سخن امام رضا(ع) درباره امامت فرزندان ابراهیم نبی(ع)

139505181149587588321414

خداوند ابراهیم را چنین گرامى داشت و فرمود: و به او اسحاق و فرزند زاده اى چون یعقوب را بخشیدیم وهمه را از شایستگان گردانیدیم و همه را پیشوایانى ساختیم که به امر ما هدایت مى‌کردند.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ،امام رضا علیه السلام فرمودند: خداوند عزّوجل پس از پیامبرى و دوستى، امامت را در مرتبه سوم به ابراهیم خلیل اختصاص داد و این را فضیلتى قرار داد که او را بدان مشرّف گردانید و با آن ستودش و فرمود: «من تو را پیشواى مردم گردانیدم».

ابراهیم خلیل علیه السلام از سرِ شادى عرض کرد: «فرزندانم را هم» ؟ خداوند در پاسخ او فرمود: «پیمان من ستمکاران را در بر نگیرد». بدین ترتیب این آیه، امامت هر ستمگرى را تا روز رستاخیز باطل گرداند و امامت، تنها در برگزیدگان خواهد بود.

سپس خداوند او را چنین گرامى داشت که امامت را در نسل او که اهل طهارت و برگزیدگى بودند قرار داد و فرمود: «و به او اسحاق و فرزند زاده اى چون یعقوب را بخشیدیم وهمه را از شایستگان گردانیدیم و همه را پیشوایانى ساختیم که به امر ما هدایت مى کردند و انجام دادن کارهاى نیک و بر پاى داشتن نماز و دادن زکات را به آنها وحى کردیم و همه پرستنده ما بودند».

متن حدیث:

الإمام الرضا علیه السلام: إنَّ الإِمامَهَ خَصَّ اللّه ُ عَزَّوجَلَّ بِها إبراهیمَ الخَلیلَ علیه السلام بَعدَ النُّبُوَّهِ و الخُلَّهِ، مَرتَبَهً ثالِثَهً، و فَضیلَهً شَرَّفَهُ بِها وأشادَ بِها ذِکرَهُ، فَقالَ: «إنّی جاعِلُکَ لِلنّاسِ إمامًا»، فَقالَ الخَلیلُ علیه السلام سُرورًا بِها: «و مِن ذُرِّیَّتی»؟ قالَ اللّه ُ تَبارَکَ و تَعالى: «لا یَنالُ عَهدِی الظّالِمینَ*». فَأَبطَلَت هذِهِ الآیَهُ إمامَهَ کُلِّ ظالِمٍ إلى یَومِ القِیامَهِ، وصارَت فِی الصَّفوَهِ. ثُمَّ أکرَمَهُ اللّه ُ تَعالى بِأَن جَعَلَها فی ذُرِّیَّتِهِ أهلِ الصَّفوَهِ والطَّهارَهِ، فَقالَ: «و وَهَبنا لَهُ إسحاقَ و یَعقوبَ نافِلهً و کُلاًّ جَعَلنا صالِحینَ * و جَعَلناهُم أَئِمَّهً یَهدونَ بِأَمرِنا و أوحَینا إلَیهِم فِعلَ الخَیراتِ و إقامَ الصَّلاهِ و إیتاءَ الزَّکاهِ و کانوا لَنا عابِدینَ*»

 

«کافی: ۱ / ۱۹۹- کمال الدین: ۶۷۶ – أمالی الصدوق:۵۳۷ – معانی الأخبار: ۹۷/۲- عیون: ۱ / ۲۱۷»

 

*سوره بقره ۱۲۴
*سوره انبیا ۷۲-۷۳