مقاصد مسافرت مردم را پس از ۴۰ سال تغییر می‌دهیم

13950324103837367911824

معاون رئیس‌جمهور گفت: از ۴۰ سال قبل مقاصد گردشگری در ایران به حدود ۷ استان از جمله استان‌های شمالی ، اصفهان، شیراز ، خراسان و … ختم می‌شد و ما اکنون با برنامه ریزی و ایجاد زیرساخت‌های لازم تلاش داریم که مقاصد گردشگری جدیدی را به هموطنان ارائه کنیم.

به گزارش صالحین تهران بزرگ، مسعود سلطانی فر – معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه هفتصد پروژه در زمینه گردشگری در کشور در حال ساخت است، در مورد موضوع گردشگری داخلی اظهار داشت: این گردشگری نیز رو به توسعه است و ما در این ارتباط دو موضوع ساماندهی مکان‌های گردشگری و زمان گردشگری را در نظر داریم.

سلطانی‌فر ادامه داد: از حدود ۴۰ سال قبل مقاصد گردشگری در ایران به حدود ۷ استان از جمله استان‌های شمالی، اصفهان، شیراز ، خراسان و … ختم می‌شد و ما اکنون با برنامه‌ریزی و ایجاد زیرساخت‌های لازم تلاش داریم که مقاصد گردشگری جدیدی را به هموطنان ارائه کنیم چنانکه این مقاصد متنوع شود و از دیگر سو گردشگری داخلی ما محدود به یک دوره پرترافیک نشود.

وی در ارتباط با لایحه جامع گردشگری بیان داشت: در افق چشم انداز بیست ساله پیش‌بینی شده که تعداد گردشگران خارجی در ایران به بیست میلیون نفر در سال برسند و درآمد کشور از این راه به ۲۵ الی ۳۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

سلطانی‌فر با بیان اینکه لازمه این موضوع ایجاد زیرساخت‌های مختلفی در کشور همچون تسهیل صدور ویزا، ایجاد اماکن اقامتی مناسب و دفاتر جذب گردشگری، توسعه شبکه حمل و نقل ریلی، فرودگاه‌ها و … است، در این برنامه رادیویی گفت: در ۱۰ سال اول سند چشم انداز ۲۰ ساله با توجه به مشکلات مدیریتی و موضوع تحریم‌ها نتوانستیم در بخش‌های مختلف به اهداف کیفی مان در این زمینه دست پیدا کنیم چنانکه در دهه اول چشم انداز ۲۰ ساله می‌بایست تعدادی گردشگران خارجی در ایران به ۹ میلیون نفر در سال می‌رسید ولی در حال حاضر رقمی حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گردشگری با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از برنامه چشم انداز در این ارتباط عقب هستیم، افزود:‌ برای جبران این موضوع نرخ رشد در گردشگری را باید به گونه ای برنامه ریزی کنیم تا این کمبود جبران شود. در طی سه سال فعالیت دولت یازدهم و رویکرد آن جهت گسترش تعامل با کشورهای مختلف، این موضوع بر روی  گردشگری خارجی کشور نیز تاثیرگذار بوده و در حالیکه  در سال ۹۳ و ۹۲ میانگین رشد گردشگری در دنیا ۴،۶، در آسیا ۵ درصد و در اروپا ۳ درصد بوده است، این رشد در کشور ایران به ۱۲ درصد رسیده است.

سلطانی فر با بیان اینکه اگر در ۱۰ سال آینده با رشد ۸ درصد یا حتی ۱۰ الی ۱۲ درصد در این زمینه حرکت کنیم می‌توانیم در افق چشم انداز ۲۰ ساله تعداد گردشگران خارجی در کشور را  به حدود ۱۷ الی ۱۸ میلیون گردشگر افزایش دهیم، تصریح کرد: بعد از برجام شرایط خوبی برای سرمایه‌گذاری بخش خارجی و شرکت‌های مختلف داخلی در ارتباط  با توریسم ایران فراهم شده است.

وی با بیان اینکه در حالیکه در دیگر بخش‌های کشور رکود حاکم بود، ما در بخش گردشگری شاهد رونق بودیم و استناد این موضوع آمارهایی است که در این زمینه منتشر شده است، افزود: در حال حاضر برای ساخت بیش از ۸۰۰ هتل یک تا پنج ستاره و هتل آپارتمان توسط بخش خصوصی سرمایه‌گذاری‌هایی در حال صورت گرفتن است و پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها از ۱۰ تا ۹۰ درصد بوده است.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه دو توافقنامه عملیاتی برای ساخت چندین هتل پنج ستاره با بخش خصوصی آلمان و ترکیه به امضا رساندیم ، خاطرنشان کرد: قرار است ترک‌ها ۱۰  هتل پنج ستاره و آلمانی‌ها ظرف ۷ سال ۱۰ هتل پنج ستاره در ایران احداث کنند. آنها در این راستا به دقت بازار گردشگری ایران را مورد مطالعه قرار دادند و بعد از چندین بار رفت و آمد به ایران فهمیدند بخش گردشگری ایران در آینده پُررونق است.