درخواست پوتین از دوما برای اعزام نیروی هوایی به سوریه

139503291331284057943544

رئیس‌جمهور روسیه خواستار اعزام نیروی هوایی این کشور به سوریه برای مدت نامشخص شد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ به نقل از داشاتودی، رئیس‌جمهور روسیه توافق به دست آمده با سوریه مبنی بر صدور مجوز استقرار یک گروه نیروی هوایی روسیه در سوریه برای یک دوره نامشخص را تقدیم مجلس دومای روسیه کرد.

ولادیمیر پوتین همچنین به نیکولای پانکوف، معاون وزیر دفاع دستور داد تا این توافق را به اتاقهای پارلمانی تحویل دهد. امروز همچنین وزارت خارجه روسیه، روز دوشنبه اعلام کرد: «میخائیل بوگدانف» معاون وزیر خارجه روسیه و همتای ترکی‌اش «اومیت یالچین» از آمادگی خودشان برای فعال‌سازی تماس‌های روسی – ترکی به‌منظور سهیم شدن در حل و فصل بحران سوریه، خبر دادند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: در جریان تبادل دیدگاه‌ها درباره پرونده سوریه، آمادگی مشترک دو وزارتخانه خارجه برای فعال‌سازی تماس‌های روسی – ترکی جهت سهیم شدن در حل و فصل بحران سوریه در سریع‌ترین زمان و بر اساس بیانیه ژنو صادره در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۲، و نیز قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و گروه حامیان بین‌المللی سوریه، اعلام شد.

پیش از این نیز «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا، عصر پنجشنبه اظهار داشت که مطمئن نیست همتای روسی‌اش «ولادیمیر پوتین» به همکاری با ایالات متحده در زمنیه حل و فصل مناقشه مسلحانه در سوریه تمایل داشته باشد.

اوباما طی گفت‌وگویی مطبوعاتی در مقر وزارت دفاع (پنتاگون) گفت: «من مطمئن نیستم که می‌توانیم به روس‌ها و ولادیمیر پوتین اعتماد کنیم. از این‌رو، بایستی ما درباره این موضوع که آیا خواهیم توانست به (توافقی) بر سر توقف عملی اقدامات خصمانه دست یابیم یا نه، ارزیابی‌هایی صورت دهیم. شاید روسیه نمی‌تواند به آن دست یابد؛ شاید به این دلیل است که روس‌ها خواهان آن نیستند و یا اینکه آنها نفوذ کافی بر اسد (رئیس‌جمهوری سوریه) را ندارند. این چیزی است که باید آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.»