ارائه چارچوب قراردادهای جدید نفتی و تقدیم لایحه اصلاح‌شده ششم توسعه به مجلس/ به حمایتهای خود از عراق و سوریه ادامه می‌دهیم

139411121617422627016164

حجت الاسلام روحانی تاکید کرد بر اساس قانون یک چارچوبی برای قراردادهای جدید(نفتی) در دولت تصویب شد و به مجلس ارائه می‌شود.

به گزارش صالحین تهران بزرگ، نشست مشترک سران قوای مقننه، مجریه و قضائیه ظهر امروز (چهارشنبه، ۲۶ خرداد) به میزبانی رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، با اشاره به  نشست مشترک امروز سران سه قوه اظهار کرد: امروز خداوند توفیق داد که در مجلس جدید، روسای سه‌قوه جلسه‌ای در محل مجلس شورای اسلامی داشته باشند.

وی با تبریک مجدد به  لاریجانی برای انتخاب وی  به عنوان رئیس مجلس، افزود: انتخاب نمایندگان مجلس به خاطر آغاز مسئولیت سخت، حساس و سنگینشان برای قانونگذاری در کشور و نظارت را نیز تبریک می‌گویم.

رئیس جمهور با بیان اینکه  امیدوارم مجلس دهم و دولت یازدهم در کنار هم برای رسیدن به اهداف مشترک تلاش دو چندانی داشته باشند، تصریح کرد: البته ما به طور طبیعی به هم نزدیک‌تر شده‌ایم زیرا مجلس قبلی دوره نهم بود و قوه مجریه دولت یازدهم اما حال این اعداد یعنی ۱۰ و ۱۱ به هم نزدیک‌تر شده است و به طور طبیعی فاصله‌ها کم شده است.

وی افزود: امیدوارم با هماهنگی بیشتر و همفکری بتوانیم برای اهدافی که برای آن، مردم به ما رأی داده‌اند یعنی حل معضلات و مشکلات زندگی مادی و معنوی‌ مردم تلاش کنیم.

روحانی بیان کرد: در جلسه امروز بحثهای متنوع و مختلفی مطرح شد که یکی از مباحث، فضای بعد از برجام بود، البته ملت ما با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به یک توافق حائز اهمیتی به نام برجام دست یافت و امروز ما در شرایط پسابرجام هستیم و باید از این فضا حداکثر استفاده را ببریم.

وی با بیان اینکه به طور حتم خواست سران سه‌قوه از رسانه‌ها این است که فضای امید و نشاط در جامعه روزبه‌روز بیشتر شود، تصریح کرد: باید در شرایط امروز کشور بتوانیم از همه استعداد‌ها و ظرفیتها به خوبی برای توسعه و رشد کشور و به خصوص برای ایجاد اشتغال جوانان عزیز که بسیاری از آنها دارای مدارج عالی تحصیلی هستند، استفاده کنیم. قطعاً این کار امکان‌پذیر نیست مگر با همکاری و هماهنگی سه‌قوه و سایر ارکانی که در نظام مسئولیتهایی را برعهده دارند.

رئیس جمهور متذکر شد: رسانه‌ها هم باید فضای امید را در میان جامعه بیشتر کنند از این رو اگر یک نکته یا نقص کوچکی در گوشه‌ای یافت شد، در همان حد مسئله را ببینیم و آن را تعمیم و بزرگ نکرده و ذهن مردم را برای مسائل جزئی مشغول نکنیم.

روحانی با بیان اینکه  در شرایط کنونی اقتصاد مقاومتی هدف اصلی کشور است، گفت: باید با اقدام و عمل آن را اجرایی کنیم، همانطوری که شب گذشته رهبر معظم انقلاب فرمودند اقتدار کشور به اقتدار اقتصادی و علمی کشور برمی‌گردد تا جوانان بتوانند از علم، دانش و فناوری خودشان درست بهره برداری کنند.

رئیس ‌شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در فضای اقتصادی، هم قدرت علمی و فناوری ساخته شده و هم توسعه انسانی به معنای واقعی و رشد اقتصادی شکل می‌گیرد که این مسائل موجب پیشرفت کشور و ایجاد اشتغال می‌شود.

