جذب ۱

263658f820e772ead318369e9d54439d_L

قال رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) : کُلُّکُمْ رَاعٍ وَ کُلُّکُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِه‏
وقتی جامعه‌ای با حضور مردم با ایمان تشکیل شود، همه مؤمنین در برابر یکدیگر مسئولیت و وظیفه دارند، کسی نمی‌تواند ادعای ایمان نماید ولی نسبت به آنچه که در اطرافش می‌گذرد بی تفاوت باشد و مانند سنگی باشد که به آنچه که در اطرافش می‌گذرد، حساس نباشد. این نوع مسئولیت ارتباطی با شغل، تحصیلات، ثروت، نژاد و… افراد ندارد و همه مؤمنین باید حدودی از آن را به عهده بگیرند. یکی از مسئولیت هایی که مؤمن نسبت به جامعه بر عهده دارد، «روشنگری و هدایت» افراد جامعه است.

علامه شهید مرتضی مطهری(ره) می فرمایند: «رهبری نسل جوان در حقیقت‏ یک مسؤولیت عمومی است که متوجه عموم مسلمانان است. بلکه نسلها مسؤول یکدیگرند. هر نسل مسؤول نسل بعدی است که این دین و این هدایتی که از نسلهای گذشته دست به دست به آنها رسیده است آنرا حفظ کنند و به نسلهای‏ بعدی برسانند، یعنی نسلهای بعدی را آماده کنند برای پذیرفتن و استفاده ‏از آن. بنابراین رهبری نسل جوان عبارت است از یک وظیفه و مسؤولیت، که متوجه همه است»  بنابراین مؤمن نمیتواند نسبت به جامعه اش بی تفاوت باشد، مؤمن نمی‌تواند ببیند فکر و رفتار فرزندان امت اسلام، رنگ غیر الهی به خود گرفته است.
بنابرین باید جهت تربیت، رشد اخلاقی _ تربیتی و پرورش نسلی کار آمد و متعهد و متدین برای آینده انقلاب اسلامی برنامه ریزی تربیتی دقیقی را انجام داد تا بر اساس حرکت منظم و اصولی در چهار چوب تعلیم و تربیت اسلامی گامی در راستای تربیت و ساختن سربازانی انقلابی، بصیر و تربیت شده در مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را به نظام جمهوری اسلامی و بلکه حکومت جهانی حضرت مهدی (عج الله تعالی فرجه) تقدیم نماییم. لذا در این جزوه سعی شده است برای دستیابی به این مهم یک سیر تربیتی اسلامی ارائه گردد که در قالب مراحل تربیتی جذب، تثبیت و رشد به آن می پردازیم .

تعریف جذب در صالحین :
«فرایند ایجاد انگیزه برای افراد به منظور حضور آنان در برنامه ها ی شجره طیبه صالحین ».

اهداف :
۱- افزایش کمی بسیجیان و تاثیر پذیری آنان از برنامه های شجره طیبه صالحین .
۲- شناسایی افراد مستعد و نخبه.