بررسی پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست‌جمهوری در شورای نگهبان

139110150002134

سخنگوی شورای نگهبان از بررسی پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ پیش از موعد مقرر قانونی در این شورا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری صبح امروز شنبه ۲ مرداد گفت: تلاش می‌کنیم در دوره جدید شورای نگهبان همکاری با مجلس شورای اسلامی، نمایندگان و روسای قوا توسعه و افزایش یابد تا بتوانیم در حوزه تقنین و انتخابات همکاریهای خوبی داشته باشیم تا برکات خوبی برای کشور و مردم داشته باشد.

وی همچنین به بررسی پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات سال ۹۶ پیش از موعد مقرر قانونی اشاره کرد و افزود: در آخرین جلسه شورای نگهبان که چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، دبیر و اعضای هیئت رئیسه این نهاد با رای اکثریت اعضا انتخاب شدند و نظرات اعضا درباره پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری دو تاریخ انتخابات سال ۹۶ نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه مقرر شد که معانت اجرایی شورای نگهبان درباره پیشنهاد وزارت کشور بررسیهای بیشتری به عمل آورد و با دستگاههای ذیربط هماهنگی داشته باشد تا در جلسه آتی شورای نگهبان درباره آن بحث و بررسی انجام گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا در نامه وزارت کشور به شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات ۹۶ به صورت الکترونیک مطلبی عنوان شده است یا خیر؟ گفت: ظاهراً در آن نامه فقط درباره تعیین زمان انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ بحثهایی مطرح شده اما اگر وزارت کشور چنین درخواستی مطرح کند، آن را در شورای نگهبان بررسی می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ کدخدایی در پاسخ به این سوال که آیا اصلاح قانون انتخابات به برگزاری انتخابات در سال ۹۶ می‌رسد یا خیر، گفت: در حال حاضر سیاستهای کلی انتخابات در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است که اگر به سرانجام برسد این احتمال وجود دارد که بتوانیم قانون جامعی برای انتخابات آینده داشته باشیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید اگر مجلس شورای اسلامی اختیارات شورای نگهبان را کاهش دهد، این کاهش اختیارات براساس قانون را می‌پذیرد گفت: این بحث معامله نیست که دو طرف بر سر سود و زیانشان درباره آن بحث کنند. اگر مصوبات مجلس شورای اسلامی مطابق با قانون و اختیارات این نهاد باشد، شورای نگهبان آن را می‌پذیرد و اجرا می‌کند.

کدخدایی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که نسبت به رد صلاحیت تعداد زیادی از اصلاح طلبان در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتقاد داشت تاکید کرد: آنچه که در چارچوب قانون در شورای نگهبان برای انتخابات می‌توانیم انجام دهیم را انجام خواهیم داد و تلاش می‌کنیم قانون جامعی درباره انتخابات داشته باشیم تا نگرانی‌های داوطلبان رفع شود.

سخنگوی شورای نگهبان در همین زمینه تاکید کرد: بنده درباره تدوین قانون جامع انتخابات گفت‌وگویی با آقای لاریجانی رئیس مجلس داشته‌اند؛ ما تلاش می‌کنیم قانون شفاف و روشنی در قبال انتخابات داشته باشیم. البته این موضوع امکان دارد که براساس تفسیر قانون اساسی پیش‌بینی‌های لازم را داشته باشد.

کدخدایی افزود: ما تلاش می‌کنیم که براساس قانون اگر دستمان در بررسی صلاحیت‌ها بسته است و ناچاریم صلاحیت کسی را تایید نکنیم، دلایل آن را به صورت شفاف و روشن در اختیار داوطلب قرار دهیم.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی خبرنگاری درباره اینکه گفته می‌شود آقای احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق فعالیتهای انتخاباتی دارد و برخی معتقدند که وی در شورای نگهبان تایید صلاحیت نمی‌شود، اما خودش می‌گوید دلیلی برای رد صلاحیتش وجود ندارد  و از طرفی پرونده‌های منتسب به وی در قوه قضائیه موجود است، نظر شورای نگهبان با نگاه به این پرونده‌های در قوه قضائیه چگونه می‌تواند باشد؟ اظهار کرد: شاید گمانه‌زنی درباره نظر شورای نگهبان کار دستی نباشد، البته هر کسی می‌تواند نظر شخصی خود را داشته باشد، اما هیچکدام از آنها نباید این نظرات را منتسب به شورای نگهبان بدانند. همه اینها گمانه‌زنی است و نباید به آن توجه داشته باشید.

سخنگوی شورای نگهبان در خصوص سوالی درباره اینکه شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت‌های گرایش سیاسی (اصلاح‌طللب و یا اصولگرابودن) داوطلبان را مدنظر قرار می‌دهد یا خیر افزود: برای شورای نگهبان تفاوتی بین اصولگرایی و اصلاح‌طلبی وجود ندارد و هر دو از خدمتگذاران نظام هستند، شورای نگهبان نظراتش را در چارچوب قوانین و مقررات مطرح می‌کند. شورای نگهبان همه را به یک چشم می‌بیند.

وی در بخش دیگری از نشست خبری امروز به سوالی پیرامون فعالیت سیاسی اعضای شورای نگهبان اینطور گفت: فعالیت سیاسی اعضای شورای نگهبان آنگونه که مطرح شد، نیست. آنها کارشناس و حقوقدان فنی هستند و براساس مسئولیت قانونی خود عمل می‌کنند.

کدخدایی همچنین در بخش دیگری از سخنانش ثبت نام حدود ۱۲ هزار نفر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی را اقدامی مثبتی برای حضور نسل جوان و متخصص در عرصه‌های مختلف کشور دانست و تصریح کرد: نباید از این ثبت‌نام‌ها تعبیر منفی داشته باشیم؛ اما نیازمند این هستیم که مکانیزم‌های روشنی برای آن تعریف شود. مکانیزمهای انتخابی در کشور ما بخوبی صورت نگرفته است امیدواریم ما هم بتوانیم در تعریف نظام جامع انتخاباتی شرایطی را فراهم کنیم که هم به استقبال خوب مردم پاسخ منیفی ندهیم و هم  انتخابات را به‌گونه‌ای ارائه کنیم که به نفع مردم باشد.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا میان آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان و نجات‌الله ابراهیمیان یکی از اعضای این نهاد اختلافی وجود دارد یا خیر، اظهار کرد: در هر مجمع و شورایی اختلاف وجود دارد اما این اختلافات در جنبه‌های علمی و اختلافات شخصی مطرح نیست.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص حقوق‌های نجومی می‌تواند تاثیری در بررسی صلاحیت کاندیدای انتخابات آتی داشته باشد، گفت:  اگر تخلفی صورت گرفته باشد آن را حتما مدنظر بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان قرار می‌‌دهیم البته باید در اصلاح قانون انتخابات این موارد هم مدنظر قرار گیرد.