آشنایی با سوره‌های کتاب آسمانی/جُمُعه

139410211012455256881954

جمعه یعنی روز جمعه و این سوره مدنی است.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ، این سوره مسلمانان را به شرکت در نماز جمعه فرا می خواند. نماز جمعه از شعائر بزرگ دین اسلام است که همت و تلاش در برپایی آن، دنیا و آخرت مسلمانان را اصلاح می کند.
نماز جمعه نمازی است عبادی و سیاسی. همه در روز پایان هفته در مکانی معین گرد می آیند و با شکوه هر چه تمام، در مقابل خدا به نماز می ایستند.
نماز جمعه، تجمع و تظاهراتی است در مقابل کفار و منافقان که در هر هفته یک بار تکرار می شود و در روحیه مسلمانان و ایجاد وحدت و همدلی در بین آنان تأثیر بسزایی دارد.
امام جمعه در خطبه ها، نمازگزاران را به تقوای الهی سفارش می کند و دسیسه های دشمنان اسلام را برملا می سازد و آگاهی های سیاسی لازم را به نمازگزاران منتقل می کند.
در آیات ۹ و ۱۰ می خوانیم:
ای کسانی که ایمان آورده اید، هنگامی که برای نماز جمعه ندا داده شد، به سوی ذکر خدا بشتابید، و داد و ستد را رها کنید. این برای شما بهتر است، اگر بدانید؛ و چون نماز گزارده شد، پراکنده شوید و فضل (و روزی) خدا را بجویید…
در ادامه، انسان ها را به ذکر و یاد بسیار خدا فرا می خواند و می فرماید: خدا را بسیار ذکر کنید، تا به فلاح (و رستگاری) برسید.
مراد از ذکر در اینجا، هم ذکر با زبان است و هم ذکر قلبی. ذکر قلبی توجه درونی و باطنی به خداست و فلاح، به معنی رهایی از مشکلات و رسیدن به نجات و آسایش، و در یک کلام به معنی رستگاری است.
آری فلاح و رستگاری در گرو یاد و توجه دائم خداست.
در روایات آمده است که:
در یکی از روزهای جمعه، کاروانی از تجار وارد مدینه شد. مردم در نماز جمعه شرکت کرده بودند و رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم)مشغول ایراد خطبه نماز بودند. کاروانیان به منظور اعلام آمدن خود طبل و دایره می کوبیدند. مردم داخل مسجد برای تماشای کالای کاروانیان و سبقت در خرید، نماز جمعه و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) را رها کردند و به سوی تجار شتافتند.
آیه یازدهم این سوره در رابطه با نکوهش این عمل زشت، چنین نازل شده است. برگردان آیه چنین است:
و چون تجارت یا سرگرمی ببینند به سوی آن روی آور می شوند و تو را در حالی که ایستاده ای، ترک می کنند. بگو: آنچه نزد خداست، از سرگرمی و داد و ستد بهتر است، و خدا بهترین روزی دهندگان است.)

کتاب گلستان سوره‌ها – ص ۹۵
محمدحسین جعفری