رسانه های مجازی و اینترنت (بخش ۲)

e01c97fcecb2b060743fed30b9bfd925_L

نظر حضرتعالى راجع به شکستن قفل سى دى یا کپى رایت که الان بعضى‌ها دست به چنین کارى مى‌زنند چیست و حکم خرید چنین سى‌دى‌هایى براى مردم چیست؟
ج) لازم است که در نسخه بردارى و تکثیر سى دى حقوق صاحبانش از طریق کسب اجازه از آنان رعایت شود و خرید آن خالى از اشکال نیست و رعایت مقررات و قوانین مربوط به آن لازم مى‌باشد.

۱٫ هنگام جشن عروسى چند عکس از من گرفته شد که در آنها حجاب کامل نداشتم، این عکسها در حال حاضر نزد دوستان و اقوام من هستند. آیا جمع‏آورى آنها بر من واجب است؟
ج: اگر وجود عکسها نزد دیگران مفسده‏اى ندارد و یا برفرض ترتّب مفسده، شما در دادن عکسها به دیگران نقشى نداشته‏اید یا جمع‏کردن آنها از دیگران براى شما مشقّت دارد، تکلیفى در این باره ندارید.
( با توجه به فضای انتشار و ترویج عکس های خصوصی و مراسمات عروسی و زنانه در فضای نت )

۲٫ آیا دیدن تصاویر زنان برهنه و نیمه برهنه در فیلمهاى سینمایى و غیر آن، در صورتى که آنان را نشناسیم، جایز است؟
ج: نگاه‏کردن به فیلم‏ها و تصاویر، حکم نگاه‏کردن به اجنبى را ندارد و در صورتى که از روى شهوت و ریبه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتب نشود، شرعاً اشکال ندارد ولى با توجه به اینکه دیدن تصویر برهنه‏اى که شهوت برانگیز است، غالباً از روى شهوت بوده و به همین دلیل مقدمه ارتکاب گناه مى‏باشد، بنا بر این دیدن آنها حرام است.
( این مسئله در فضای اینترنت نیز مبتلا به است. )

۳٫ آیاگوش‏دادن‏به اخبار و برنامه‏هاى علمى و فرهنگى رادیوهاى خارجى جایز است؟
ج: در صورتى که موجب انحراف و فساد نشود، جایز است.
( احتمالا این حکم در باره سایت های خبری خارجی نیز سرایت دارد. )

۴٫ فروش و کرایه دادن فیلم‌هاى هندى که آهنگ‌هاى غیرمجاز هم دارند، چه حکمى دارد؟
ج) اگر مشتمل بر موسیقى لهوى متناسب با مجالس عیش و نوش و خوشگذرانى باشد، جایز نیست.
( با توجه به گسترش سایت های دانلود فیلم و یا فروشگاه های مجازی ارائه فیلم )
۵٫ آیا نسخه‏بردارى از نوارهاى کامپیوترى (Disk) جایزاست؟ و بر فرض حرمت، آیا این حکم مختص نوارهایى است که در ایران تدوین شده‏اند یا شامل نوارهاى بیگانه هم مى‏شود؟ و با علم به اینکه بعضى از دیسکّهاى کامپیوترى با توجه به اهمیّت محتواى آنها، بسیار گران‌بها هستند؟
ج: احوط این است که در نسخه‏بردارى و تکثیر نوارهاى کامپیوترى که در داخل تولید شده است، حقوق صاحبانشان از طریق کسب اجازه از آنان رعایت شود و در مورد خارج کشور، تابع قرارداد است.

۶٫ بعضى از مؤمنین نوارهاى ویدئویى را از ویدئو کلوپ‏ها اجاره کرده و در صورتى که کاملاً مورد پسند آنان باشد، به این دلیل که حقوق چاپ نزد بسیارى از علما غیرمحفوظ است، بدون کسب اجازه از صاحب مغازه مبادرت به ضبط و تکثیر آن مى‏کنند، آیا این کار جایز است؟ و بر فرض عدم جواز، اگر فردى اقدام به ضبط یا تکثیر آن نماید، آیا باید الآن صاحب مغازه را از کار خود مطلع نماید یا اینکه پاک کردن محتواى نوار تکثیر شده کافى است؟
ج: احوط ترک نسخه‏بردارى از نوار بدون اجازه صاحب آن است، ولى اگر بدون اجازه مبادرت به این کار کرد، محو کردن محتواى نوار کافى است.
( این حکم از حیث موضوع، شامل فیلم های نشر یافته بر سی دی ها و دی وی دی ها هم می شود. )

۷٫ نظر حضرتعالى راجع به شکستن قفل سى دى یا کپى رایت که الان بعضى‌ها دست به چنین کارى مى‌زنند چیست و حکم خرید چنین سى‌دى‌هایى براى مردم چیست؟
ج) لازم است که در نسخه بردارى و تکثیر سى دى حقوق صاحبانش از طریق کسب اجازه از آنان رعایت شود و خرید آن خالى از اشکال نیست و رعایت مقررات و قوانین مربوط به آن لازم مى‌باشد.

