ویژگی‏ های «سرگروه جذب» / قسمت (۲)

cd57e341984c5ea5152726b8f2e89570_L

د ) اهل مشورت
در فرهنگ اسلام مشاوره و رایزنی برای جلوگیری از استبداد و خود محوری و دست یازیدن به افکار و اندیشه‌های بهتر و بالاتر و بکارگیری عملی آنهاست .

البته معناى مشورت این نیست که انسان خود را دربست دراختیار دیگران بگذارد؛ بلکه مقصود این است که در مشکلات از دیگران چاره جوئى کند،وراهنمائیهاى آنان را پس از تدبر و دقت کافى بکار گیرد.
از جمله دیگر ویژگی هایی که لازم است سر گروه جذب داشته باشد اهل مشورت بودن است درغیر این صورت احتمال اشتباه و خطای وی بالا رفته و ممکن است در ارتباط گیری ، اظهار نظر ، اقدامات ، برگزاری جلسات و … دچار مشکل گردد لذا از آنجایی که مشکلات و مسائل افراد بسیار گسترده بوده و می توان گفت هر شخصی دارای مشکلاتوراهکارهای خاص خود می باشد ، ضروری است سر گروه جذب با مشورت کردن ضمن کاهش صدمات و آسیب های پیش گفته بتواند این روحیه مثبت و سازنده را به دیگران منتقل کند و اگر خودسرانه اقدام به انجام برنامه های جذب نماید چه بسا دچار اشتباه و خطا گردیده و آسیب های تربیتی به متربیان وارد نماید .
ه) تقید به مسائل شرعی
در عرصه تربیت، به ویژه تربیت دینی، بیشترین تأثیر مربی بر متربی، از صفات، منش و شخصیت او ناشی می‌شود. بر همین اساس است که متربی او را الگوی خود قرار داده، می‌کوشد خود را به صفات و شخصیت او نزدیک کند. یک سرگروه برای دستیابی  به نفوذ معنوی ‌بر اساس الگوی رهبری نیازمند ویژگی‌های بسیاری خواهد بود تا اعضاء وی را مورد پذیرش قلبی خود قراردهند « کُونُوا دُعَاهَ النَّاسِ بِغَیْرِ أَلْسِنَتِکُمْ لِیَرَوْا مِنْکُمُ الِاجْتِهَادَ وَ الصِّدْقَ وَ الْوَرَعَ.» «راهنمای مردم باشید بدون استفاده از زبانتان» بنابراین لازم است سرگروه مقید به مسائل شرعی و دینی و عامل به احکام و موازین شرع بوده تا بتواند به معنای حقیقی ، انسانها را به دین دعوت کند و تاثیرات مطلوب تربیتی بگذارد.
قرآن کریم در این زمینه می‏فرمایند: « أَ تَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبرِّ وَ تَنسَوْنَ أَنفُسَکُمْ وَ أَنتُمْ تَتْلُونَ الْکِتَاب أَفَلَا تَعْقِلُونَ»  (سوره بقره/ آیه ۴۴) «آیا مردم را به نیکی فرمان می‏دهید و خود را فراموش می‏کنید در حالی که کتاب می‏خوانید. آیا نمی‏اندیشید؟»
یعنی پیش از آنکه دیگران را امر به نیکی و خوبی ها کنیم لازم است مسئولین گروهای تربیتی اعمال و افکار خود را نیکو و پسندیده نموده بتوانند بر دیگر افراد جذب شده تاثیرگذار گردند.
به همین منظورلازم است اعضای گروه جذب در فرایند جذب از راهکارهای شرعی استفاده نموده و تمام اقدامات و برنامه هایشان  مطابق مؤلفه های شرعی باشد،تا علاوه برکسب رضای خداوند متعال بتوانند الگوی مناسبی در عمل از خود نشان دهد.