مخالفت دولت اوباما با ۳ طرح جمهوریخواهان برای توقف برجام

139504140939261798066574

دولت اوباما با طرح‌های پیشنهادی مخالفان برجام در این کشور که با هدف اعمال دوباره تحریم‌های اقتصادی علیه ایران ارائه شده است، مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ دولت آمریکا اعلام کرد با سه طرح جمهوریخواهان که با هدف متوقف ساختن توافق هسته‌ای و همچنین توافقات مالی ارائه شده مخالفت خواهد کرد.

در بیانیه دولت اوباما در همین ارتباط آمده است: دولت با طرح‌های H.R.5631، HR4992 و همچنین H.R.5119 که مانع از اجرای برجام هستند، قویاً مخالف است. این طرح‌ها با اعمال دوباره تحریم‌های مالی و اقتصادی ثانوی مشخص که پیشتر در روز اجرای برجام برداشته شده بود – روزی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تکمیل گام‌های مهم مرتبط هسته‌ای را تأیید کرد – توانایی آمریکا در اجرای تعهدات برجام تحت تأثیر قرار می‌دهند. برجام به شکل قابل توجهی برنامه هسته‌ای ایران از طریق برچیدن بخشهای کلیدی برنامه محدود کرده و برنامه هسته‌ای ایران را به تأیید سرزده و الزامات نظارتی مشروط کرده است. پایبندی به تعهدات تحت برجام تا زمانی که ایران به تعهدات خود عمل کند عمیقاً به سود امنیت ملی آمریکا است.

مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد طرح‌هایی را برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار دهد.

اقدام مجلس نمایندگان آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، یک تلاش نمادین برای زیر سؤال بردن اعتبار توافقنامه هسته‌ای است که یک سال قبل از سوی دولت اوباما به امضا رسیده است. نمایندگان آمریکایی قصد دارند تا با ارائه این طرح‌ها به‌نوعی نشان دهند که رفتارهای غیر قانونی ایران در تناقض با توافق هسته‌ای بوده است.

کوین مک کارتی رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا قرار است ۳ طرح مرتبط با ایران را تا پیش از ۱۴ جولای یعنی پنجشنبه ارائه کند، دقیقاً یک سال بعد از اعلام توافق هسته‌ای ایران. پیش‌بینی می‌شود هر ۳ طرح با رای مثبت نمایندگان تصویب خواهد شد. فعلاً قرار نیست سنای آمریکا به این طرح‌ها رسیدگی کند. زمان ارائه این طرح‌ها مطابق با گزارش‌های جدید سرویس‌های اطلاعاتی آلمان است که مدعی شده‌اند ایران به فعالیت‌های حساس و غیرقانونی درزمینهٔ اشاعه تسلیحات ادامه می‌دهد.