×××××××××× در ادامه به بررسی چند حکم پیرامون حق تالیف و نشر کتب میپردازیم ××××××××××××
۸٫ اگر مؤلف یا مترجم یا هنرمند در برابر چاپ اول اثر خود مبلغى را دریافت کند ودرعین حال براى خود حقّى را نسبت به چاپهاى بعدى شرط کند، آیا مى‏تواند در چاپهاى بعدى حق خود را از ناشر مطالبه نماید؟ دریافت این مبلغ چه حکمى دارد؟
ج: در صورتى که در ضمن قرارداد منعقده براى تحویل نسخه اول، دریافت مبلغى را در چاپهاى بعدى شرط کرده باشد یا قانون آن را اقتضا کند، گرفتن آن مبلغ اشکال ندارد و بر ناشر عمل به شرط واجب است.

۹٫ اگر مصنف و مؤلف در اجازه چاپ اول چیزى درمورد چاپهاى بعدى ذکر نکرده باشند، آیا جایز است ناشر بدون کسب اجازه مجدّد و پرداخت مبلغى به آنان مبادرت به تجدید چاپ نماید؟
ج: اگر قراردادى که در مورد اجازه چاپ بین آنان منعقد شده، فقط راجع به چاپ اول باشد، احوط این است که حق مؤلف رعایت شود و براى چاپهاى بعدى هم از او اجازه گرفته شود.

۱۰٫ در صورتى که مصنف به علت سفر یا فوت و مانند آن غایب شود درباره تجدید چاپ از چه کسى باید کسب اجازه شود و چه کسى باید پول را دریافت کند؟
ج: در این مورد باید به وکیل مصنف یا ولىّ شرعى او و یا در صورت فوت به وارث او مراجعه شود.

۱۱٫ آیا چاپ کتاب بدون اجازه صاحب آن و با وجود عبارت «حقوق چاپ براى مؤلف محفوظ است»، جایز است؟
ج: احوط این است که حقوق مؤلف و ناشر با کسب اجازه از آنان براى تجدید چاپ، رعایت شود.

۱۲٫ آیا وارد کردن کالاهاى اسرائیلى توسط تجار و ترویج آن در کشورى که تحریم اقتصادى اسرائیل را لغو کرده، جایزاست؟
ج: واجب است افراد از وارد کردن و ترویج کالاهایى که دولت حقیر اسرائیل از ساخت و فروش آن منتفع مى‏شود، خوددارى کنند.

۱۳٫ آیا خرید تولیدات شرکتهاى یهودى یا امریکایى یا کانادایى با وجود این احتمال که شرکتهاى مزبور به تقویت دولت اسرائیل مى‏پردازند، جایز است؟
ج: اگر خرید و فروش این تولیدات موجب تقویت دولت حقیر و غاصب اسرائیل شده و یا در راه دشمنى با اسلام و مسلمین بکار مى‏روند، خرید و فروش آنها براى هیچکس جایز نیست و الا اشکال ندارد.

۱۴٫ خرید و فروش کالاهاى امریکایى چه حکمى دارد و آیا این حکم شامل همه کشورهاى غربى مثل فرانسه وانگلستان هم مى‏شود؟ و آیا آن حکم مخصوص ایران است و یا در همه کشورها جارى است؟
ج: اگر خرید کالاهاى وارداتى از کشورهاى غیراسلامى و استفاده از آنها باعث تقویت دولتهاى کافر و استعمارگر که دشمن اسلام و مسلمین هستند، شود و یا قدرت مالى آنها را براى هجوم به سرزمین‌هاى اسلامى یا مسلمین در سرتاسر عالم، تقویت نماید، واجب است که مسلمانان از خرید و بکارگیرى و استفاده از آنها اجتناب کنند، بدون اینکه فرقى بین کالایى با کالاى دیگر و دولتى با دولت دیگر از دولتهاى کافرى که دشمن اسلام و مسلمین هستند، وجود داشته باشد و این حکم هم اختصاصى به مسلمانان ایران ندارد.

 

__________________________
* منطبق بر استفتائات مقام معظم رهبری