آیت‌الله حائری: سلب تابعیت آیت‌الله عیسی قاسم تغییر شیوه مبارزاتی مردم بحرین را به‌دنبال دارد

139310161450167044448314

آیت‌الله سید کاظم حائری گفت: سلب تابعیت آیت‌الله عیسی قاسم باعث تغییر شیوه فعالیت مردم بحرین در مقابل آل‌خلیفه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ آیت الله سید کاظم حائری از مراجع عظام تقلید در پی سلب تابعیت آیت الله عیسی قاسم توسط رژیم آل خلیفه بیانیه‌ای را صادر کرد.

آیت الله حائری در این بیانیه، اقدام اخیر رژیم آل خلیفه را اقدامی مشابه با طاغوت‌های سابق همچون فرعون دانست و افزود: آل خلیفه به‌‌ همان بهانه‌های فرعون در قبال حضرت موسی تمسک جسته و بهانه‌هایی از جمله فتنه دینی و فساد بر روی زمین را برای تصمیم خود مطرح کرده است.

مرجع تقلید شیعیان در مورد تبعات این تصمیم آل خلیفه گفت: این تصمیم باعث می‌شود که ملت بحرین شیوه‌شان را در فعالیت سیاسی تغییر بدهند تا بتوانند به هدفشان در ساقط کردن رژیم آل خلیفه برسند.

متن کامل ترجمه فارسی این بیانیه که به‌زبان عربی صادر شده، به‌شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
خداوند در آیه ۱۳ سوره ابراهیم فرمود: (وَقَالَ الَّذِینَ کَفَرُوا لِرُسُلِهِمْ لَنُخْرِجَنَّکُمْ مِنْ أَرْضِنَا أَوْ لَتَعُودُنَّ فِی مِلَّتِنَا فَأَوْحَى إِلَیْهِمْ رَبُّهُمْ لَنُهْلِکَنَّ الظَّالِمِینَ) (ولی) کافران به پیامبران خود گفتند: «ما قطعاً شما را از سرزمین خود بیرون خواهیم کرد، مگر اینکه به آیین ما بازگردید!» در این حال، پروردگارشان به آن‌ها وحی فرستاد که: «ما ظالمان را هلاک می‌کنیم»!

همچنین در آیه ۲۶ سوره غافر آمده است: (وَقَالَ فِرْعَوْنُ ذَرُونِی أَقْتُلْ مُوسَى وَلْیَدْعُ رَبّه إِنِّی أَخَافُ أَنْ یُبَدِّلَ دِینَکُمْ أَوْ أَنْ یُظْهِرَ فِی الاَْ رْضِ الْفَسَادَ) و فرعون گفت: «بگذارید موسی را بکشم، و او پروردگارش را بخواند (تا نجاتش دهد)! زیرا من می‌ترسم که آیین شما را دگرگون سازد، و یا در این سرزمین فساد بر پا کند!».

تصمیم تأسف برانگیز و به‌شدت محکوم رژیم آل خلیفه در حق علامه شیخ عیسی قاسم به دست ما رسید. تصمیمی که براساس آن، ملّیت بحرینی از این عالم جلیل سلب شد، اقدامی که پیش از این هم در طول تاریخ طاغوت‌ها براساس دلایلی مشابه در حق اصلاح‌گران و داعیان الی الله اتخاذ کردند، خداوند ما را در آیه ۱۳ سوره ابراهیم از این مسئله آگاه کرد، همچنین ذات الهی در آیه ۵۶ سوره نمل فرمود: (فَمَاکَانَ جَوَابَ قَوْمِهِ إِلَّا أَنْ قَالُوا أَخْرِجُوا آَلَ لُوط مِنْ قَرْیَتِکُمْ إِنَّهُمْ أُنَاسٌ یَتَطَهَّرُونَ) آن‌ها پاسخی جز این نداشتند که (به یکدیگر) گفتند: «خاندان لوط را از شهر و دیار خود بیرون کنید، که این‌ها افرادی پاکدامن هستند!».

