جزئیات رایزنی ابتکار با عراقی‌ها برای کنترل گرد و‌ غبار/ کنترل کانون‌ ریزگرد‌های خارجی منوط به آزادسازی اراضی از دست داعش

139401181133027485054414

رئیس سازمان محیط زیست از رایزنی با سرپرست وزارت محیط زیست عراق برای کنترل گردو‌غبار خبر داد و گفت: کانون‌هایی که منشأ اصلی گرد و غبار ایران است در عراق شناسایی شده اما هرگونه اقدام موکول به آزادسازی اراضی از دست داعش و تصرفات کنونی دانسته شده است.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ معصومه ابتکار بعد از ظهر امروز از روند طرح احیای اراضی باغ سیب مهرشهر کرج بازدید کرد.

رئیس سازمان محیط زیست از ۵۵ هکتار این باغ که در سال ۹۴ احیاء شده و نیز سیستم آبیاری قطره‌ای که به‌جهت بهینه‌سازی مصرف آب با هدف استفاده بهینه از منابع آبی در سال ۹۴ شروع به کار کرده است، بازدید کرد.

وی در این بازدید، با اشاره به اینکه باغ سیب کرج یکی از باغات ارزشمند است، اظهار داشت: این باغ قدیمی و از تنفس‌گاه‌های مهم شهر کرج و استان البرز است.

معاون رئیس‌جمهور با بیان “از دوره مسئولیت قبلی بنده برنامه‌هایی وجود داشت که سبب نگرانی برای مردم شده بود”، افزود: در آن دوره اعتراضاتی از سوی مردم شد که در دوره دولت هشتم نشست‌هایی برای مدیریت صحیح باغ برگزار شد.

وی با ابراز اینکه این باغ نقش کلیدی در تهویه هوا دارد، گفت: این باغ همچنین تولیدات ارزشمند سیب دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اعلام اینکه با همت مردم و پیگیری تشکل‌ها باغ سیب حفظ شده است، افزود: برنامه‌های توسعه، بازسازی و احیای این باغ ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه مسئولان محلی و شهرداری در این امر نقش دارند، گفت: بنیاد مستضعفان نیز در نگهداری باغ نقش دارد و ما نیز از نظر ضوابط و حمایت، حتماً حمایت کرده و پیگیری موضوع را انجام می‌دهیم.

ابتکار با بیان اینکه مسئولان روی حفاظت قسمت‌هایی که در اختیار سازمان پارک‌ها است کار می‌کنند، افزود: این امر در صورت توافق با خود مالکین یا در صورت ضرورت تملک اتفاق بیفتد، که کل باغ به‌صورت یکپارچه حفاظت شود.

وی با اعلام “تعطیلی پنجشنبه‌های استان البرز را ما پیشنهاد داده‌ایم”، گفت: پیشنهاد در دستور کار دولت و کمیسیون زیربنایی در حال بررسی است.

ابتکار با ابراز اینکه ابعاد مختلف این موضوع بررسی می‌شود، افزود: ما با این مسئله موافقیم و تا حدی به بهبود کیفیت هوا کمک می‌کند.

معاون رئیس‌جمهور با اظهار اینکه با طرح آبیاری تحت فشار که در حال انجام است، احیای باغ بسیار امیدوار کننده است، افزود: سیاست دولت در حفظ باغ‌ها به‌ویژه در موضوع حفظ باغات در کلان‌شهرها این است که با تلاش و استفاده از همه ابزار قانونی به‌ویژه کمسیون ماده ۵ برای حمایت از باغها اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه دولت برای حفظ باغ‌ها مصمم است و همکاری خوبی با شهرداری‌ها در سطح کشور در این زمینه وجود دارد، گفت: البته فشار برای تغییر کاربری و ساخت‌وساز همیشه وجود دارد.

ابتکار با بیان “امیدوارم با همت و حمایت مردم مانند باغ سیب کرج از باغ‌ها حفاظت شود”، گفت: هشدارها و دستورالعمل‌ها در زمینه آلودگی هوا برای کل کشور مشترک است.

وی با اظهار اینکه مراقبت‌های لازم در شرایطی که وضعیت هشدار است و خروج غیرضروری از منزل و رعایت یک‌سری اصول لازم است، گفت: کمترین تماس با گرد و غبار، استفاده از ماسک و آماده‌سازی بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها برای پذیرش افراد از سیاست‌های دولت در شرایط ضروری لازم است.

معاون رئیس‌جمهور با اعلام “ما برای پیگیری علل اصلی این گرد و غبار که منشأ خارجی در کشور عراق دارد، پیگیر هستیم”، اضافه کرد: بنده دیروز با سرپرست وزارت محیط زیست عراق صحبت کردم و تکالیف و مسئولیت‌های دولت عراق برای کنترل کانون‌های گرد و غبار را یادآوری کردم.

وی با ابراز اینکه کمیته‌ای در رابطه با این موضوع در عراق تشکیل شده است، گفت: کانون‌هایی که منشأ اصلی گرد و غبار ایران است در عراق شناسایی شده اما هرگونه اقدام موکول به آزادسازی اراضی از دست داعش و تصرفات کنونی دانسته شده و قرار شد کارگروهی برای پیگیری این موضوع به ایران اعزام شود.