اشپیگل گزارش داد فشار روزافزون آمریکا بر ناتو برای مداخله نظامی در عراق و سوریه

139212201008263352313954

یک هفته نامه آلمانی از فشارهای روزافزون آمریکا بر ائتلاف نظامی ناتو برای مشارکت مستقیم در جنگ علیه داعش در عراق و سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صالحین تهران بزرگ به نقل از هفته نامه “اشپیگل”، آمریکا از ائتلاف نظامی ناتو حمایت بیشتر در مبارزه علیه تروریسم داعش را درخواست می کند.

بر این اساس، آمریکا بر ناتو فشار می آورد که در جنگ علیه تروریسم داعش مشارکت کند.

بر اساس اطلاعات هفته نامه اشپیگل، دیپلمات های آمریکایی در روزهای اخیر در مقر بروکسل درخواست کردند که در اسرع وقت هواپیماهای شناسایی آواکس این ائتلاف نظامی  در حملات هوایی علیه مواضع داعش در عراق و سوریه مشارکت کنند. به این ترتیب ناتو برای اولین بار مستقیما در این جنگ هوایی مشارکت خواهد کرد.

اگر ناتو برای این عملیات تصمیم گیری کند همچنین نیروهای ارتش آلمان هم در آن مشارکت خواهند کرد.

این درخواست آمریکا دومین تلاش برای مشارکت مستقیم ناتو در جنگ علیه داعش محسوب می شود. اواخر سال گذشته نیز واشنگتن درخواست مشابهی را در ائتلاف نظامی ناتو مطرح کرده بود. در آن زمان شرکای ناتو تنها در این رابطه توافق کردند که به آمریکا در دیگر مناطق با رادارهای پروازی کمک کنند و از این کشور در عملیات هوایی ضد داعش در سوریه و عراق حمایت کنند.

البته آمریکا این حمایت های ناتو را کافی ندانسته  و در سفر اوایل آوریل دبیر کل ناتو به آمریکا پشت درهای بسته این مسئله را آشکار کرد که این گونه حمایت ها کافی نیست و عملیات هواپیماهای آواکس ناتو بر فراز عراق و سوریه لازم است.

دیپلمات های ناتو این مسئله را تایید کردند که این مسئله در بروکسل بار دیگر روی میز قرار گرفت.  قرار است قبل از نشست بعدی وزرای ناتو در اواسط ماه می باید در این باره تصمیم گیری شود.

به نوشته هفته نامه اشپیگل، این درخواست آمریکا همچنین در دستور کار نشست وزرای دفاع کشورهای غربی که در روز چهار شبه در اشتوتگارت برگزار می شود هم قرار خواهد گرفت.

“اشتون کارتر”، وزیر دفاع آمریکا از واشنگتن در این نشست شرکت خواهد کرد تا درباره گام های بعدی در مبارزه علیه داعش با همتایان خود بحث و گفتگو کند. علاوه بر وزیر دفاع آلمان، وزرای دفاع فرانسه، انگلیس، هلند، کانادا، اسپانیا، نیوزلند، استرالیا و دانمارک نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

اوباما در سفر اواخر ماه آوریل خود به هانوفر آلمان نیز نقش نظامی بیشتر شرکای خود در ناتو در حملات هوایی علیه داعش را خواستار شده بود. البته تقریبا همه کشورهای عضو این ائتلاف نظامی در ائتلاف بین المللی علیه داعش شرکت کرده اند. اما ناتو تا کنون خود را از این مهلکه عقب نگه داشته است.

دولت آلمان با دید انتقادی به درخواست آمریکا برای عملیات هواپیماهای آواکس ناتو در مبارزه علیه داعش با مشارکت نیروهای آلمانی می نگرد.

در بین کشورهای عضو ناتو نیز موافقت کمی با این عملیات از آنجایی که اقدامی تحریک آمیز علیه روسیه محسوب می شود وجود دارد. بخصوص در این باره نگرانی وجود دارد که در صورت اجرای چنین تصمیمی، ناتو به صورت خودکار به یک عملیات زمینی در این مناطق بحرانی کشیده شود.

در آلمان بخصوص حزب سوسیال دموکرات مخالف دخالت مستقیم ناتو در مبارزه با داعش و استفاده از هواپیماهای شناسایی آواکس این ائتلاف نظامی در عملیات هوایی علیه داعش است.