به‌ زودی؛ ورود دومین محموله سامانه موشکی «اس ۳۰۰» به ایران

139409121443144416640014

روسیه به‌ زودی دومین محموله از سامانه موشکی اس ۳۰۰ را به ایران ارسال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ، دولت روسیه در نظر دارد که  دومین بخش از سامانه موشکی اس-۳۰۰ را در آینده‌ای نزدیک به ایران بفرستد. پیش از این اولین محموله از سامانه موشکی اس ۳۰۰ که مجموعه کاملی که احتمالا یک آتش‌بار کامل بوده است، وارد کشور شده بود.

در تصاویر منتشر شده از ادوات سامانه موشکی اس ۳۰۰ در ایران، رادار ۶۴N6E یا همان رادار مشهور Big Bird، پست فرماندهی UNIVERSAL متعلق به سامانه اس ۴۰۰، رله مخابراتی اس ۳۵۰، کشنده‌های سامانه موشکی و لانچرهای این سامانه در ایران به نمایش درآمده است.

الکساندر فامین، رئیس سازمان فدرال همکاری فن آوری نظامی روسیه به اسپوتنیک در این باره گفته است: ما بخش اول را فرستاده‌ایم، این مجموعه کاملی است و ما در نظر داریم که بخش دوم را ارسال کنیم. شرکای ما نیز باید پرداخت لازم را انجام دهند.

روس‌ها همچنین اعلام کرده‌اند که، از جانب روسیه عملا همه چیز برای بارگیری لازم است و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این انتقال اموال با شرکای ما انجام شود. همینکه پرداخت مالی صورت گیرد کالا ارسال خواهد شد.

ایران و روسیه تاکنون درباره مدل سامانه موشکی اس ۳۰۰ که به ایران تحویل داده شده است، سخنی به میان نیاورده‌اند اما آنچه که مسلم است، این است که این سامانه از سری اس۳۰۰ وی (S300-V) نیست.

امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش هم اعلام کرده که، سامانه موشکی اس ۳۰۰ هم اکنون در حال استقرار است و تا پایان سال جاری، این سامانه در ایران عملیتی خواهد شد.

تصاویر برخی ادوات مربوط به سامانه موشکی اس ۳۰۰ که وارد کشور شده‌اند را در ذیل ببینید:


رادار ۶۴N6E


رله مخابراتی اس ۳۵۰


لانچر اس ۳۰۰ در ایران (پرتابگر موشک)

 


سامانه UNIVERSAL


یکی از خودروهای کِشنده سامانه موشکی


پست فرماندهی اس ۴۰۰