ویژگی ‏های «سرگروه جذب» / قسمت (۴)

a15eda7f0026978ac00a12e989ac3d1f_L

ط) شرح صدر داشتن و بردبار بودن

قرآن کریم در راستای انجام ماموریت خطاب به پیامبر می‌فرماید:«واصبر و ما صبرک الا بالله و لا تحزن علیهم» «و (تو ای رسول) برای رضای خدا بر رنج تربیت امت صبر و تحمل پیشه کن و بر آنها غمگین مشو»

و به راستی ظرفیّت وسعه صدر پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) براى همه دست  اندرکاران مدیریّت یک سرمشق بزرگ است.وقتی خداوند به حضرت موسی ماموریت رفتن به سوی فرعون را داد قرآن کریم از  زبان حضرت موسی (ع) از خداوند طلب شرح صدر می‌نماید: «رب اشرح لی صدری»[۱۲] (خدایا به من سعه صدر عطا کن)این درخواست سعه صدر به چه منظور است؟ آیا جز این است که حضرت موسی(ع) از خداوند طلب استمداد مینماید تا بار سنگین مسئولیت «هدایت» را به سر منزل مقصود برساند. این موضوع نشان دهنده  نیازمندی شدید سرگروه یا تیم جذب به طلب  سعه صدر  و استمداد از خداوند است که اگر در راستای انجام وظایف صبر و تحمل داشته باشید نتیجه خیر خواهید برد.

این بلند نظریها و سعه صدر و ظرفیّت وجودى، براى پیشبرد کار ، چنان مؤثّر است که مى تواند دشمنان سنگدل را به دوستان صمیمى مبدّل سازد.بر همین اساس لازم است سرگروه یااعضای تیم جذب شرح صدر و قدرت تحمل بالایی داشته وافرادی صبور و باحوصله باشند تا بتوانند به خوبی باافراد ارتباط برقرار کرده و آنان را جذب نمایند.

ی) جدیت و پشتکار

«جهد به معنی کوشش و تلاش به منظور دستیابی به اهداف متعالی انسانی است.»

کلمه «جّدُّوا واجتَهَدوا» از یک خانواده ‌اند، اما با دقت بیشتر، فرق ظریفی میانشان وجود دارد. واژه «جدُّوا» یعنی تلاش کنید، کلی و عمومی است اما واژه «واجتَهَدوا» یعنی اجتهاد کنید و اجتهاد برای رشد عقل، اندیشه و تفکر است.

قرآن کریم می‏فرماید : « وَ أَنْ لَیْسَ لِلْإِنْسانِ إِلاَّ ما سَعى » (سوره نجم/ آیه ۳۹) «سعادت هر کس در گرو عملش می باشد.»  صفحات گیتى و نظام جهان آفرینش گواه روشنى است که کامیابى هر موجودىوابسته به فعالیت و کوشش اوست .

سخن در تلاش و مجاهدت است، کارهاى بزرگى که در این جهان رخ داده همه در اثر این مجاهدت‌ ها ‏بوده استکسى که نیروى تلاش را دارا نباشد، به هیچ مقصدى از مقاصد خود نخواهد رسید

از آنجا که برنامه های مختلف ، متنوع و کثرت فعالیت ها همه از سختی و صعوبت برخوردار است. برهمین اساس لازم است سرگروه یا اعضای تیم جذب انسانهایی جدی ، با جدیت و پشتکار و دارای توانایی بالا و گسترده برای تداوم و استمرار فعالیت ها باشند تا بتوانند به اهداف خود در جذب افراد دست یابندکه اگر این جدیت و پشتکار را نداشته باشند نمی‏توانند فعالیت های بزرگی را به انجام  رسانده و افراد را جذب نمایند.

ک) قدرت تشخیص مسائل اولیه تربیتی

دقت تربیتی در کار جذب بسیار مهم است. از آنجا که افراد جذب شده دارای روحیات وخلقیات متفاوتی می باشند، لازم است سرگروه جذب ، باتوجه کامل به ویژگی ها و خصوصیات خاص هر فرد ، برنامه ریزی و با او رفتار نموده و برنامه های خود را به صورتی مناسب اجرا نماید.