رمز آزادی فلوجه

139503161229148677867174

با وجود تردیدافکنی رسانه‌های سعودی و قطری و برخی از رسانه‌های غربی، خبرهای رسیده نه تنها از آزادسازی فلوجه و پاکسازی آن بلکه از آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی موصل واقع در استان نینوا حکایت دارد…

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ،  با وجود تردیدافکنی رسانه‌های سعودی و قطری و برخی از رسانه‌های غربی، خبرهای رسیده نه تنها از آزادسازی فلوجه و پاکسازی آن بلکه از آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی موصل واقع در استان نینوا حکایت دارد و این نشان می‌دهد دولت عراق با توجه به تجارب قبلی نمی‌خواهد فرصت سازماندهی مجدد را به نیروهای داعش بدهد. پیش از این نیروهای داعش از منطقه‌ای به منطقه دیگر در داخل مناطق اشغالی عراق و حتی در مرز مشترک این کشور با سوریه جابه‌جا می‌شدند و ضمن حفظ نیروهای خود از توان و ظرفیت نیروهای جدید استفاده می‌کردند اما طراحی عملیات جدید علیه داعش به گونه‌ای صورت گرفت و مدیریت شد که از جابه‌جایی نیروهای داعش در سطح کلان جلوگیری شود. البته برای جلوگیری از آسیب‌های وارده به غیرنظامیان فلوجه و خنثی کردن حربه داعش در تبدیل ساکنان فلوجه به سپر انسانی، مفرهایی برای خروج داعشی‌ها باز گذاشته شد.

به هر حال عملیات فلوجه را می‌توان به عنوان یکی از عملیات‌های موفقیت‌آمیز و پیروزمندانه نه تنها در عراق بلکه در کل جهان در عرصه مبارزه با تروریسم تکفیری تلقی کرد که می‌تواند به عنوان الگویی در دیگر موارد مشابه نیز به‌کار گرفته شود.  چند عامل در این موفقیت دخیل و سهیم بوده است: نخست اینکه خود دولت عراق رهبری و ابتکار عمل صفر تا صد عملیات را به‌دست گرفت و تنها در موارد مقتضی از نیروهای خارجی در عرصه پشتیبانی هوایی استفاده کرد. دوم اینکه دولت عراق بین نیروهای مختلف شرکت‌کننده در عملیات آزادسازی فلوجه هماهنگی ایجاد کرد و شخص حیدر العبادی به عنوان نخست‌وزیر و فرمانده کل قوا رهبری عملیات را در دست گرفت و در خط مقدم عملیات حاضر شد. سوم اینکه دولت عراق اعتماد ساکنان شهر فلوجه را به‌دست آورد و در عین حال از نیروهای عشایر سنی و محلی برای اجرای عملیات کمک گرفت و از همه مهم‌تر اینکه دولت عراق و نیروهای شرکت‌کننده در عملیات توصیه‌های مراجع نجف را در خصوص رعایت سنت پیامبر(ص) و آموزه‌های اسلامی در برخورد با ساکنان شهر جدی گرفتند و این امر جنگ روانی و تبلیغاتی رسانه‌های سعودی و قطری و برخی از رسانه‌های غربی همکار آنها را در نطفه خفه کرد و مانع از این شد که آنها بتوانند از عملیات آزادسازی فلوجه برای تشدید اختلافات فرقه‌ای و مذهبی استفاده کنند. برخورداری از چنین ویژگی‌هایی است که باعث شد عملیات فلوجه در میان ناباوری حامیان داعش با کمترین تلفات به پیروزی برسد و افق جدیدی را در مبارزه با تروریسم تکفیری باز کند. با توجه به اینکه فلوجه مرکز و پایگاه فکری داعش به شمار می‌رفت از این رو با آزادسازی فلوجه سازماندهی فکری داعش به هم خواهد خورد و شیرازه آن را در عراق متلاشی خواهد کرد. بر این اساس آثار این پیروزی را می‌توان در دیگر مناطق عراق و سوریه که درگیر تروریسم تکفیری است مشاهده کرد و با آزادسازی فلوجه امید به آزادی موصل به عنوان آخرین پایگاه داعش در عراق بیش از پیش قوت گرفته است و اکنون می‌توان انتظار داشت در چند هفته آینده عن قریب خبر آزادسازی موصل نیز منتشر شود.