وجود نقاط ضعف در رفع تحریم‌ها/ فقط بانک‌های درجه ۲ و ۳ با ایران کار می‌کنند/ آمریکا فضای سرمایه‌گذاری در ایران را مضطرب می‌کند

139409201042117936687834

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقاط ضعفی در برچیدن تحریمها وجود دارد، گفت: آمریکا در پشت‌صحنه، فضای سرمایه‌گذاری در ایران را «مضطرب» می‌کند که باید به این رفتارها واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه ۸ تیرماه) در همایش گرامیداشت هفته قوه قضائیه ضمن تاکید بر هماهنگیهای لازم بین قوه مقننه و قضائیه برای رفع مشکلات مردم، اظهار کرد: قوه قضائیه در طول ۳۸ سال پس از انقلاب تاکنون نقاط برجسته‌ای را در کشور داشت که به همت قضات خوب قوه، توانست وظایف خود را به درستی انجام دهد.

وی افزود: در حال حاضر دستگاه قضا یک مسیر تکاملی خوبی را می‌پیماید، که با همه مشکلات موجود در کشور این مسیر سرمایه بسیار ارزشمند و بزرگی برای کشور به شمار می‌آید.

رئیس مجلس با اشاره به لوایح تصویب شده در مجلس، گفت: لوایح مجازات اسلامی، قانون جرم سیاسی، پلیس قضایی و وکالت در مجلس به تصویب رسید که نیازمند است قوه قضائیه این لوایح را به خوبی اجرا کند.

لاریجانی با اشاره به تصویب قوانین مادر در حوزه‌ی قضایی در مجلس،گفت: یکی از این قوانین قانون آیین دادرسی کیفری و همچنین قانون مجازات اسلامی بود، که قوانین مادر هستند. همچنین قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضاییه درمجلس به تصویب رسید تا در شرایطی رئیس قوه قضاییه بتواند مستقیماً لوایحی را به مجلس ارائه کند. قانون جرم سیاسی نیز که از اصول روی زمین مانده قانون اساسی بود در مجلس گذشته مورد بررسی و تصویب قرار گرفت که ساماندهی و اجرای آن میتواند آرامشی در داخل و همچنین در برخی از مسائل بیرونی ایجاد کند.

لاریجانی با تاکید بر اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا در کشور، متذکر شد: قاچاق کالا یک معضل بزرگی در کشور شده که نیازمند مبارزه جدی همه دستگاهها برای مقابله با این پدیده شوم است. تا زمانی که قانون مبارزه با قاچاق کالا به خوبی اجرا نشود، اقتصاد مقاومتی در کشور پا نخواهد گرفت.

رئیس قانونگذاری کشور، افزود: در بخش اقتصادی تلاش ما این است که اشتغال و سرمایه‌گذاری رونق یابد و به رشد ۸ درصد برسیم، در سالهای اخیر با رکود مواجه بودیم که هم عوامل بیرونی داشت و هم عوامل داخلی، غربیها می‌خواهند نابسامانیهای اقتصادی در داخل کشور را تثبیت کنند، بنابراین باید برای آینده کشورمان تلاش مضاعفی داشته باشیم.

وی با اشاره به بدعهدی امریکاییها و اقدامات گستاخانه آنها در امورات کشور، تصریح کرد:به نظر می‌رسد غربیها در اجرای برجام نقاط ضعفی را جا گذاشتند که برخی از این نقاط ضعف مربوط به برچیدن تحریمها علیه ایران می‌شود که بخشی از آن را در بانکهای بزرگ کشور شاهدیم.امروز این نقاط ضعف به خوبی در بانکهای ما دیده می‌شود که موجب اضطراب برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در ایران شده است.

لاریجانی همچنین اظهار کرد:‌اخباری که به دست ما می‌رسد نشان می‌دهد آنها تلاش می‌کنند با نفوذ عناصر تروریستی به داخل کشور حتی در حد در  کردن یک ترقه بگویند در ایران مشکل امنیتی وجود دارد. از این رو فشارها را زیاد کرده‌اند و با برخی از این گروهکهای بی آبرو و ضد انقلاب در منطقه شرق کشور تماس داشتند و به آنها پول و امکانات دادند تا سر و صدا ایجاد کنند.

وی افزود: آنها نتوانستند موجب مخدوش کردن اقتدار کشور شوند و ما باید در قوه قضاییه و بخشهای امنیتی توجه کنیم که دشمن اقتدار حکومت مرکزی را نشانه گرفته است. لذا اگر لازم است باید ساز و کارهای جدیدی در نظر بگیریم. اگر آنها به دنبال این هستند که اقتدار  کشور را مخدوش کنند ما سرمایه زیادی از قضات و بخشهای امنیتی داریم که می‌توانیم شرایط جدیدی را ساماندهی کنیم.

رئیس‌‌مجلس در ادامه این سخنانش سخنانش تصریح کرد: یک اضطرابی هم برای سرمایه‌گذاری در ایران ایجاد می‌کنند و در پشت صحنه خزانه‌داری امریکا اضطرابهایی را به وجود می‌آورد تا سرمایه‌گذاری در ایران انجام نشود. آنها همزمان با توافق هسته‌ای، عملیات دیگری را هم از نظر سیاسی سامان دادند تا نفوذ نظامی‌شان را در منطقه بیشتر جلوه دهند. بنابراین بایستی در مقابل اینگونه اقدامات واکنش جدی صورت بگیرد.

لاریجانی تاکید کرد: غربیها به دنبال آن هستند که ضمن اجرای برجام، حضور پرقدرت نظامی در منطقه داشته باشند و از طرفی مانع از حضور ایران در منطقه شوند، به همین دلیل تضمینهایی را به برخی از کشورهای منطقه مخصوصاً سعودیها می‌دهند، حجم زیادی سلاح به برخی کشورهای منطقه از جمله سعودیها می‌فروشند.

وی در همین موضوع، افزود: روند جریان تروریستی در منطقه نشان می‌دهد امریکاییها به همراه سعودیها در پی ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران هستند و با پر و بال دادن به این گروههای ترویستی موجب ناامنی در منطقه شده‌اند.

لاریجانی با بیان این که مسأله تروریسم در منطقه یک موضوع کوتاه مدت نیست، افزود: ما حداقل در میان مدت با این بحرانهای تروریستی مواجه هستیم و باید با این پدیده  چه در شکل تروریسم و چه در خلق بحرانها زندگی کنیم. سوال مهم این است که آیا می‌توان حدس زد که هدف مهم آنها  از خلق بحران تروریسم چیست؟ یکی از دلایل مهم آنها ازنظر سیاسی و امنیتی این است که هیمنه و اقتدار ایران را در داخل دچار تردید کنند.

رئیس مجلس در پایان سخنانش، بیان کرد:امریکاییها می‌خواهند اقتدار جمهوری اسلامی خدشه‌دار شود و در پی ضربه زدن به اقتصاد کشور هستند،بنابراین دستگاه دیپلماسی مواضع آشکار و شفاف در این رابطه بگیرد.