماس در فلسطین و حزب‌الله در لبنان مهمتر است، این اقتصاد مقاومتی است.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: ما چند مقاله و کرسی نظریه‌پردازی در مورد این مسائل داشتیم، مشکلی که ما داریم این است که در مسائل مختلف که مقام معظم رهبری تاکید می‌کنند، ما به عنوان تکرار کننده شعارهای کلی عمل می‌کنیم. به طور مثال در اتاق من کتاب‌های اقتصاد مقاومتی از روی میز به سقف هم می‌رسد ولی تمام این کتاب‌ها یکسری مسائل کلی را بیان کردند،‌اگر قرار است مقاله‌ای نوشته شود باید به دنبال مسائل کاربردی باشیم، از دانشگاه استدعا دارم بر روی مسائل کاربردی کار کنند.

نقدی عنوان کرد: کاندیداهای انتخاباتی یکسری مسائل را می‌گویند ولی نمی‌توانند اجرا کنند زیرا فقط کلیات بیان می‌شود، همه می‌گویند نرخ سود بانکی را پایین بیاورید، با قاچاق مبارزه کنید ولی پول نفتی که دولت می‌فروشد تبدیل به واردات می‌شود. ما باید دوگانه‌ها را حل کنیم.

وی افزود: همه می‌گویند راه چاره اقتصاد، مردمی شدن آن است، امام خمینی (ره) در فضایی که تفکرات سوسیالیستی در آن تاثیر داشت، بارها فرمودند که اقتصاد باید مردمی شود. چه کسی باید اینها را کاربردی کند؟

رئیس سازمان بسیج مستضعفین اظهار داشت: وقتی نرخ سود بانکی را پایین می‌آوریم سپرده‌گذاران پول‌هایشان را از بانک‌ها می‌برند و به کار سکه می‌زنند که از این طریق قیمت سکه و ارز بالا می‌رود، سؤال علمی این نیست که ما آیا باید سود بانکی را کاهش دهیم یا خیر؟ سؤال این است که چگونه سود را کاهش دهیم که موجب فرار سپرده‌ها از بانک‌ها و گسترش بورس‌بازی نشود، ما باید هر دو طرف مشکل را حل کنیم، می‌خواهیم شرکت‌ها را خصوصی کنیم ولی عده‌ای چنبره می‌زنند و می‌خواهند مفت بخرند که اگر گران هم بفروشیم کسی نمی‌خرد. بنابراین پرونده خصوصی‌سازی سال‌ها باقی می‌ماند.

وی خطاب به اساتید دانشگاه گفت: مسائل را کاربردی کنید، باید صدها مقاله درباره حذف دلار نوشته شود حتی همایش گذاشته شود، این هم یک شاه و صدام است که باید از میان برداشته شود.

وی با بیان اینکه مسئله انضباط اقتصادی نیز بسیار اهمیت دارد، تاکید کرد: ممکن نیست یک اقتصاد بدون انضباط اقتصادی و حساب و کتاب شکوفا شود، یک انضباط بسیار سخت‌گیرانه باید بر اقتصاد اعمال شود. ما باید در مورد مسائل گمرک، قاچاق و گردش‌های مالی آزاد بسیار جدی باشیم ولی به دلیل اینکه این بحث‌ها را سیاسی و انتخاباتی می‌کنیم تمام مسئولان که میخواهند رای بیاورند می‌گویند ما به حساب‌های مردم سرک نمی‌کشیم. در حالی که باید در گردش‌های مالی اشراف باشد.

نقدی اضافه کرد: ما برای اداره دولت اسلامی سندی محکم‌تر از نامه امیرالمومنین به مالک اشتر نداریم که امام فرمودند ما نباید با مردم سخت‌گیر باشیم و با کارگزاران نرم بلکه باید بر عکس باشد. در حالی که ما ۱۸۰درجه خلاف این مسئله موضع می‌گیریم.

وی با بیان اینکه امیرالمومنین پیرامون ماجرای کارگزار متخلف دستور سختی می‌دهند، گفت: اغماض باید برای مردم باشد نه برای کارگزاران. برای مردم سخت‌گیری می‌کنیم ولی زمانی که نوبت به کارگزاران می‌رسد که اموال مردم را بالا کشیدند برخوردی نمی‌کنیم، برای اقتصاد پیشرفته یکی از اقدامات قطعی انضباط شدید اقتصادی است. نمی‌شود صاحبان ثروت‌های بزرگ را در راس امور گذاشت همانطور که امام خمینی فرمودند کارگزاران نظام باید از طبقه متوسط و مادون متوسط باشند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین اظهار داشت: در دولت قبلی برنامه‌ اقتصادی را ارائه کردیم که اعضای کابینه آن را تائید کردند ولی اجرایی نشد. به این دولت هم نامه‌ای نوشتیم و بخش‌های مهم برنامه را ارائه کردیم که بسیاری از کارگزاران و متخصصان آن را تائید کردند ولی اجرا نشد. حالا اعلام آمادگی می‌کنیم که طرح‌های بدون تخیل، بدون نیاز به پول‌های آنچنانی که فقط از طریق همت و برنامه‌ریزی و استفاده از برخی اختیارات قابل اجراست را ارائه می‌کنیم.