جذب و اصول کلی ارتباط با دیگران ۲

2c657423cf87cc677c9986ceb9cdc574_L

امام علی(علیه السلام) برای کسی که خواهان دوستان فراوان و دشمنان اندک است پیشنهاد می‌کند که کلام خویش را به نرمی و ملایمت عادت دهد. ایشان، لحن نرم و عاری از خشونت را موجب بهبود روابط بین فردی می داند و مردم را به آن تشویق می فرماید

. لحن نرم و عاری از خشونت :

امام علی(علیه السلام) برای کسی که خواهان دوستان فراوان و دشمنان اندک است پیشنهاد می‌کند که کلام خویش را به نرمی و ملایمت عادت دهد. ایشان، لحن نرم و عاری از خشونت را موجب بهبود روابط بین فردی می داند و مردم را به آن تشویق می فرماید[۱] کیفیت صدا یا علائم فرازیانی به تغییرات و نوسانات در گفتار گفته می‌شود که معانی خاصی را با خود منتقل می‌سازد. زیر و بمی صدا، آهنگ، سرعت، موزون بودن، تردید و تامل، تاکیدهای خاص و… اطلاعات ویژه ای را با خود همراه میکنند.

در روابط بین فردی لحن تند و خشن، حتی اگر به منظور اهانت به دیگری نباشد موجب می‌شود دیگران در مقابل ما حالت تدافعی بگیرند و از ارتباط با ما دلسرد شوند. در ایجاد ارتباط کلامی، لحن کلام اهمیت کلیدی دارد. خداوند، برای به راه آوردن و آرام کردن فرعون به حضرت موسی(علیه السلام) می‌فرماید : « با او با لحنی نرم سخن بگو»، در واقع بدین معنا است که در هنگام صحبت کردن با دیگری لحن کلام ما از آنچه می خواهیم بگوییم تاثیر گذارتر است. خداوند در حوزه بیان آداب سخن گفتن اشاره می فرماید : « نرمی در گفتار و رفتار پیامبر(صلی الله علیه و آله) موجب جلب مردمان به سوی ایشان شد»[۲]

هنگامی که با نرمی و ملایمت صحبت می‌کنید افراد را جذب خود می‌کنید و به راحتی میتوانید بر روی آنها تاثیر بگذارید. آدم های خشن و فریاد زننده ، افراد مناسبی برای دوستب و مصاحبت نیستند و همواره مورد بی اعتنایی و بی احترامی دیگران واقع می‌شوند. رسول خدا(صلی الله علیه و آله) بر همین اساس از مردم می خواهد که با ملایمت سخن گویند[۳]

۴٫ مهر ورزی و استفاده از کلمات محبت آمیز: مهرورزی، از زیباترین آموزه‌های اخلاقی است که نقش سازنده و مؤثری را برای گرایش انسانها به یکدیگر ایفا می‌کند و در بسیاری از موارد ارتباطات را صمیمی تر کرده و آتش کینه‌ها و اختلافات را خاموش می‌سازد. امام علی (علیه السلام) در این زمینه می‌فرماید : «دل‌های مردم رمنده است، هر که به آنها محبت کند، به او رو می‌آورند »[۴] مطابق سخن امام علی (علیه السلام) محبت و مهر ورزی افراد به یکدیگر، هم روحیه سخت و خشن آنان را تعدیل می‌کند و هم رابطه قلبی عمیقی در بینش شان به وجود می‌آورد. این رابطه در تمامی مراحل زندگی و فراز و نشیب‌های آن شریک و پشتیبان و فریادرس هم بوده، در برابر گرفتاری‌ها و دشواری ها محکم و استوار بایستند. در برقراری ارتباط، محبت کردن و ابراز علاقه می‌تواند از ما چهره‌ای محبوب در نظر دیگران بسازد.

در روایت است که مردی از قبیله بنی تمیم نزد پیامبر اکرم آمد گفت: مرا سفارش کن؛ پیامبر در ضمن سخنانش فرمود: «با مردم دوستی و مهربانی کن تا با تو دوست شوند »[۵] حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) مهربانی و دوستی با دیگران را راه نفوذ در قلب آنان معرفی می نمایند. امام علی نیز در این زمینه چنین می‌فرمایند : «قلوب الرجال وحشیه فمن تألفها اقبلت علیه؛ دل‌های انسان‌ها بیگانه و نامأنوس است و هر کس از راه مهر ورزی وارد شود باآن الفت می‌گیرند»[۶] مطابق این سخن امام علی، محبت و مهربانی موجب جذب دلها به یکدیگر شده و همین امر زمینه های بهبود روابط فردی را ایجاد می‌کند. نکته حائز اهمیت این است که تنها محبت و دوست داشتن دیگران در دل کافی نیست، بلکه باید این علاقه قلبی را ابراز کرد.

