مقدمه و ضرورت دشمن شناسی

0212de8c7920171189e8aee1d544ee96_L

دشمن شناسی و همه ابعاد رفتاری دشمن در تمام میدان ها از مسائل اساسی و مهمی به شمار می رود که به انسان اطلاعات، آگاهی، ‌بینش و بصیرت می بخشد تا در راه رسیدن به هدف، دوست و دشمن خود را تشخیص دهد.

دشمن شناسی و همه ابعاد رفتاری دشمن در تمام میدان ها از مسائل اساسی و مهمی به شمار می رود که به انسان اطلاعات، آگاهی، ‌بینش و بصیرت می بخشد تا در راه رسیدن به هدف، دوست و دشمن خود را تشخیص دهد. لذا ائمه اطهار (س) همیشه انسان ها را به این مهم ترغیب کرده و از او خواسته اند تا دشمنان خود را بشناسند. برماست تا با بکار بستن سیره عملی ائمه اطهار (س) و پیروی از فرامین گهربار آن عزیزان گام های موثری در مسیر پر فراز و نشیب دشمن شناسی برداریم.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) یکی از بارزترین رخدادهای قرن بیستم به شمار می‌رود. انقلابی که در ابعاد گوناگون، منشاء پیامدهای بنیانی و شگرفی در سطح جهان گردید و علاوه بر آن که به انسان‌ها کرامت، به مسلمانان شوکت و به مؤمنان عزّت و عظمت بخشید، در ایران بر منافع بیگانگان خط بطلان کشید.

بی گمان، ویژگی ضد استعماری این انقلاب عظیم، راه هرگونه سوء استفاده بیگانگان از منافع ملی را سد کرد و عزم دشمنان را در از بین بردن اهداف ضد استعماری نظام اسلامی دوچندان نمود. طرح نقشه‌های جدید در جهت دست یازی به خاک، هویت، فرهنگ و منافع ملت، در دستور کار دشمنان قرار گرفت.

در این میان، نقش رهبری در شناخت دشمن و شگردهایش از عوامل اصلی پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی به شمار می‌رود. امروز نیز تبیین دیدگاه‌های رهبری در جهت آگاهی مردم و نسل جوان و خنثی سازی توطئه‌های جدید دشمن بسیار مهم و مؤثر خواهد بود.

بی شک دشمن شناسی از محوری ترین مباحث در موضوع دفع تهدیدها و دفاع از یک ملت بشمار می آید. چه بسا امتهایی که در طول تاریخ در اثر غفلت از دشمنان و فقدان آگاهی و بصیرت لازم سیاسی و اجتماعی در شناخت توطئه های بیگانگان و اتخاذ مواضع به موقع و صحیح توسط نخبگان و خواص آن جامعه به سرنوشتی هلاکت بار منجر گردیده اند.

پیامبر(ص) درباره ضرورت شناخت دشمن مى فرماید: «إلا و ان إعقل الناس عبد عرف ربه فإطاعه و عرف عدوه فعصاه» آگاه باشید, عاقل ترین مردم کسى است که خدایش را بشناسد و از او پیروى کند, و دشمن را نیز بشناسد و آنگاه نافرمانیش نماید.

در حدیثى دیگر پیامبر(ص) مى فرماید: «مردم اگر به ده چیز شناخت پیدا کنند, سعادت دنیا و آخرتشان تامین است, که یکى از آن امور شناخت ابلیس و یاورانش مى باشد.»

امیر مؤمنان علی(ع) در کلام خود دراین باره می فرمایند: «من نام عن عدوه انبهته المکاید.»[۱] (کسی که در برابر دشمنش به خواب رود (از او غافل بماند) حیله های (غافلگیرانه دشمن) او را از خواب بیدار می کند)

در همین رابطه بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره) می فرمایند: «نباید غافل باشیم، ما باید بیدار باشیم و توطئه های آنها را قبل از اینکه با هم جمع بشوند، خنثی کنیم.»[۲]

مقام معظم رهبری ضمن تایید دشمن شناسی، به عنوان یک وظیفه مستمر می‌فرماید: «ملت ایران به همان نسبت که دشمن، روشهای خود را در توطئه علیه ایران اسلامی پیچیده‏تر می‏کند، باید بر هوشیاری و آگاهی خود بیفزایند و با آمادگی معنوی، فکری، سیاسی و حفظ وحدت و اتصال و ارتباط با یکدیگر، چهره دشمن را در هر لباسی که هست، شناسایی کند.»[۳]

همچنین رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اولین روز سال ۸۶ در مشهد مقدس در این باره می فرمایند: «یک ملت باید دشمن را بشناسد، نقشه دشمن را بداند و خود را در مقابل آن تجهیز کند.»[۴]

بدیهی است برای برنامه ریزی و تعیین و تدوین سیاست دفاعی در جهت صیانت از کیان نظام اسلامی، شناسایی دشمن و تهدیدهایی که از ناحیه او موجودیت ملّی و دینی ما را تهدید می‌کند، امری واجب است.

غیر از شناخت انواع دشمن، ضروری است اقسام نیرنگ ها و توطئه های دشمنان را نیز بشناسیم. معظم له در این موضوع می فرمایند: باید هوشیار باشید، دشمن برای ضربه زدن به انقلاب و اسلام، از یک راه نمی آید، از راه های مختلف می آید، باید چشمتان را باز کنید، متوجه باشید و دشمن را بشناسید… هرچیزی که دیدید دشمن روی آن حساسیت نشان می دهد، شما هم روی آن حساس شوید و بفهمید که دشمن از اینجا می خواهد رخنه کند.[۵][۱] . غررالحکم ج۵ ص۳۴۴

[۲] . صحیفه نور ج۷ ص۴۸

[۳] . سخنرانی رهبری در اجتماع بزرگ نیروى مقاومت بسیج مردمى به مناسبت سالروز تشکیل بسیج ۱۳۷۶/۰۹/۰۵

[۴] . مقام معظم رهبری- اول فروردین ۱۳۸۶- مشهد مقدس

[۵] . سخنرانی در جمع نیروهای بسیجی ۷/۹/۱۳۶۹