سلب تابعیت شیخ عیسی‌ قاسم به‌تحریک عربستان صورت گرفت/ ریاض محرک بحرین در سرکوب مخالفان

139504011132549927963134

اقدام آل‌خلیفه در سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم روحانی برجسته این کشور که به‌تحریک سعودی صورت گرفته است نشان می‌دهد عربستان به‌دنبال تشدید فتنه‌انگیزی در بحرین بوده و در را به‌روی هرگونه حل و فصل مسالمت‌آمیز بسته است.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ به نقل از روزنامه الاخبار، اقدام آل خلیفه در سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم روحانی برجسته این کشور با تحریک سعودی نشان می‌دهد عربستان بازی لبه پرتگاه را پیش گرفته و به‌دنبال تشدید فتنه انگیزی در بحرین بوده و در را به‌روی هرگونه حل و فصل مسالمت آمیز بسته است.

آیا آل سعود بازی لبه پرتگاه را در پیش گرفته است؟ این سؤال نه به‌دلیل ناکام ماندن گفت‌وگوهای یمن و نه تشدید بحران آفرینی ریاض در سوریه بلکه حضور آن در بحرین و سوق دادن این کشور به‌سمت فتنه‌ای خونین است.

به نظر می‌رسد دیدگاه آل سعود نسبت به اوضاع منطقه سمت و سوی متفاوتی دارد و سفر محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی به آمریکا آن‌طور که گفته می‌شود برگرفته از «عقل و منطق» نبود، بلکه به‌میزان زیادی به مواضع تند سعودی گره خورده و با امید به تغییرات بزرگ در جهان پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مرتبط بود.

شیخ علی سلمان دبیر کل جمعیت الوفاق بحرین پیش از دستگیری در تاریخ ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ در یکی از سخنرانی‌های خود گفت: تعرض به آیه الله قاسم تصویر کنونی و آینده بحرین را تغییر خواهد داد و ملت بحرین قادر است معادله کنونی را زیر و رو کند.

سلمان در آن زمان دستگیری خود را پیش‌بینی کرد و در سخنرانی‌های متعدد به این موضوع اشاره کرد اما تعرض به آیه الله قاسم در محاسبات او نبود زیرا او یک مرجع دینی سرشناس در کشور است.

عربستان محرک بحرین در سرکوب مخالفان

به هر حال نظام حاکم بحرین در برخورد با مخالفان با خواست و انگیزه سعودی پا را از خط قرمزها فراتر گذاشت و فقط به سلب تابعیت آیه الله قاسم اکتفا نکرد بلکه به او دستور داده است کشور را فوراً ترک کند.

تکاپوی سعودی برای ضربه کاری به انتفاضه بحرینی‌ها

این شدت برخورد سران بحرین ابعاد مختلفی دارد و در درجه نخست نظام سعودی که از زمان اشغال خاک بحرین از سوی نیروهای نظامی در سال ۲۰۱۱ به حاکم عملی این کشور تبدیل شده است در نظر دارد با این اقدام که پس از دستگیری شیخ علی سلمان و منحل کردن جمعیت الوفاق صورت گرفته است، به‌زعم خود ضربه‌ای کاری به انتفاضه مسالمت آمیز وارد کند.

سوق‌دادن غیرمستقیم انتفاضه به‌سمت خشونت

نکته قابل توجه اینکه این اقدام بر به حاشیه راندن حامیان فعالیت سیاسی و کسانی متمرکز است که ضامن جلوگیری از سوق یافتن انتفاضه به‌سمت گزینه خشونت آمیز هستند.

علاوه بر این نمی‌توان اوضاع جاری در منامه را از اقدامات سران سعودی در عربستان جدا دانست؛ اقداماتی سرکوبگرانه که در گردن زدن یا هر اقدام دیگر علیه مخالفان نمود یافته است که نمونه آن اعدام شیخ نمر النمر در آغاز سال جاری میلادی و سپس دستگیری الشیخ حسن الراضی بود.

پیام‌های آل‌سعود از فتنه‌انگیزی در بحرین

در سطح خارجی نیز باید گفت که نظام آل سعود در حال ارسال پیام به نزدیکترین و دورترین نقاط و پیش از همه ایران است و سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم نیز نشان می‌دهد که آل سعود هیچ دری را برای حل و فصل هیچ یک از موضوعات پرتنش منطقه باز نمی‌کند بلکه به‌عکس به‌دنبال شدت بخشیدن به این تنشها حتی در قالب کاملاً مذهبی است.

