آمریکا: توسعه بندر چابهار و ارتباط آن با نقض تحریم‌های ایران را زیرنظر داریم

139503050914003797766334
وزارت خارجه آمریکا درپی ابراز نگرانی برخی سناتورهای این کشور درباره همکاری تجاری هند و ایران برای توسعه بندر چابهار اعلام کرد که این موضوع و ارتباط آن با نقض تحریم‌های تهران را زیر نظر خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ به نقل از رادیو آزاد اروپا، سناتورهای آمریکایی در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه خود نسبت به تصمیم هند برای توسعه بندر چابهار و احتمال نقض شدن تحریم‌ها از این طریق ابراز نگرانی کردند. از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این موضوع را زیر نظر خواهد داشت.

نیشا دسای بیسوال، مشاور وزیر خارجه آمریکا به کمیته روابط خارجی سنا در ۴ خرداد اعلام کرد: ما منظور خود را در مورد ادامه تحریم‌های ایران و فعالیت‌های مرتبط با ایران به‌صورت کاملاً مشخص به هندی‌ها اعلام کرده‌ایم.

هند در سوم خرداد متعهد به توسعه یک بندر تجاری در چابهار با ارزش ۵۰۰ میلیون دلار شد تا از طریق این بندر امکان تبادلات تجاری میان ایران، افغانستان و آسیای مرکزی تسهیل یابد. این مسیر در حال حاضر از طریق پاکستان ــ رقیب اصلی هند ــ بلوکه شده است.

آمریکا و اروپا در ماه ژانویه در پی توافق هسته‌ای با ایران بخش زیادی از تحریم‌های اعمالی علیه ایران را برداشتند اما بااین‌حال برخی تحریم‌های تجاری همچنان به‌قوت خود باقی هستند.

بیسوال اعلام کرد که روابط تجاری ایران و هند متمرکز بر حوزه‌های اقتصادی و انرژی است و دولت آمریکا نیاز دهلی برای دسترسی به یک مسیر تجاری را درک می‌کند.

وی در این باره گفت: ایران برای هند یک مسیر برای دسترسی به افغانستان و آسیای مرکزی است. این کشور نیاز به دسترسی به این مناطق دارد که درحال حاضر فاقد آن است.

مشاور وزیر خارجه آمریکا همچنین اعلام کرد که هیچ نشانه‌ای از همکاری نظامی میان ایران و هند را که ممکن است باعث نگرانی واشنگتن شود مشاهده نکرده است.