آقای لاریجانی! با تصویب قراردادهای ننگین نفتی اجازه کرسنت دیگر را ندهید

139109230000314

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با اشاره به بررسی قراردادهای جدید نفتی در مجلس خطاب به علی لاریجانی متذکر شد: اجازه عقد قراردادهای ننگین را ندهید.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور، در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: از شما انتظار می‌رود به مسئولینی که در سابقه خود تعهدات ننگینی همچون کرسنت را به یادگار گذاشته‌اند، اجازه عقد قراردادهای ننگین دیگری را ندهید.

در ابتدای این نامه آمده است: همانگونه که استحضار دارید مدتی است که موضوع مدل جدید قراردادهای نفتی توسط نهادهای تخصصی و نیز نظارتی کشور در حال پیگیری است. در این میان تشکلهای دانشجویی نیز به سبب تکلیف ذاتی خود، این موضوع را به طور جد پیگیری نموده‌اند‌، برای این منظور می‌توان به گزارش نمایندگان تشکلهای دانشجویی در دیدار با مقام معظم رهبری اشاره کرد، که ایشان نیز ضمن تایید دغدغه صحیح دانشجویان، رهنمودهای لازم در ارتباط با نحوه ورود جریان دانشجویی را به موضوع تبیین نمودند.

در ادامه تاکید شد: پس از این دیدار، جنبش دانشجویی و به ویژه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل موضوع را بدقت دنبال کرد و در نتیجه ابهامات بسیاری در این ‌زمینه ملاحظه شد. اولین نقیصه ملاحظه شده در روند مذکور، بی‌توجهی به هامش مقام معظم رهبری بر نامه ریاست محترم جمهور بود که ایشان ضمن برشمردن ۱۵ بند ایراد اصلی مدل جدید، خواستار بررسی دقیق نقطه نظرات منتقدین و کارشناسان امر گردیدند. ولیکن متاسفانه با وجود تذکر ایشان، مجددا این موضوع مورد بی‌توجهی وزارت نفت و مع‌الاسف ستاد اقتصاد مقاومتی قرار گرفته و مصوبه دوم ‌هیات دولت در مورد قراردادها صادر گردید که بنابر نظر تمامی کارشناسان موضوع ایرادات جدی آن همچنان به قوت خود باقی مانده است (۱۰ ایراد از ۱۵ ایراد گزارش رهبری).

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ادامه داد: پس از آن با توجه به ضرورت موضوع و تبعات خطرناک آن برای کشور، منتقدین متخصص و نیز تشکل‌های انقلابی دانشجویی موضوع را دنبال نموده و نهایتا با بیداری و تدبیر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و هیات تطبیق به عنوان بازوی مشورتی جنابعالی، موضوع در دستور کار بررسی مجلس قرار گرفت.

در قسمتی دیگر از این نامه آمده است: از جنابعالی انتظار می‌رود با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و همچنین نامه دفتر ایشان خطاب به جنابعالی، و تاکید مجدد بر رعایت یک به یک مفاد اعلام شده پیشین، حامی و پشتیبان ولایت در این گلوگاه خطیر باشید. همچنین انتظار می‌رود مجلس با توجه به اهمیت قراردادهای نفتی و کلان کشور نسبت به بازنگری قراردادهای این حوزه اقدام، و تصویب نهایی این موضوعات دراختیار نمایندگان خانه ملت قرارگیرد.

در پایان تاکید شده است: ضمن تشکر از ورود جنابعالی و نمایندگان محترم مجلس به موضوع، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل جنابعالی را به عنوان یکی از روسای قوای سه‌گانه، ناظر بر رعایت منافع و مصالح دانسته و تقاضا می‌شود، تا اصلاح بند بند ۱۵ ایراد مذکور، به هیچ عنوان به مسئولینی که در سابقه خود تعهدات ننگینی با خسارت چند ده میلیارد دلار همچون کرسنت را به یادگار گذاشته‌اند، اجازه عقد قراردادهای ننگین دیگری را ندهید.