سازمان ملل تصمیم تل آویو برای ساخت ۷۷۰ واحد صهیونیست نشین جدید را محکوم کرد

139402141009143035229514

سازمان ملل متحد تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت ۷۷۰ واحد صهیونیست نشین جدید در شهرک «گیلو» واقع در حد فاصل بین بیت لحم و قدس شرقی را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ به نقل از خبرگزاری آناتولی، «نیکلای ملادینوف» هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه گفت که شهرک سازی ها به موجب قانون بین المللی، غیر قانونی است.

وی افزود: توسعه شهرک های اسرائیلی، سوالاتی را درباره اهداف بلند مدت رژیم صهیونیستی مطرح می سازد به خصوص اینکه اخیرا برخی وزرای صهیونیست اظهاراتی را بیان و تاکید کرده اند که ابدا شایسته نیست اجازه تشکیل دولت فلسطین داده شود.

ملادینوف همچنین ضمن محکوم کردن طرح صهیونیست ها برای احداث واحدهای جدید، از مسئولان رژیم صهیونیستی خواست تا اجرای این طرح را متوقف کنند.

گزارشات اسرائیلی نشان می دهد که کمیته محلی برنامه ریزی و ساخت و ساز وابسته به شهرداری قدس اشغالی با طرح ساخت ۷۷۰ واحد صهیونیست نشین جدید از مجموع ۱۲۰۰ واحد در منطقه ای واقع شده بین شهرک «گیلو» در جنوب قدس اشغالی و شهر بیت جالا در استان بیت لحم، موافقت کرده است.

در همین رابطه صائب عریقات دبیر کل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) روز گذشته در اظهاراتی مطبوعاتی گفت که ما به شدت تصمیم رژیم صهیونیستی برای موافقت با طرح ساخت ۷۷۰ واحد صهیونیست نشین در یک شهرک غیر قانونی و استمرار ساخت بخشی از دیوار نژادپرستانه حایل واقع در بین شهر بیت لحم و قدس به عنوان بخشی از طرح شهرک سازی این رژیم را محکوم می کنیم.

وی افزود که این تصمیم رژیم صهیونیستی بیانگر شکست جامعه جهانی برای توقف توسعه شهرک سازی و بر اساس قانون بین المللی یک جنایت جنگی است.

رژیم صهیونیستی به رغم اعتراض و انتقاد گسترده بین المللی همچنان به شهرک سازی در اراضی فلسطینی ادامه می دهد و هم اکنون ساخت و ساز در چندین شهرک یهودی نشین در قدس اشغالی و کرانه باختری در جریان  است.

درهمین رابطه یک پایگاه صهیونیستی به نقل از مئیر ترجمان رئیس کمیته نقشه کشی و ساخت و ساز رژیم صهیونیستی تصریح کرد که همچنان به شهرک سازی ادامه می دهد و هیچ توجهی به تصمیمات مسئولان سیاسی این رژیم و انتقادات بین المللی از شهرک سازی ندارد.

همچنین بنیامین نتانیاهو و آویگدور لیبرمن نخست وزیر و وزیر جنگ رژیم صهیونیستی ماه گذشته تصمیم به ساخت ۸۰۰ واحد مسکونی جدید در شهرک یهودی نشین معالیه ادومیم در قدس اشغالی در واکنش به عملیات های مقاومتی فلسطینیان گرفتند.

وزارت خارجه آمریکا ضمن محکوم کردن این تصمیم رژیم صهیونیستی، تاکید کرد که سیاست شهرک سازی رژیم صهیونیستی و مشروعیت بخشی به شهرک های غیر قانونی موجب نابودی راه حل تشکیل دو کشور می شود.