انتقاد شدید اردوغان از رهبران غربی به‌خاطر عدم‌حمایت از ترکیه پس از کودتا

139505011215493088188314

رئیس‌جمهور ترکیه رهبران غربی را متهم کرد که پس از کودتای نافرجام اخیر حمایت لازم را از آنکارا به عمل نیاورده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند تأکید کرد: رهبران غربی به‌جای حمایت از آنکارا پس از کودتای نافرجام نظامی، تمرکز اصلی خود را روی مسئله بازداشت‌ها و پاکسازی بخش‌های مختلف ترکیه قرار دادند.

وی در ادامه تصریح کرد: واکنش روسیه به اتفاقات ترکیه، کاملاً نسبت به غرب متفاوت بوده است. زمانی که آقای ولادیمیر پوتین با من تماس گرفت تا همدردی خود را اعلام کند، از من به‌خاطر برکناری یا بازداشت کسانی که مظنون به دست داشتن در این کودتا بوده‌اند، انتقاد نکرد، ولی همه رهبران اروپایی از من پرسیدند که چرا تعداد زیادی از سربازان را بازداشت کرده و چرا تعداد زیادی از کارکنان بخش غیردولتی برکنار شده‌اند.

وی افزود: این مسئله نشانگر واقعیت مهمی بوده است که رهبران غربی ابعاد اتفاقاتی را که در ترکیه رخ داده، درک نکرده‌اند.

اردوغان گفت: رهبران غربی به‌جای نشان دادن همدردی و همبستگی خود، واکنش مخالفی را نشان دادند. این مسئله ما را ناامید و ناراحت کرد و این واکنش غیر قابل قبول بود. این واکنشها به‌خلاف ارزش‌هایی بود که رهبران غربی به آن افتخار می‌کنند.

اردوغان همچنین به واکنش رهبران جهان به تیراندازی در دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس اشاره کرد و گفت: من انتظار داشتم که رهبران جهان به همین روش به اتفاقات ترکیه واکنش نشان می‌دادند.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت: من از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می‌خواهم تا گولن را بازگرداند. او از من اسناد و مدارک خواسته است. من به او یادآوری کردم که زمانی که آمریکا از ما خواستار بازگرداندن تروریست‌ها شده، ما هرگز خواستار سند و مدرک نشدیم و تنها درخواست آمریکا را انجام دادیم.