مصادره اموال غیردولتی ایران در کانادا

139504011336544987964674

دادگاهی در کانادا دستور مصادره دو ساختمان متعلق به مراکز فرهنگی غیردولتی ایران در این کشور را به‌نفع قربانیان حوادث تروریستی آمریکا صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ دادگاهی در اونتاریو به این مسئله پی برده است که خانه‌ای در خیابان شپرد، ساختمان تخلیه شده دیگری در اوتاوا و دو حساب بانکی به دولت جمهوری اسلامی ایران تعلق دارد. از همین رو هفته گذشته یک قاضی در تورنتو بحث‌های مطرح شده در ارتباط با مصونیت دولت ایران از مصادره اموال متعلق به خود را رد کرد و دستور داد این ساختمان به‌عنوان غرامت به قربانیان آمریکایی حوادث تروریستی اختصاص یابد.

پرونده مربوط به این ساختمان و حکم دادگاه درحالی مطرح شده که دولت کانادا به‌دنبال بازسازی روابط خود با ایران است که در دولت قبلی این کشور قطع شده بود.

طبق قوانین فدرال قربانیان حملات تروریستی می‌توانند از دادگاه‌های کانادا برای مصادره اموال متعلق به ایران درخواست کنند. جان آدیر که وکالت تعدادی از قربانیان حوادث تروریستی را به‌عهده دارد دراین‌باره گفت: آنها (خانواده قربانیان) مسلماً از نتایج رضایت دارند.

میان شاکیان این پرونده ادوارد تریسی و جوزف سیسیپیو به چشم می‌خورند که در دهه ۱۹۸۰ توسط حزب‌الله به اسارت گرفته شده بودند. در سال ۲۰۰۳ دادگاه‌های آمریکا ۱۸٫۵ میلیون دلار به‌عنوان غرامت برای او درنظر گرفتند و این درحالی است که بستگان سیسیپیو در سال ۲۰۰۵ به‌دلیل مشکلات و ناراحتی‌های احساسی ۹۱ میلیون دلار دریافت کردند.

دعوای حقوقی درمورد این ساختمان در نورث یورک از دو سال پیش آغاز شده است. در آن زمان نماینده‌ای از ایران در فرآیند دادگاه حضور نداشت اما اعلام کرد که ساختمان شماره ۲۹۰ در خیابان شپرد غربی در تورنتو و ساختمان شماره ۲ در خیابان رابینسون واقع در اوتاوا از لحاظ قانونی متعلق به دو مؤسسه فعال هستند و در اختیار دولت ایران قرار ندارد.

اسناد و مدارک حاکی از آن است که ساختمان نورث یورک در سال ۲۰۰۵ به‌مبلغ  ۸۲۷ هزار دلار توسط بنیاد فرهنگیان خریداری شده است که مدیریت آن به‌عهده فاضل لاریجانی، رایزن فرهنگی وقت سفارت ایران در کانادا بوده است. درحال حاضر ارزش این ساختمان نزدیک به ۱٫۳ میلیون دلار برآورد شده است.

ساختمان اوتاوا نیز در سال ۱۹۹۸ توسط مرکز فرهنگی فاطمه به‌قیمت ۱٫۶ میلیون دلار خریداری شد و در سال ۲۰۰۱ به بنیاد مبین انتقال یافت. طبق اسناد و مدارک سید عادلی، سفیر وقت ایران در کانادا مدیر این بنیاد بوده است. طبق برآوردها درحال حاضر ارزش این ساختمان نزدیک به ۳ میلیون دلار است.

طبق اظهارات قاضی براون ایران همچنین دارای دو حساب بانکی است که غیردیپلماتیک تلقی می‌شود. یکی از این حسابها در اسکوتیوبانک با موجودی یک میلیون و ۶۵۱ هزار و ۹۴۲ دلار و حساب دیگر نیز در بانک آر.بی.سی. با موجودی ۳۳۳ هزار و ۴۴۵ یورو است.