سفر بی‌سروصدای وزیر خارجه ترکیه به تهران/ پنج ساعت مذاکره در سکوت خبری

139505231150229008365024

سخنگوی وزارت امورخارجه از مذاکره طولاتی وزیر خارجه ترکیه با جواد ظریف در روز گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ کاملا واضح و آشکار است که مذاکرات ایران و ترکیه درخصوص مسائل منطقه‌ای به‌ویژه موضوع بحران سوریه سرعت قابل توجهی گرفته است. نکته جالب این‌که همه این تحولات در فاصله زمانی پس از کودتای اخیر در ترکیه درحال رخ دادن است. به نظر می‌رسد که حل بحران سوریه آن‌قدر اهمیت و فوریت دارد که چاووش اوغلو، وزیرخارجه ترکیه را وادار کند که سر راه سفرش به دهلی‌نو، ساعاتی را در تهران توقف و با جواد ظریف مذاکره کند. پیشتر نیز حسین جابری‌انصاری، معاون عربی آفریقایی وزارت امورخارجه صراحتا اعلام کرده که ادامه بحران در سوریه به نفع هیچ یک از طرف‌های درگیر نیست.

سفر دیروز چاووش اوغلو به تهران اما امروز ازسوی سخنگوی وزارت امورخارجه رسانه‌ای شد. بهرام قاسمی امروز اعلام کرد: «چاووش اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه به منظور پیگیری تفاهمات و رایزنی‌های به عمل آمده، میان دوکشور در سفر هفته گذشته محمدجواد ظریف به آنکارا دیروز سفر کوتاهی به تهران داشت و با وزیر امورخارجه رایزنی و در مورد آخرین تحولات منطقه و روابط دو‌جانبه بحث و گفت‌وگو کرد. قاسمی اعلام کرد که این مذاکره ۵ساعت به طول انجامیده است. اعلام مدت زمان مذاکرات ازسوی یک مقام دیپلماتیک چندین پیام را به جامعه رسانه‌ای ارسال می‌کند. نخست این‌که این مذاکرات بسیار با اهمیت و مهم بوده است. دوم این‌که طرفین در رسیدن به توافق با یکدیگر بر سر یک موضوع اختلافی بسیار جدیت دارند و سوم این‌که طرفین اختلافات جدی در زمینه موضوع مورد مذاکره دارند.

اما با توجه به سفر اخیر ظریف به ترکیه و حضور وزیر امورخارجه ترکیه در ایران به مدت کوتاهی پس از بازگشت ظریف می‌توان پیام جدیت طرفین را در حل موضوعات مورد اختلاف دریافت کرد. کما این‌که این مذاکره با ظریف آن‌قدر برای وزیر خارجه مهم بوده که درمیانه سفرش به دهلی‌نو، ساعاتی را در تهران توقف کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه نیز روز گذشته اعلام کرد: «در سفر هفته گذشته دکتر ظریف به آنکارا و مذاکرات چندساعته او با رئیس‌جمهوری ترکیه و سایر مقامات عالیرتبه آن کشور تفاهم شد، دوکشور به‌طور مستمر چه به صورت رسمی و حتی غیررسمی گفت‌وگو‌های فشرده و مستمری را در اشکال و سطوح مختلف بین مقامات دوکشور
داشته باشند.» قاسمی گفت: درهمین راستا قرار است در آینده نزدیک نیز دیدار‌های متعددی به صورت فشرده در سطوح متفاوت بین مقامات عالی دوکشور
به عمل آید.

وزیر امورخارجه ترکیه نیز روز گذشته درباره بحران سوریه اظهارنظر کرده و گفت: «حل و فصل بحران سوریه و دستیابی به ثبات مطمئن و پایدار در این کشور بدون روسیه و ایران امکان‌پذیر نیست.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک با تأکید بر محال‌بودن حل‌وفصل بحران سوریه بدون حضور روسیه و ایران گفت: متأسفانه اوضاع در سوریه رو به وخامت است. این مسأله را نمی‌توان در مدت کوتاه و از راه نظامی یا از طریق مبارزه مسلحانه حل کرد و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را به تنهایی حل کند. از این‌رو ما باید برای تدوین تصمیم سیاسی و به منظور متارکه جنگ و تأمین آشتی ملی در این کشور تشریک مساعی کنیم.

وزیر امورخارجه ترکیه تأکید کرد: ما بارها و حتی در دوره تیرگی روابط با روسیه گفته‌ایم که بدون روسیه امکان دستیابی به راه‌حلی پایدار و مطمئن ممکن نیست. این موضوع در مورد ایران هم صادق است و ما به دنبال تقویت تعامل و همکاری با این کشور در این راستا هستیم. وی افزود: ما اطمینان داریم که روسیه و ایران در مسأله تمامیت ارضی سوریه و ضرورت تأمین امنیت مرزهای آن با ما هم‌عقیده هستند و در این زمینه با ما همکاری خواهند کرد. میخائیل بوگدانف نماینده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در امور خاورمیانه نیز در سفر اخیرش به تهران، از احتمال برگزاری نشست‌هایی سه‌جانبه میان ایران، روسیه و ترکیه برای حل مشکلات منطقه‌ای ازجمله سوریه خبر داد.

سخنگوی وزارت امورخارجه ترکیه نیز روز گذشته تأکید کرد: تماس‌های سه‌جانبه میان روسیه، ایران و ترکیه جایگزین هیچ یک از ساختارهای همکاری موجود نیست. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مورد تماس‌های سه‌جانبه میان روسیه، ایران و ترکیه گفت که این تماس‌ها مکانیزمی کارآمد و ثمربخش جهت حل‌وفصل مسائل منطقه‌ای است اما گفت که این مکانیزم جایگزین هیچ یک از ساختارهای همکاری موجود نیست. پیشتر برخی منابع دیپلماتیک غربی و منطقه‌ای از احتمال تشکیل ائتلافی میان روسیه، ایران و ترکیه برای حل بحران در سوریه خبر داده بودند. زاخارووا گفت که اختلافات میان روسیه و ترکیه پیرامون بحران سوریه همچنان گسترده است اما فعالیتی به صورت کارآمد صورت می‌گیرد تا این اختلافات پشت سر گذاشته شود.

وی افزود: ما فعالیت خود را با پشتکار با طرف ترکیه‌ای پیرامون مسأله سوریه آغاز کرده‌ایم و براین باوریم که این همکاری مثبت و سازنده درجریان است. نمی‌توان اختلافات را یک‌شبه پشت سر گذاشت، چراکه اختلافات گسترده‌ای درباره مسائل مهمی وجود دارد ولی فعالیت دراین خصوص ادامه دارد. زاخارووا همچنین خاطرنشان کرد: مسکو و واشنگتن درطول ۶ماه گذشته پیشرفتی درمورد دستیابی به دیدگاه‌های مشترک پیرامون حل‌وفصل بحران سوریه حاصل کرده‌اند. فعالیت ادامه دارد و وارد مرحله تعیین‌کننده‌ای شده است. درحال حاضر فعالیت دشوار و پیچیده‌ای از طریق کانال‌های دیپلماتیک و نظامی جهت هماهنگی بر سر ساختار مطلوب صورت می‌گیرد. وی هشدار داد، درصورتی که گام‌های مشخصی ازسوی ابرقدرت‌ها برای تغییر اوضاع اتخاذ نشود، ممکن است بحران سوریه برای ۵‌سال دیگر ادامه داشته باشد.