تحویل «اس‌ــ‌۳۰۰» روسیه به ایران ناقض قطعنامه‌های بین‌المللی نیست/ از افزایش قابلیت‌های نظامی ایران نگرانیم

139208031034462971401564

مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا با تأکید بر اینکه فروش سامانه‌های موشکی اس‌ــ‌۳۰۰ روسیه به تهران ناقض هیچ‌یک از قطعنامه‌های بین‌المللی نیست، افزود: ما از افزایش قابلیت‌های نظامی ایران نگران هستیم.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ و به نقل از راشاتودی، کاخ سفید تأکید کرد، به‌رغم نگرانی ایالات متحده از افزایش قابلیت‌های نظامی ایران، تحویل سامانه موشکی اس‌ــ‌۳۰۰ روسیه به تهران نقض قطعنامه‌های بین‌المللی محسوب نمی‌شود.

«بن رودز» مشاور «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه طی کنفرانسی مطبوعاتی تأکید کرد: روسیه باید تحویل سامانه‌های اس‌ــ۳۰۰ به ایران را «برای یک مدت بسیار طولانی به تأخیر می‌انداخت»، این سامانه‌ها «صرفاً دفاعی هستند و تحویل آنها با هیچ‌یک از قطعنامه‌های بین‌المللی در تضاد نیست».

رودز افزود: افزایش قابلیت‌های نیروهای مسلح ایران نگرانی ایالات متحده آمریکا را برانگیخته است ولی سخن درباره سلاح دفاعی تهدید محسوب نمی‌شود. این موضوع برای واشنگتن اهمیت دارد که ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای، پایبند بماند.

روسیه در سال ۲۰۰۷ قراردادی را برای ارائه پنج سامانه موشکی اس‌ــ‌۳۰۰ به ایران با هزینه ۸۰۰ میلیون دلار امضا کرد ولی اجرای آن تحت فشارهای آمریکا و رژیم صهیونیستی و به‌بهانه تحریم‌های ضدایرانی، در سال ۲۰۱۰ به حال تعلیق درآمد. آوریل ۲۰۱۵، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه ممنوعیت فروش اس‌ــ۳۰۰ به تهران را لغو کرد و از آن زمان، این قرارداد وارد مرحله اجرایی شد.