تا وقتی که ما از بیان علاقه به دیگری خودداری می‌کنیم، چه بسا فرد مقابل هرگز در جریان احساس ما به خود قرار نگیرد و رابطهی سرد و بی روح با ما داشته باشد.امام باقر (علیه السلام) نیز به مردم توصیه می‌فرمایند: « اگر می‌خواهید دوستتان بدارند و محبوب دیگران باشید به آنان اظهار محبت و دوستی کنید ».[۷] و درحدیثی دیگر، امام کاظم(علیه السلام) و رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) اظهار محبت و دوستی با مردم، نیمی از عقل دانسته شده است[۸] از نظر امام صادق(علیهم السلام)، ابراز محبت به کسی که او را دوست داریم و آگاه کردن او از این علاقه، باعث استواری محبت و روابط می شود[۹] رسول خدا (صلی الله علیه و آله) نیز در این زمینه می فرمایند: « وقتی کسی آشنای خود را دوست دارد، به او خبر می دهد، که این کار موجب بقای الفت و دوام مودت است ».[۱۰] به زبان آوردن علاقه قلبی در جذب قلوب بسیار مؤثر و نافذ است و به شدت پیوندها را استوار می سازد؛ چنین عملی به عمق جان دیگری اثر کرده و علاقه طرفین را فزونی و تداوم می بخشد و موجب اطمینانان قلبی می‌شود.

البته همان طور که در اصول کلی ارتباط با دیگران بیان شد ، حفظ حدود الهی در مهرورزی به دیگران بسیار مهم بوده و لازم است در صورت بروز مفسده در این امر به سرعت متوقف شود.

۵٫ قطع نکردن سخن طرف مقابل:

 رسول خدا (صلی الله علیه و آله) در حدیثی می‌فرمایند: «هر که در میان سخن گفتن برادر مسلمان خود سخن بگوید، چنان است که خدشه و خراشی در روی وی وارد نموده است» .[۱۱] بر اساس  این سخن، قطع کردن سخن دیگری می تواند تا بدین حد دردآور باشد و فرد مقابل را برنجاند. قطع کردن حرف دیگران از چند لحاظ موجب تخریب روابط بین فردی می‌شود؛ نخست، موجب می شود فرد احساس ناخوشایندی از برقراری ارتباط با ما داشته باشد و احساس کند که شنونده خوبی نبوده و برای وی احترام قائل نیستیم، دوم، این کار موجب می‌شود سلسله گفته‌های شخص به کلاف سردرگمی تبدیل شود و وی نتواند پیام اصلی خود را آن گونه که می‌خواست منتقل کند.

ابراهیم بن عباس به نقل از امام رضا (علیه السلام) نقل می‌کند که ایشان برای حفظ احترام، هرگز حرف کسی را پیش از اتمام سخنش قطع نمیکرد.[۱۲] چنان که ملاحضه می‌شود چنین برخوردی نشانه احترام و بزرگداشت دیگران است. از آنجا که هر شخصی بنا بر فطرت وجودی خود خواهان حفظ شخصیت و احترام خویش از سوی دیگران است، اگر به هر طریقی این شاکله‌ی وجودی با بی توجهی مواجه شود، به آسانی از آن خواهد گذشت. سخن گفتن هنگام صحبت کردن دیگری، در روابط بین فردی پیامدهای مختلفی بر جای خواهد گذاشت. از طرفی داشتن چنین مهارتی(قطع نکردن صحبت طرف مقابل) موجب بهبود روابط با دیگران خواهد شد؛ چرا که فرد مقابل احساس می‌کند برای او ارزش و احترام قائل هستیم و سخنانش برای ما قابل توجه و سودمند است.[۲] . قرآن کریم آل عمران،۱۵۹

[۳] .نهج الفصاحه پاینده،۱۳۷۷،ج۱،ص۲۴۷،ش۴۸۶

[۴] . آداب معاشرت از دیدگاه معصومین (علیهم السلام) عاملی ترجمه فارابی ۱۳۷۲ ص۱۳۹

[۵] . آداب معاشرت از دیدگاه معصومین(علیهم السلام) عاملی ترجمه فارابی ۱۳۶۹ ص۱۵۵

[۶] . تاریخ پیامبر اسلام صفایی ۱۳۸۱ ج۱ص۵۲۷

[۷] . حلیه المتقین مجلسی،۱۳۸۵،ص۶۱۲

[۸] . حلیه المتقین مجلسی،۱۳۸۵،ص۳۱۷ و آداب معاشرت از دیدگاه معصومین(ع)عاملی،ترجمه فارابی، ۱۳۷۲،ص۵۰

[۹] . اصول کافی کلینی، ترجمه رسولی، ۱۳۸۷ق،ج۴،ص۴۵۹

[۱۰] . نهج الفصاحه پاینده،۱۳۷۷،ص۱۸۰،ح۱۴۰

[۱۱] . حلیه المتقین مجلسی،۱۳۸۵،ص۳۱۵

[۱۲] . آداب معاشرت از دیدگاه معصومین(علیهم السلام) عاملی، ترجمه فارابی،۱۳۷۲،ص۱۵۵