وقتی به مرگ کلیه‌ها تن می‌دهیم

139412180526303317293624

کلیه‌ها برای سلامتی بدن اهمیتی فراتر از تصور ما دارند که به دلیل این نقش حیاتی و انکارناپذیر در بدن، سزاوار توجه و مهربانی بیشتری هستند. کلیه‌ها،‌ خون را تصفیه،‌ هورمون‌های مختلفی را ترشح و مواد معدنی را جذب می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ، کلیه‌ها برای سلامتی بدن اهمیتی فراتر از تصور ما دارند که به دلیل این نقش حیاتی و انکارناپذیر در بدن، سزاوار توجه و مهربانی بیشتری هستند. کلیه‌ها،‌ خون را تصفیه،‌ هورمون‌های مختلفی را ترشح و مواد معدنی را جذب می‌کنند.

آنها همچنین با تولید ادرار، مواد سمی را از بدن دفع کرده و اسیدهای بدن را خنثی می‌کنند. اما چرا بسیاری از ما با این عضو حیاتی نامهربان هستیم؟ آسیب کلیوی یا تحلیل رفتن تدریجی این عضو حیاتی اغلب و سال‌ها نادیده گرفته می‌شود زیرا کلیه‌ها می‌توانند همچنان با ۲۰ درصد از ظرفیت خود نیز به فعالیتشان ادامه دهند. بنابراین به بیماری‌های کلیوی لقب «بیماری‌های خاموش» را داده‌اند.

همین مساله اهمیت مراقبت از آنها را تا پیش از اینکه خیلی دیر شود ضروری می‌کند. در ادامه به عادات مخربی که به مرور زمان آسیب‌های جبران‌ناپذیری به کلیه‌ها می‌زنند و در نهایت حتی این عضو حیاتی را به طور کلی از کار می‌اندازند، اشاره می‌شود که باید به طور جدی از این عادات غلط پرهیز کنید:

کمبود ویتامین و مواد معدنی

مصرف غذاهای سالم و داشتن یک رژیم غذایی کامل و سرشار از سبزیجات تازه و میوه برای سلامت کلی بدن و عملکرد خوب کلیه‌ها ضروری است. بسیاری از کمبودهای ویتامینی و مواد معدنی خطر ابتلا به سنگ کلیه یا نارسایی کلیوی را افزایش می‌دهند.

به عنوان مثال، ویتامین B6و منیزیم در کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند. بنابر آمار حدود ۷۰ الی ۸۰ درصد از مردم آمریکا منیزیم کافی مصرف نمی‌کنند و در این موارد ابتلا به این نارسایی‌های کلیوی امری شایع محسوب می‌شود و ممکن است حتی این خطر شما را نیز تهدید کند.

عدم نوشیدن آب کافی

مهمترین عملکرد کلیه‌ها تصفیه خون و زدودن مواد سمی و زائد از خون است. وقتی آب کافی نوشیده نشود،‌ مواد سمی و زاید در خون شروع به تجمع کرده و می‌توانند به بدن آسیب‌های جدی بزنند.

مصرف زیاد پروتئین حیوانی

مصرف بیش از اندازه پروتئین حیوانی به ویژه گوشت قرمز،‌ باعث افزایش بار متابولیک بر کلیه‌ها می‌شود. بنابراین مصرف پروتئین بیشتر به این معنی است که کلیه‌ها باید سخت‌تر فعالیت کنند و این مساله به مرور زمان به آسیب کلیه‌ها و اختلال آنها می‌انجامد.