۱۵.۵ میلیارد دلار برآورد حجم قاچاق کالای کشور در سال ۱۳۹۴

139503191020202337886154

تلفن قاچاق

برآورد حجم قاچاق کالای کشور در سال ۱۳۹۴ مبلغی معادل ۱۵.۵ میلیارد دلار تخمین زده شد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ؛ حجم کل قاچاق در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال ۱۳۹۳ حدود ۲۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که حجم قاچاق ورودی سال ۹۴ در مقایسه با سال ۹۳ حدود ۸ درصد و حجم قاچاق خروجی در سال ۹۴ نسبت با سال ۹۳ حدود ۷۶ درصد کاهش داشته است.

بر اساس محاسبه رسمی حجم قاچاق کالا که توسط کاگروه برآورد حجم کالای قاچاق صورت گرفته، طی سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴، حجم کل قاچاق کشور در سال ۹۴ هزینه‌ای معادل ۱۵٫۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به سال ۹۳ که این میزان معادل ۱۹٫۸ میلیارد دلار بوده کاهشی ۴٫۳ میلیارد دلاری نشان می‌دهد.

بر اساس اعلام اداره کل آمار و اطلاعات ستاد، فراوانی قاچاق کشور مربوط به پوشاک، مواد غذایی، گوشی تلفن همراه، شمش طلا و انواع لوازم خانگی است که حدود ۴۱ درصد از حجم کل قاچاق را به خود اختصاص می‌دهند.

بر این اساس، حجم واردات غیررسمی ۱۷ قلم کالا در سال ۹۴، معادل ۱۴٫۶۹ میلیارد دلار تخمین زده شده است.

از طرفی بنابر کارشناسی حجم مبادلات غیررسمی سایر کالاها حدود ۲٫۸ میلیارد است که از این میزان،۲٫۹ میلیارد دلار از طریق معافیت‌های قانونی و ۱۴٫۵ میلیارد دلار از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود.

عدم وصول درآمد‌های دولت (سود ناخالص قاچاقچیان) ناشی از عدم پرداخت عوارض گمرکی و مالیات برارزش افزوده در ۱۵ کالای مورد بررسی(به استثناء مواد غذایی و اقلام ممنوعه)، که حجم قاچاقی معادل ۱۱ میلیارد دلار را دارند، حدود ۴ میلیارد دلار برآورد می‌شود.