پیشگویی‌ها درباره زمان رجعت مسیح(ع)

139503051730586147772524

متأسفانه در متون دینی مسیحی چنین نهی صریحی از پیشگویی ظهور (مسیح و منجی) وجود ندارد و به همین سبب بازار پیشگویی‌های کور و دروغین در میان مسیحیان بسیار داغ بوده و هست.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ، مسیحیان در طول تاریخ دو هزار ساله مسیحیت درباره روز معینی – که عیسی(ع) در آن روز ظهور خواهد کرد – سخن‌ها گفته و کتاب‌های بسیار نگاشته‌اند.به عنوان نمونه، نخستین بار و تنها یک قرن پس از عروج مسیح، میلادی نویسنده‌ای به نام تیخونیوس (Tichonius) ادعای رجعت مسیح را مطرح کرد. پس از او و در قرن چهارم میلادی، دو مسیحی دیگر مدعی شدند که پیشوای آن‌ها در سال ۵۰۰ میلادی ظهور خواهد کرد. افراد بسیاری هم ظهور آن حضرت را در سال هزارم پس از میلاد می‌دانستند و به تعبیر هزار سال که در عهد عتیق (سِفر راعوت ۲۰) آمده است، استناد می‌کردند؛ سپس این زمان را به سال ۱۰۳۳ یعنی هزار سال پس از عروج مسیح موکول کردند که البته این پیشگویی هم غلط از آب در آمد.

پیشگویی‌ها درباره زمان ظهور مسیح همچنان ادامه یافت و افراد مشهوری نظیر «نیوتن» (فیزیکدان انگلیسی قرن ۱۷) هم به این عرصه ورود کرده و تاریخ ظهور مسیح را سال ۱۷۱۵ میلادی عنوان کرد.

در قرن بیستم نیز بازار شایعات درباره زمان ظهور مسیح داغ بود، به عنوان نمونه کشیشی از اهالی سیدنی ادعا کرد مسیح در سی‌ام اکتبر سال ۱۹۹۲ بر فراز یکی از قلل کوه‌های استرالیا فرود خواهد آمد. روزنامه U.S.A Today هم در شماره ۲۰ اکتبر ۱۹۹۱ خود اعلانی در یک صفحه کامل به چاپ رساند که در آن یک فرقه مسیحی اعلام کرده بود که مسیح در روز ۲۸ اکتبر سال ۱۹۹۹ ظهور خواهد کرد و در آن روز ۵۰ میلیون تن از مردم بر اثر زلزله و ۵۰ میلیون تن بر اثر فرو ریختن خانه‌هایشان خواهند مرد.

در قرن حاضر نیز این روند ادامه یافت و یک پنجم جوانان آمریکایی به ظهور مسیح در این قرن باور دارند. حتی خبرگزاری CNN و بسیاری از مردم آمریکا واقعه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ را نشانه نزدیک شدن بازگشت مسیح شمردند.

در این میان اما اسلام نظر دیگری دارد.

آیت‌الله محمد امامی کاشانی در این باره می‌گوید: این گونه پیشگویی‌ها و پیش‌بینی‌ها درباره زمان ظهور مصلح و منجی جهانی (امام مهدی علیه‌السلام) در اسلام هیچ‌گونه پایه و مایه‌ای ندارد و اهل بیت(ع) به شدت از این پیشگویی‌ها منع فرموده و اینگونه پیشگوها را دروغ‌پرداز دانسته‌اند.

متأسفانه در متون دینی مسیحی چنین نهی صریحی از پیشگویی ظهور (مسیح و منجی) وجود ندارد و به همین سبب بازار پیشگویی‌های کور و دروغین در میان مسیحیان بسیار داغ بوده است.اما پس از تراکم و انبوه‌ شدن این پیشگویی‌ها و روشن شدن دروغ بودن آن‌ها -که باعث نگرانی و بیم مقامات دین مسیح شد- کتاب‌های بسیاری تألیف و عرضه شد که مفاد همه آن‌ها آگاه نبودن هیچ‌کس از تاریخ و زمان ظهور مسیح است، و مشهورترین این کتاب‌ها «۹۹ دلیل بر این که هیچ کس از زمان بازگشت مسیح آگاه نیست» (۹۹Reasons why no one Knows when Christ will Return) نوشته اُرُپزا (B.J. Oropesa) است که بارها چاپ و به زبان‌های بسیاری از جمله زبان‌های اروپایی و عربی و حتی ژاپنی و کره‌ای نیز ترجمه شده است.

* ظهور چه زمانی اتفاق می‌افتد

فضیل‌بن یسار می‌گوید: «از امام باقر (ع) پرسیدم که آیا زمان این امر و ظهور و قیام امام زمان(عج) معین و معلوم است؟ امام فرمود: کسانی که برای این رویداد زمان خاصی را معین می‌کنند دروغ می‌گویند – و این عبارت را سه بار تکرار فرمود-». ۱

از امام صادق (ع) نیز نقل شده که فرمود: «هر کس زمان خاصی برای ظهور امام مهدی تعیین کند دروغ گفته است،‌ما در گذشته چنین وقتی را تعیین نکرده‌ایم و در آینده نیز نخواهیم کرد.» ۲

عبدالرحمن‌بن کثیر گفته است: نزد ابوعبدالله (امام صادق) بودم که مهزم أسدی بر آن حضرت وارد شد و گفت: فدایت شوم، مرا از زمان این امر (ظهور امام مهدی) که در انتظار آن هستید، آگاه فرما، زیرا که دوران انتظار بسیار به درازا کشیده است. امام فرمود: ای مهزم! تعیین‌کنندگان این زمان دروغگویانند و شتابزدگان در هلاکت‌اند و آن‌ها که تسلیم (اراده خداوند) هستند نجات‌یافتگان‌اند و بازگشت آن‌ها به ماست.» ۳

و نیز امام صادق(ع)‌ فرمود: «هرکس زمانی برای این رویداد بگوید، بیم نداشته باش و سخن او را تکذیب کن؛ زیرا ما برای هیچ‌کس چنین وقتی را تعیین و بیان نکرده و نمی‌کنیم.» ۴

* پی‌نوشت‌ها:

۱- الغیبه/الشیخ الطوسی ۴۲۵-۴۲۶

۲- همان

۳- الامامه والتبصره/ الشیخ علی بن الحسین بن بابویه ۸۷٫۹۵، باب‌النوادر

۴- الغیبه/الشیخ الطوسی ۴۱۴-۴۲۶