عوامل موثر در ارتباط

cf49894574ceef71e04946b662895a8c_L

موارد دیگری که در برقراری ارتباط با افراد موثر است را می توان به شرح زیر برشمرد:

هنر خوب شنیدن
بهره گیری از ظرفیت خوب شنیدن در مواجهه با دیگران، موجب دلبستگی آنان خواهد شد.به همین منظور قرآن کریم، پیامبر اسلام را از دید مخالفان ایشان، «أذُن» یعنی سراپا گوش لقب داده است: «ومنهم الذین یوذون النبی و یقولون هم اذن قل اذن خیر لکم» و از ایشان کسانی هستند که پیامبر را آزار می دهند و می گویند زود باور است بگو گوش خوبی برای شماست به خدا ایمان دارد و سخن مومنان را باور می کند.
خوب شنیدن یک صفت پسندیده پیامبر(ص) بود که حتی مخالفین هم به خوبی آن اعتراف داشته اند که می توان از این صفت نیکو برای جذب حداکثری افراد بهره مند گردید.
انجام خدمتی غیر منتظره
چنان چه هرازگاهی در حق دیگران خدمتی غیر منتظره انجام دهیم، این روش در افزایش علاقه و تداوم آنان به افزایش و تعمیق دوستی ها تأثیر گذار می باشد. بر همین اساس در کلام امام مجتبی (ع) می خوانیم : آغاز به بخشش قبل از درخواست، دلالت بر کرم و بزرگواری آدمی دارد.
آگاهی از موفقیت ها و پیشرفتهای نوجوانان و جوانان در عرصه های مختلف تحصیلی، ورزشی، هنری و… و تشویق به موقع آنان می تواند تاثیر بسزایی در روحیه افراد برجای گذارده و علاقه مندی آنان را به پایگاه و برنامه های آن افزایش دهد.
گشاده رویی و خوش رفتاری
از دیگر عوامل موثر در جذب نیروهای جدید نسبت به فعالیت های تربیتی، گشاده رویی و خوش رفتاری است که جلوه های بارز آن در رفتار معصومین (ع) به وضوح نقل شده است. همانطور که در آیه قرآن کریم به آن اشاره شده است : «فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک» پس به [برکت] رحمت الهی با آنان نرمخو [و پر مهر] شدی و اگر تندخو و سختدل بودی قطعا از پیرامون تو پراکنده می شدند.»
ملایمت و انعطاف پذیری
بهره گیری از اخلاق نرم، مبتنی بر مدارا و سازگاری، دل ها را جذب و معطوف به فعالیت های تربیتی می نماید. با استناد به قرآن کریم این امر در موفقیت پیغمبر اسلام (ص) قابل ملاحظه است. همانگونه که در مطلب بالا ذکر شد خداوند متعال در قرآن کریم خطاب به پیامبر اعظم (ص) می فرماید : «لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک» « اگر تندخو و سخت دل بودی قطعا از پیرامون تو پراکنده می شدند.»