قراردادهای جدید نفتی در صحن علنی مجلس بررسی شود/ جناحی با این موضوع برخورد نکنید

139505140841209608284934

۱۳۹ بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور طی نامه‌ای به رئیس مجلس، خواستار بررسی صحیح و جامع مسئله قراردادهای جدید نفتی موسوم به (ipc) شدند.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ ۱۳۹ بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور طی نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس شوراری اسلامی خواستار بررسی صحیح و جامع مسأله قراردادهای جدید نفتی موسوم به (ipc) شدند.

در ابتدای این نامه خطاب به لاریجانی آمده است: مجلس شورای اسلامی و ریاست آن امانتی گرانقدر و و حساس و حاصل مجاهدت ها و مبارزات ملت شریف مسلمان ایران در طول تاریخ ایران اسلامی بوده و هست ضرورت و اهمیت مجلس آنچنان بالاست که حضرت امام (ره) این پدیده مبارک را در رأس امور می دانستند. تأکیدات همواره مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نسبت به نقش مجلس شورای اسلامی  در عرصه تصیمم گیری و دیدبانی از حریم انقلاب و کشور آنچنان صریح و روشن بوده که بر کسی پوشیده نیست.

در ادامه این نامه آمده است: آنچه که امروز موجبات دغدغه مردم و بویژه جامعه نخبگانی و دانشجویی کشور را فراهم آورده است، احساس خطر در خصوص مسأله قراردادهای جدید نفتی موسوم به (ipc) است. متاسفانه این قراردادها به صورت محرمانه شکل گرفته و همین مساله خود موجبات نگرانی های فراوانی را فراهم آورده است. بی شک اطلاع یافتن ملت ایران که خود برای استقلال صنعت نفت و عدم وابستگی به غرب تلاش کرده و خون دلها خورده اند از این قراردادها امری ضروری است.

در ادامه تاکید شده است: آنچه که امروز موجب نگرانی گشته است عدم روشنگری و پاسخگویی مسؤلین ذیربط نسبت به مسأله قرارداد های نفتی می باشد و بایستی مجلس شورای اسلامی بنا بر وظیفه قانونی خود و باتوجه به اصول ۷۶ و۷۷ قانون اساسی که حق تحقیق و تفحص در تمامی مسایل کشور را برعهده دارد و نیز تاکید بر این نکته که تمامی عهد نامه ها و قرارداردهای خارجی در جمهوری اسلامی باید به تأیید مجلس شورای اسلامی برسد، با بررسی صحیح و جامع این پرونده، مانع از بروز اتفاقات و خسارات غیر قابل جبران به منافع ملی و استقلال نفتی کشور شود.

این فعالان دانشجویی در ادامه تصریح کرده‌اند: آنچه بیش از پیش باعث نگرانی می شود مجموعه  موضع گیری های حضرتعالی و برخی مسؤلین کشور  در خصوص عدم بررسی  این قراردادها در مجلس شورای اسلامی بوده است. اتخاذ چنین مواضعی نه تنها بر خلاف مصلحت ملی و وظایف جنابعالی است بلکه در سرتاسر جهان نیز امری مذموم می باشد و باعث زیر سؤال رفتن شأنیت نمایندگان و مجلس شورای اسلامی می شود.

در ادامه تصریح شده است: متأسفانه و بعضا با غفلت مسؤلین تجربه استات اویل ها و برجام ها نمونه واضح فریب کاری هاییست که با غفلت وعدم توجه مسؤلین شاهد وقوع آن بوده ایم. امروز انتظار جنبش دانشجویی و آحاد مردم آن است در شرایطی که مسؤلین دولتی و وزارت نفت پاسخی نسبت به این مهم ابراز نمی دارند، مجلس شورای اسلامی به عنوان زبان گویای ملت که بایستی تنها و تنها مردم را در نظر بگیرد، مانع از ضایع شدن حقوق ملی و پاسخگوی به مردم باشد. تجربه نزدیک به یک دهه حضور در کرسی ریاست مجلس شورای اسلامی قطعا اهمیت این بررسی و پاسخگویی به این مهم را برای شما حل کرده است.

در پایان این نامه آمده است: از آنجایی که اشکالات و ایرادات صاحبان نظر و اساتید محترم و صاحب نظر در مورد اشکالات این قراردادها از جمله در نظر نگرفتن دقیق اولویت های علمی و توان داخلی، ابهامات در شیوه داوری در زمان بروز اختلافات، نقض حاکمیت ملی بر منافع نفتی، ازبین رفتن توان داخلی ونیروهای درونی و دیگر اشکالات موجود همچنان باقی است، لازم می نماید تا این قراردادها به صورت کارشناسانه و فراجناحانه مورد مداقه قرار گیرد. از همین رو از جنابعالی به عنوان ریاست محترم مجلس شورای اسلامی  درخواست میگردد تا این قراردادها را به صورت مشخص در صحن علنی و با نظر کارشناسان این حوزه مورد بررسی قرار داده و مردم شریف ایران را در جریان این بررسی قرار دهید. از شما انتظار می رود که در این مورد نیز همانند موارد مشابه گذشته با رویکردهای جناحی نظر نمایندگان ملت به بازی گرفته نشود.