وی با اعلام اینکه  در شرایط کنونی برای اینکه بتوانیم از فضای پسابرجام به درستی استفاده کنیم، برخی از وزارتخانه‌ها مسئولیتهای سنگین‌تری برعهده داشته و فضای بهتری برای کار دارند که یکی از این وزارتخانه‌ها، وزارت نفت است، تصریح کرد: از این رو در بخشی از نشست امروز وزیر نفت گزارشی را از شرایط نفت و گاز کشور، اقدامات صورت گرفته در این حوزه و همچنین شرایط کنونی میادین مشترک نفت و گاز ارائه کرد.

رئیس جمهور بیان کرد: براساس قانون یک چارچوبی برای قراردادهای جدید در دولت تصویب شد و آن چارچوب مورد بحث و نقد برخی صاحبنظران قرار گرفت از این رو نظرات آنها جمع‌بندی و چارچوب مذکور اصلاح شد و با اصلاحات جدید بار دیگر در دولت مورد تصویب قرار می‌گیرد تا پس از آن به مجلس ارائه شود.

روحانی گفت: روسای قوه در اینکه ما باید تحرکمان را در زمینه جذب سرمایه‌گذاری، جذب فناوریهای نوین بیش از پیش اقدام کرده و از این فضا استفاده کنیم تاکید و حمایت کردند و اعلام کردند که این حرکت باید به خوبی در جامعه به وجود بیاید.

وی با بیان اینکه امیدواریم  با تلاش مسئولان اجرایی، مجلس و قوه قضائیه بتوانیم از فضای به وجود آمده به خوبی استفاده کنیم، گفت: از طرفی دیگر یکی از محورهای مورد بحث در نشست سران قوا، برنامه پنج ساله ششم بود، همانطور که می‌دانید این برنامه در قالب لایحه قبلا از طرف دولت تقدیم مجلس شد و دوره مجلس در آن زمان به اتمام رسید و حال همان لایحه دوباره مورد تاکید دولت قرار گرفته البته اصلاحاتی در این رابطه مورد نظر نمایندگان مجلس است که ان‌شاءالله این موارد انجام می‌شود.

رئیس جمهور افزود: از طرف دیگر امیدواریم که لایحه برنامه ششم توسعه در وقت مقرر در مجلس به تصویب برسد تا مبنای تدوین بودجه سال ۹۶ قرار گیرد.

روحانی با اعلام اینکه  در نشست امروز نیز اوضاع بحرانی منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اظهار کرد:در شرایط کنونی اوضاع منطقه، وضعیت مطلوب و مناسبی نیست و ما بسیار دوست داریم که ماه مبارک رمضان، ماهی امن برای مردم عراق، سوریه و یمن باشد اما متأسفانه شاهد هستیم که کشتارها ادامه داشته و تروریستها به اقدامات و کارهای غیر انسانی شان ادامه می دهند.

وی با بیان اینکه  اتفاقات و حوادث منطقه در شرایطی رخ می دهد که هر روز از اعتبار سازمانهای بین المللی کاسته می شود، گفت: وقتی  دبیرکل سازمان ملل و این نهاد در مقابل فشار یک کشور به خاطر تهدیدات مالی عقب نشینی کرده و اسم آن کشور را از لیست ناقضان حقوق کودکان خارج می‌کنند این موضوع نشان می‌دهد که متأسفانه سازمانهای بین‌المللی، حتی آن جایگاه ناقص قبلی را از دست داده‌اند از این رو راه حل این مسائل این است که ملتها بتوانند از استقلال، امنیت و ثبات خودشان به خوبی حفاظت و استفاده کنند.

رئیس‌جمهور بیان کرد: جمهوری اسلامی به عنوان همسایگان این کشورها و با استمداد و درخواست خود این کشورها به حمایتها و کمکها ادامه می‌دهد و امیدواریم هر چه سریعتر مردم عراق بتوانند به یک امنیت و ثبات رسیده و تروریستها را از کشورشان بیرون برانند و همچنین در سوریه شرایط امن‌تر و با ثبات‌تری برای مردم آن کشور شاهد باشیم.