چیستی و چرایی سیره معصومین (علیهم السلام)

474d52ab97f559cf97024390d286c9cc_L

راه و رسم زندگی برای یک مسلمان نمی تواند جز از طریق الهام گرفتن و اسوه قراردادن اولیای دینی باشد ؛ چرا که به همان دلیلی که ایمان به گفته های ایشان لازم است ، تبعیت از سیره و منش فردی و اجتماعی ایشان نیز واجب خواهد بود .

۱- بشر برای زیستن و رفع نیاز (و در نگاه دینی برای تعالی و تقرب به بارگاه ربوبی ) در این کره خاکی نیازمند راهنمایی و ارشاد است ؛ چرا که عقل وی به تنهایی از عهده پاسخ به همه ی مسائل پیش روی خود برنخواهد آمد ؛ فلذا از همین روست که ذات اقدس الهی بر طبق حکمت سنجی و مصلحت بینی خود به ارسال رسل و انزال کتب مبادرت می ورزد .

۲- معارف مورد نیاز بشر ، عمدتا در دو ساحت حکمت نظری( بود و نبود ها ) و حکمت عملی( بایدها و نبایدها ) می گنجند . پیامبران و اولیای الهی هم در ساحت حکمت نظری اصول عقاید و گزاره های وحیانی ( اعتقاد به توحید ، معاد ، جاودانگی و … ) را به بندگان یادآور می شوند و هم در ساحت حکمت عملی موازین صحیح رفتاری را به ایشان می آموزانند ؛ که البته در این مرحله خود با تخلق به کردار مورد پسند حضرت حق به عنوان الگویی زنده و قابل باور نقش ایفا می کنند .

۳- دین اسلام که داعیه جهان شمولی خود را با دو اصل کلیت( همگانی بودن ) و دوام ( همیشگی بودن ) اعلان داشته است ، دارای منابع مشخصی است که از جمله آنها سنت ( به معنای قول و فعل و تقریر معصوم ) است . بدین معنا که با توجه به « خلیفه الله » بودن انسان کامل( معصوم ) وی مرآت ذات اقدس الهی می شود و بر همین مبنا حرکات و سکنات وی باید مورد پذیرش و اتباع « امت » قرار بگیرد .

از سویی قرآن کریم ( به عنوان کامل ترین برنامه انسان سازی ) با فراخواندن مومنان به الگو و « اسوه » قرار دادن پیامبر گرامی(ص) (احزاب/۲۱) ایشان را به سوی « حیات طیبه » ای رهنمون می سازد که در این صورت « امت وسط » و نمونه اسلامی گرداگرد محور وجودی نبی مکرم به عنوان جامعه ای ممتاز که می تواند الگوی سایر جوامع نیز باشد ، شکل می گیرد . ( و یکون الرسول علیکم شهیدا ).

۴- توجه به پیروی از سیره و منش معصومان – به عنوان انسان هایی منزه از رجس در عمل و هوی در اندیشه- ( آنگونه که در این مقال مد نظر ماست ) در حیطه حکمت عملی و سلوک رفتاری آن بزرگواران قابل بررسی است .

از طرفی با توجه به اینکه رفتارهای آدمی در دیدگاهی کلی به بخش رفتارهای فردی و اجتماعی قابل تقسیم است ، ما در این سلسله مباحث تنها وجهه « فردی » را مدنظر قرار داده ایم و سیره ی اجتماعی را به بخشی دیگر موکول می نماییم .

۵- آنچه که امروز به عنوان « سبک زندگی » در دنیا رایج شده است فی الواقع چیزی جز همان سیره و منش و نوع خاصِ رفتاری حاکم بر فضای یک اجتماع نیست . با این تفاوت که در اثر غلبه رویکردهای « جهانی شدن » امروزه فرهنگ غربی با زور و زر مداری و دستگاه عظیم رسانه ای – تبلیغاتی ( تزویر مداری ) خود با معرفی کردن « چگونگی زیست غربی» ( از شیوه غذاخوردن و لباس پوشیدن تا تعاملات مدنی در عرصه اجتماع و آداب شهروندی ) و قبولاندن آن به جوامع فرودست( از نظر تکنولوژیکی) ضمن اضمحلال تدریجی « هویت» جوامع ، سنن دینی و ملیِ ریشه دار و منطبق با جهان بینی خاص ایشان را نیز به فراموشی می سپارد . و نکته اینجاست که این تغییر تنها در ساحت سبک زندگی رخ     نمی دهد ، بلکه رفته رفته شیوه « تفکر» و « فرهنگ» غربی نیز به سایر ملل تزریق می شود . دنیای غرب با « الگوسازی های کاذب » خود ( بازیگران ، فوتبالیست ها ، خوانندگان و… ) از یکسو و با « نیازسازی های کاذب» خود ( لزوم پیروی از مد روز ، معادل سازی مصرف گرایی و متمدن بودن و… ) از سوی دیگر، مرزها و حریم های اخلاقی ، اعتقادی ، فرهنگی و رفتاری جوامع را درنوریده و بشر را به ناکجاآباد ناسوتی (اتیوپی های تجویزی غرب) مدنظر خود پیش می برد .

۶- با مقدمات پیش گفته روشن می گردد که راه و رسم زندگی برای یک مسلمان نمی تواند جز از طریق الهام گرفتن و اسوه قراردادن اولیای دینی باشد ؛ چرا که به همان دلیلی که ایمان به گفته های ایشان لازم    است ، تبعیت از سیره و منش فردی و اجتماعی ایشان نیز واجب خواهد بود .

با عنایت به همین اصل ، اندیشمندان دلسوز و محققان صاحب نظر مسلمان سعی داشته اند تا از دیرباز تاکنون با تدوین و تنقیح مجموعه هایی که دربردارنده سنن و آداب نبی اکرم و جانشینان برحقش ( علیهم صلوات الله اجمعین ) باشد ، این نیاز را مرتفع سازند . ( از جمله تلاش های صورت گرفته معاصر می توان به « سنن النبی» علامه طباطبایی ، «سیری در سیره نبوی » و « سیری در سیره ائمه اطهار شهید مطهری» ، « مفاتیح الحیات آیت الله جوادی آملی» و «سیره نبوی» استاد دلشادتهرانی اشاره کرد ).

امید است که با رعایت تمام جوانب زندگی آن راهنمایان هدایت، به « حیات » واقعی در دنیا و آخرت نائل گردیم : « یاایها الذین آمنوا استجیبوا لله و للرسول اذا دعاکم لما یحییکم ».