جذب مخاطبین صالحین / مقدمه

263658f820e772ead318369e9d54439d_L

قال رسول الله (ص) : «کُلُّکُمْ رَاعٍ وَ کُلُّکُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِه‏» (بحار الانوار، ج۷۲، ص۳۴)

وقتی جامعه ای با حضور مردم با ایمان تشکیل شود، همه مومنین در برابر یکدیگر مسئولیت و وظیفه دارند، کسی نمی‏تواند ادعای ایمان نماید ولی نسبت به آنچه که در اطرافش می‏گذرد بی‏تفاوت باشد و مانند سنگی باشد که به آنچه که در اطرافش می‏گذرد، حساس نباشد. این نوع مسئولیت ارتباطی با شغل، تحصیلات، ثروت، نژاد و…….. افراد ندارد و همه مومنین باید حدودی از آن را به عهده بگیرند. یکی از مسئولیت‏هایی که مومن نسبت به جامعه برعهده دارد، «روشنگری و هدایت» افراد جامعه است.

علامه شهید مرتضی مطهری (ره) می‏فرمایند:

«رهبری نسل جوان در حقیقت‏ یک مسؤولیت عمومی است که متوجه عموم مسلمانان است. بلکه نسلها مسؤول یکدیگرند. هر نسل مسؤول نسل بعدی است که این دین و این هدایتی که از نسلهای گذشته دست به دست به آنها رسیده است آنرا حفظ کنند و به نسلهای‏ بعدی برسانند ، یعنی نسلهای بعدی را آماده کنند برای پذیرفتن و استفاده‏از آن .بنابراین رهبری نسل جوان عبارت است از یک وظیفه و مسؤولیت، که متوجه همه است» (کتاب ده گفتار، ص۱۹۲). بنابراین مومن نمی‏تواند نسبت به جامعه اش بی تفاوت باشد، مومن نمی‏تواند ببیند فکر و رفتار فرزندان امت اسلام، رنگ غیر الهی به خود گرفته است.

بنابرین باید جهت تربیت ، رشد اخلاقی – تربیتی و پرورش نسلی کار آمد و متعهد و متدین برای آینده انقلاب اسلامی برنامه‏ریزی تربیتی دقیقی را انجام داد تا بر اساس حرکت منظم و اصولی در چهار چوب تعلیم و تربیت اسلامی گاهی در راستای تربیت و ساختن سربازانی انقلابی ، بصیر و تربیت شده در مکتب اهل بیت (ع) را به نظام جمهوری اسلامی و بلکه حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) تقدیم نماییم .

لذا در این نوشتار سعی می‏شود برای دستیابی به این مهم یک سیر تربیتی اسلامی ارائه گردد که در قالب مرحله تربیتی جذب، به آن می پردازیم.