تاریخ با چهره زشتش تا به امروز به خاک بحرین و ملت ستم‌دیده‌اش امتداد دارد، در گذشته هم اصلاح‌گران و رسولان الهی از دیارشان تبعید می‌شدند و حق شهروندی از آن‌ها سلب می‌شد، امروز هم آل خلیفه چنین تصمیمی را در حق گروهی از مؤمنان و در رأس آن‌ها شیخ عیسی قاسم گرفت، بلکه آل خلیفه به‌‌ همان بهانه‌های فرعون در قبال حضرت موسی تمسک جست، این رژیم بهانه‌هایی از جمله فتنه دینی و فساد بر روی زمین را مطرح کرد که به این بهانه‌ها در آیه ۲۶ سوره غافر اشاره شد.

همه می‌دانند که آیت الله عیسی قاسم عالمی است که خودش را برای دین، کشور و ملتش وقف نموده و تمام عمرش را در راه راهنمایی و وعظ مردم سپری کرده است، او به مسالمت آمیزی جنبش سیاسی و جلوگیری از ایجاد نفرت بین مسلمانان و منع از خونریزی و حفظ مصالح بحرین تأکید داشت.

اما حاکم بحرین یک طرح دیکته شده از سوی خارج را که با اموال عربستان حمایت می‌شود و آمریکا و اسرائیل آن را تأیید کردند، دنبال می‌کند. قضیه در مرزهای واقعی بحرین محدود نیست، بلکه آن‌ها به‌دنبال از بین بردن جنبش‌های اسلامی در منطقه هستند و نشانه‌های توافقی که پیش از این به‌صورت مخفیانه با رژیم صهیونیستی شکل گرفته بود، این روز‌ها در حال علنی شدن است.

به هر حال این تصمیم ظالمانه در حق آیت الله شیخ عیسی قاسم، تعدی واضح به اصول مقدس ملت مؤمن بحرین است و ضربه روحی بر حس اسلامی و ملی این ملت وارد می‌کند، چون شیخ عیسی قاسم به‌عنوان یک نماد ملی و دینی قابل احترام در بحرین مطرح است. چنین تصمیمی، ضربه‌ای به مواضع مسالمت‌گرا و متوازن جنبش اسلامی وارد می‌کند و تصمیمی می‌باشد که براساس تکبر و دوری از شیوه تعقل گرفته شده است.

این تصمیم، تلاشی ساده‌لوحانه برای تغییر هویت مذهبی ملت بحرین و ترکیب ملی آن با هدف غلبه دادن یک طائفه بر دیگری از طریق سلب ملیت و حق شهروندی از اتباع یک مذهب خاص است، این شیوه را پیش از این طاغوت‌هایی همچون حجاج ثقفی پیش گرفتند و شیوه‌شان برملا شد و دوستشان صدام هم از آن‌ها دور نیست.

این اقدام باعث می‌شود که ملت بحرین شیوه‌شان را در فعالیت سیاسی تغییر بدهند تا بتوانند به هدفشان در ساقط کردن رژیم آل خلیفه برسند. خداوند در آیات ۴۶ و ۴۷ سوره ابراهیم می‌فرماید: (وَقَدْ مَکَرُوا مَکْرَهُمْ وَعِنْدَ اللَّهِ مَکْرُهُمْ وَإِنْ کَانَ مَکْرُهُمْ لِتَزُولَ مِنْهُ الْجِبَالُ * فَلاَتَحْسَبَنَّ اللَّهَ مُخْلِفَ وَعْدِهِ رُسُلَهُ إِنَّ اللَّهَ عَزِیزٌ ذُو انْتِقَام) آن‌ها ‌‌نهایت مکر (و نیرنگ) خود را به کار زدند و همه مکر‌ها (و توطئه‌هایشان) نزد خدا آشکار است، هرچند مکرشان چنان باشد که کوه‌ها را از جا برکند! پس گمان مبر که خدا وعده‌ای را که به پیامبرانش داده، تخلّف کند! چرا که خداوند قادر و انتقام گیرنده است.

و لاحول ولاقوّه إلا بالله العلىّ العظیم.

۱ تیر ۱۳۹۵
۱۵ رمضان ۱۴۳۷
کاظم الحسینی الحائری