همه طرف‌ها در سوریه باید به آتش‌بس حلب پایبند باشند نه فقط روسیه

139505301545241638432834

یک مقام ارشد سازمان ملل آمادگی این سازمان را برای ارسال کمک‌های ان‌ساندوستانه به شهر حلب در سوریه اعلام کرد و از همه طرف‌ها در سوریه خواست تا به آتش‌بس پایبند باشند.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ به نقل از رویترز، استفان او برایان مسئول کمک های انسان‌دوستانه سازمان ملل روز دوشنبه در سخنانی تأکید کرد: سازمان ملل آماده است تا به شهر حلب در سوریه کمک ارسال کند، ولی این مستلزم آن است که همه طرف‌ها نه فقط سوریه، به آتش بس ۴۸ ساعته اعلام شده پایبند باشند.

حلب که پیش از آغاز درگیری‌های داخلی در سوریه پرجمعیت ترین شهر و مرکز اصلی تجاری به‌شمار می‌رفته، اکنون به یکی از بزرگترین میادین نبرد تبدیل شده است. حدود ۲میلیون نفر از شهروندان حلب به آب سالم دسترسی ندارند.

روسیه روز پنجشنبه حمایت خود را از برقراری آتش‌بس اعلام کرده است. سازمان ملل خواستار توقف دو هفته‌ای درگیری‌ها شده تا بتواند به مناطق مختلف شهر حلب امدادرسانی کند.

اوبرایان در ادامه تصریح کرد: گرچه اعلام آمادگی روسیه یک اقدام مثبت است، ولی این نمی‌تواند یک پیشنهاد یک‌طرفه باشد. زمانی که چراغ سبز را دریافت کنیم، می توانیم ظرف ۴۸ تا ۷۲ ساعت کمک‌رسانی را آغاز کنیم.

بان کی‌مون دبیر کل سازمان ملل نیز هفته گذشته نسبت به بحران فاجعه آمیز بی‌سابقه در حلب هشدار داده و از آمریکا و روسیه خواسته است تا هر چه سریع‌تر به توافق آتش‌بس در این شهر و سایر مناطق سوریه دست یابند.

جان کری و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آمریکا و روسیه نیز درباره این مسئله مذاکره کرده‌اند. سوریه از سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون درگیر جنگ با گروه‌های تروریستی مختلفی از جمله داعش و جبهه النصره شده است.