ظریف تهران را به مقصد آستانه ترک کرد

139502231926509577692354

وزیر خارجه کشورمان به منظور شرکت در اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر تهران را به مقصد پایتخت قزاقستان ترک کرد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در راس هیئتی متشکل از مدیران ذی‌ربط و کارشناسان حقوقی و سیاسی با هدف شرکت در اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر تهران را به مقصد آستانه پایتخت قزاقستان ترک کرد.

قرار است در این اجلاس وزیران خارجه ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان و روسیه برای ششمین بار با موضوع دریای خزر در شهر آستانه گرد هم آیند.

بر اساس اعلام سخنگوی وزارت خارجه روسیه همکاری های پنج جانبه در عرصه های مختلف از جمله اقتصادی، امنیتی، حمل و نقل، زیست محیطی و نیز مسائل منطقه ای و بین المللی نیز در اجلاس قزاقستان مطرح است.

زاخارووا گفته است در نشست وزیران امور خارجه اجرای تصمیم های گرفته شده سران پنج کشور ساحلی دریای خزر در سپتامبر ۲۰۱۴ در آستراخان روسیه و ارزیابی برنامه تشکیل اجلاس آینده سران در قزاقستان بررسی خواهد شد.

ماه گذشته نیز نشست معاونان وزارت خارجه پنج کشور ساحلی دریای خزر در مسکو برگزار شد که هیات ایرانی به سرپرستی ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران در آن شرکت داشت.

تدوین رژیم حقوقی جدید دریای خزر یکی از مهم‌ترین مسائل پنج کشور حاشیه این دریا پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ بوده که تاکنون پیشرفت‌هایی در این زمینه حاصل شده است.

دریای خزر افزون بر موقعیت حساس راهبردی و ارتباطی بین کشورهای ساحلی و همچنین زیست محیطی به عنوان بزرگترین دریاچه کره زمین که بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر طول و ۳۲۰ کیلومتر پهنه میانگین دارد، بر پایه پژوهش های انجام شده حدود ۵۰‌ میلیارد بشکه نفت و ۲۵۷تریلیون فوت‌مکعب گاز طبیعی دارد.

روسای جمهوری پنج کشور حاشیه خزر در نخستین نشست سران که اردیبهشت ماه ۱۳۸۱ در عشق آباد ترکمنستان برگزار شد، درباره مبارزه با آلودگی محیط زیست و نیز راه های حفاظت از بزرگترین دریاچه جهان به تفاهم کلی رسیدند و زمینه امضای کنوانسیون محیط زیست خزر موسوم به «سند تهران» فراهم شد که ۱۴ آبان ۱۳۸۲ در ایران به امضای بلندپایه ترین مقام های محیط زیست پنج کشور ساحلی رسید.

این سند بعدها به عنوان اولین سند حقوقی مرتبط با دریای خزر به تصویب نهایی مجالس مقننه کشور های ساحلی رسید و اجرایی شد.

دومین نشست سران کشورهای ساحلی خزر نیز مهرماه ۱۳۸۶ در تهران برگزار شد که در آن همکاری های امنیتی و نظامی با هدف مبارزه علیه افراط گرایی و تروریسم مورد تاکید قرار گرفت.

در این اجلاس مهمترین مسائل مرتبط با دریای خزر از جمله بررسی مفاد پیش‌نویس کنوانسیون رژیم حقوقی و آماده سازی دستور کار و اسناد مورد نیاز اجلاس آتی سران کشورهای دریای خزر که در قزاقستان برگزار خواهد شد، تدوین می‌شود.

همچنین کارگروه ویژه‌ای از جمهوری اسلامی ایران برای تدوین کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر از دو روز قبل در آستانه مقدماتی کارشناسی حضور پیدا کرده است.