تهرانی‌ها امسال سوار خط ۷ مترو می‌شوند + لیست ایستگاه‌ها

139501301513137147538344

برآوردها نشان می‌دهد پایتخت نشینان امسال می‌توانند در مسیر خط ۷ مترو تردد کنند.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ، برآوردها نشان می‌دهد پایتخت نشینان امسال می‌توانند در مسیر خط ۷ مترو تردد کنند. دوشنبه هفته گذشته مأموریت دستگاه حفار مکانیزه پس از طی مسافت ۱۳ کیلومتری در مسیر احداث تونل شرقی – غربی پروژه خط ۷ مترو در این قطعه به پایان رسید تا خبر بهره‌برداری از خط ۷ تا پایان سال‌جاری اعلام شود.

به گفته هابیل درویشی، مدیرعامل متروی تهران، تلاش بر این است که خط۷ مترو تا پایان امسال افتتاح شود. با بهره‌برداری از خط۷ و رسیدن آن به حداکثر ظرفیت، روزانه بیش از یک میلیون مسافر با این خط جابه‌جا خواهند شد. این عدد در شرایطی برای حمل‌ونقل پایتخت فوق‌العاده محسوب می‌شود که ساخت هر یک کیلومتر مترو در تهران بیش از ۲۰۰میلیارد تومان هزینه دارد.

با بهره‌برداری از خط۷، ظرفیت تردد روزانه در متروی تهران به حدود ۵میلیون نفر خواهد رسید. به گفته مدیرعامل متروی‌ تهران، حدود ۶هزار میلیارد تومان برای خط۷ هزینه پیش‌بینی شده است که بخشی از این اعتبارات از طریق فاینانس داخلی و بخشی نیز از اعتبارات داخلی شهرداری تهران تأمین شده است.

سهم دولت از این پیشرفت چیست؟

براساس قانون توسعه حمل ونقل عمومی، دولت باید نیمی از هزینه‌های آن را تأمین کند اما شهرداری مجبور است برای افزایش خدمات حمل ونقلی به تهرانی‌ها، سهم پرداخت نشده دولت را جبران کند. در سال‌های اخیر عدم‌پرداخت سهم دولت موجب شده شهرداری و مردم تهران به بزرگ‌ترین طلبکار دولت تبدیل شوند. دولت بیش از ۱۴هزار میلیارد تومان به تهران بدهکار است که ۶۰درصد آن مربوط به حمل ونقل عمومی است.

شمال غرب از جنوب شرقی

خط۷ مترو به طول ٢٧کیلومتر و ٢۵ ایستگاه طراحی شده است و مدیریت شهری تلاش می‌کند در این دوره از مدیریت شهری خط۶ و ۷ مترو به همراه خط متروی حرم امام(ره) تا فرودگاه امام را به پایان برساند. در این صورت ۱۰۰کیلومتر به خطوط فعلی مترو اضافه خواهد شد. بدین‌ترتیب با افتتاح این سه پروژه‌، سفرهای مترو به دوبرابر حال حاضر افزایش پیدا می‌کند.

عبور از بافت فرسوده جنوب شهر

خط۷ مترو از جنوب شرق تهران در محدوده ورزشگاه تختی آغاز می‌شود و با عبور از بزرگراه امام علی، بزرگراه شهید محلاتی، میدان قیام، خیابان مولوی و میدان هلال‌احمر به سمت شمال ادامه مسیر می‌دهد و تا میدان بوستان سعادت‌آباد ادامه می‌یابد. احداث خط۷ مترو یکی از طرح‌های دشوار زیرساختی حمل‌ونقل در پایتخت است زیرا این خط از جنوب و جنوب شرقی تهران می‌گذرد اما خوشبختانه بخش اعظمی از این طرح به پایان رسیده است.

وضعیت پیشرفت کلی

آخرین گزارش‌ها از عملیات عمرانی پیشرفت کلی در خط۷ حاکی از آن است که در بخش تونل پیشرفت ۱۰۰درصدی این خط حاصل شده است. همچنین ‌ ۶� درصد تجهیزات ایستگاهی تأمین شده است. بدین‌ترتیب مدیریت شهری امیدوار است تا پایان امسال این پروژه را به پایان برساند.