اکنون بار دیگر تجربه مواضع ۹ ماه پیش عربستان پس از حادثه منا در حال تکرار است به این معنی که عربستان در آن زمان به‌جای اعتراف به اشتباه و تلاش برای حل و فصل آن حمله شدیدی را علیه ایران آغاز کرد.

در یمن نیز اوضاع همین طور است به این ترتیب که آل سعود در صدد ویرانی آن برآمده و تلاش دارد نظام حاکمی را که حامیان ریاض در آن حضور نداشته باشند، از بین ببرد.

آزادی غرب عراق نه، تسلط داعش بله

نظام حاکم عربستان پیش از یمن در سوریه نیز با هر گونه حل و فصل سیاسی عاقلانه مخالفت کرد حال آنکه در عراق نیز ترجیح می‌دهد داعش در غرب این کشور حضور داشته باشد اما دشمنان عربستان آن را آزاد نکنند.

در این میان یکی از روشن‌ترین مواضعی که در محکومیت سلب تابعیت شیخ قاسم و اعلام همبستگی با او اتخاذ شد، اظهارات سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است.

اظهارات و موضع‌گیری سردار سلیمانی به‌نوبه خود حامل پیام‌های متعدد و روشنی است زیرا وی تأکید کرد که اهانت به شیخ قاسم آغاز انتفاضه خونین خواهد بود و مسئولیت آن به‌عهده کسانی است که سلطه‌جویی حاکمان بحرین را قانونی جلوه می‌دهند.

وی همچنین یادآور شد که تعرض به حرمت شیخ قاسم آتش را در بحرین و سراسر منطقه شعله‌ور خواهد کرد و اقدامات آل خلیفه گزینه‌ای برای ملت بحرین به‌جز مقاومت مسلحانه باقی نخواهد گذاشت زیرا تعرض به ایشان «برای مردم خط قرمز است».

این در حالی است که حزب‌الله لبنان نیز این اقدام بی‌سابقه را محکوم کرده و از ملت بحرین خواست خشم و عصبانیت خود را نسبت به تعرض آل خلیفه به شیخ عیسی قاسم نشان داده و موضعی قاطعانه اتخاذ کنند.

در این میان وزارت کشور بحرین شیخ عیسی قاسم را به «سوء استفاده» از سخنرانی مذهبی «به‌نفع منافع خارجی» و تشویق به «طایفه‌گرایی و خشونت» متهم کرد که این موضع در چارچوب حمله شدید نظام آل خلیفه و محاکمه سختگیرانه علیه روحانیون و در رأس آنان شیخ عیسی قاسم است.

شدت مواضع غیرمنتظره آل‌خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم

با توجه به اینکه نظام آل خلیفه در چند روز گذشته شیخ عیسی قاسم را در تنگنا قرار داده و اقامه نماز جمعه در مسجد امام الصادق(ع) در منطقه «الدراز» را برای ایشان ممنوع اعلام کرده بود، اتخاذ اقدامی علیه او پیش‌بینی می‌شد اما نه با این شدت.

این سختگیری‌ها موجب شد ایشان در رأس افراد مورد حمله نظام آل خلیفه قرار بگیرد که این حاکی از تلاش آنان برای محدود کردن فعالیت روحانیون در فقه و حوزه و جلوگیری از پرداختن به هر موضوع سیاسی و تأثیرگذاری مداوم بر تکاپوی مردمی است که از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است.

در این میان باید گفت که سران بحرین محاسبات خاص خود را دارند و البته برخی عوامل موجب نهایی شدن تصمیم آنان علیه شیخ عیسی قاسم شد از جمله اینکه ایشان مخالفت کامل خود را با تصمیم دولت مبنی بر ممنوعیت جمع‌آوری خمس را اعلام کرده و از آمادگی کامل برای رویارویی با دولت خبر داد.

به هر حال به‌محض اعلام خبر سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم صدای تکبیر از مساجد منطقه الدراز که محل سکونت ایشان است، شنیده شد و صدها نفر با پوشیدن کفن مقابل منزل او تجمع و برای دفاع از او تا پای جان اعلام آمادگی کردند.