حرمین شریفین ملک شخصی آل‌سعود نیست/انتقاد شدید از ساخت‌وسازهای اطراف خانه خدا/خانه خدا از سلطه سعودی‌ها خارج شود

139411281437431817143744

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه باید حرمین شریفین زیر نظر جمعی از علمای کشورهای اسلامی اداره شود، گفت: ‌آنجا ملک شخصی آل‌سعود نیست که هر طور دلشان خواست در آن عمل کرده و آن را اداره کنند.

به گزارش صالحین تهران بزرگ ، آیت‌الله ناصر مکارم ‌شیرازی صبح امروز در درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان، این ماه را فرصتی مناسب برای خودسازی و خداشناسی عنوان کرد و اظهار داشت: مردم باید در این ماه بیشتر با قرآن و معارف دینی آشنا شوند. این ماه برای مبلغانی فرصتی است که باید حداکثر استفاده را در تبلیغ دین از آن ببرند.

وی با اشاره به آمار فساد در جامعه افزود: فساد در دنیا در حال افزایش است و در شرایطی که اسلام طرفدار احیای مادی و معنوی ارزش است باید زمینه‌های هدایت جوانان مهیا شود و آن‌ها را از معرض خطر و آسیب نجات داد.

مرجع تقلید شیعیان تصریح کرد: مبلغان نباید وارد جنجال‌های اختلاف‌برانگیز سیاسی شوند چراکه سبب از بین رفتن وحدت و ایجاد کدورت خواهد شد؛ باید بیشتر سعی کنند برای مردم مسائل اعتقادی و اخلاقی را مطرح کنند، البته این به معنی آن نیست که مردم را نسبت به دشمنان آگاه نسازیم بلکه نباید وارد مسائل سیاسی شویم که به مصلحت نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه باید اصول انقلاب اسلامی را معرفی و تقویت کرد و این نه مسئله‌ای سیاسی و نه جناحی است، ادامه داد: با توجه به نقش تأثیرگذار صداوسیما در اصلاح فساد در جامعه، امیدوارم صداوسیما و رسانه‌ها کمک کنند تا موجی از اصلاح مفاسد اخلاقی و اجتماعی در جامعه ایجاد شود.

سعودی‌ها با سیاسی‌کردن حج به‌دنبال انتقام از شکست‌های‌ خود در منطقه هستند

وی به کارشکنی دولت عربستان نسبت به عدم حضور حجاج ایرانی در مناسک حج اشاره کرد و گفت: سعودی‌ها می‌خواهند انتقام عدم موفقیت خود در کشورهای عراق، سوریه و یمن را بگیرند، بنابراین حج را سیاسی کردند و در این شرایط زمانی که مسئولان حج ما بهانه‌های مختلف آن‌ها را مشاهده کردند، اجازه سوءاستفاده به آن‌ها را ندادند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم عنوان کرد: براساس آیات مختلف قرآن، حرم امن خدا منحصر به کسی نیست و همه در آن مساوی هستند اما سعودی‌ها آنجا را به ملک شخصی خود تبدیل کرده‌اند و بنده معتقدم در عدم اعزام‌ها حتماً مصلحتی بوده است.

باید حرمین شریفین زیرنظر جمعی از علمای کشورهای اسلامی اداره شود

وی با تأکید بر اینکه باید حرمین شریفین زیر نظر جمعی از علمای کشورهای اسلامی اداره شود، ابراز داشت: ‌آنجا ملک شخصی آل‌سعود نیست که هر طور دلشان خواست در آن عمل کرده و آن را اداره کنند، البته این برنامه شاید چند سال طول بکشد اما باید به هر ترتیب بذر آن کاشته شود تا خانه امن الهی از سلطه آل‌سعود خارج شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: متأسفانه کشته‌شدن مسلمانان بی‌گناه در مراسمات حج سال گذشته و سال‌های قبل همه نشان از بی‌کفایتی آل سعود دارد، بنابراین شورایی‌شدن اداره حرمین سبب می‌شود که افراد بی‌غرض و نخبه در رأس برنامه‌ریزی‌ها قرار گیرند و امور را اصلاح کنند.

انتقاد شدید آیت‌الله مکارم از ساخت‌وسازهای اطراف خانه خدا

وی با انتقاد از ساخت‌وسازهای اطراف خانه خدا بیان داشت: چرا باید برج‌های سر به فلک کشیده در کنار خانه خدا ساخته شود و جرثقیل‌های بزرگ و حجیم بر سر حجاج خانه خدا آوار شود؟ چرا باید به‌خاطر مسائل مادی که سودشان نصیب شاهزادگان سعودی می‌شود، این‌همه لطمه و خسارت به مسلمانان وارد شود.