امام صادق علیه السلام و موعود

bcead7c3c82ee51fcdaadd6763a517b5_L

رسوخ تفکّر امام مهدی علیه السلام و تربیت شیعیان بر اعتقاد دائم به این امام بزرگوار، انسان شیعی انقلابی را امیدوار ساخته

اصولی که امام صادق علیه السلام سعی در رسوخ آن در دل و جان شیعیان داشته و در ادامه نقش مشترکی بوده که ائمّه قبل از او نیز ایفا کرده بودند، مسأله رهبری جهانی حضرت مهدی علیه السلام است که به عنوان امتداد شرعی رهبری رسول اکرم صلی اللّه علیه وآله می باشد. چرا که این همان چیزی است که می تواند بر حسب تفسیر اسلامی از تاریخ که تأکید بر این دارد که وراثت زمین به صالحان از بندگان خدا می رسد اهداف پیامبران و امامان را برآورده سازد. خداوند متعال فرموده است: (وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ اْلأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصّالِحُونَ)؛و در حقیقت، در زبور پس از تورات نوشتیم که زمین را بندگان شایسته ما به ارث خواهند برد.

رسوخ تفکّر امام مهدی علیه السلام و تربیت شیعیان بر اعتقاد دائم به این امام بزرگوار، انسان شیعی انقلابی را امیدوار ساخته و قدرت صبر و مقاومت و عدم سازش با باطل را به او اعطا می کند، امام صادق علیه السلام می فرمودند: هنگامی که قائم مهدی قیام کند، زمینی باقی نمی ماند مگر اینکه در آن شهادت لا اله الاّ اللّه و محمّد رسول اللّه اعلام می شود. (بحارالانوار، ج  ۵۲ ، ص ۳۴۰)

ایمان به قضیّه امام مهدی علیه السلام انسان مسلمان را در کنار امید به امدادهای غیبی به این مسأله آگاه می کند که هدف هایی که او برای آن سعی و تلاش می کند به زودی محقّق خواهد شد و اگرچه طول بکشد، بالاخره پیروزی از آن او خواهد بود، عبداللّه بن عطاء مکّی از امام صادق علیه السلام پرسید که روش امام مهدی علیه السلام چگونه است؟ امام صادق علیه السلام فرمودند: آن حضرت به گونه ای عمل می کند که رسول خدا صلی اللّه علیه وآله همانگونه عمل می کرده است. او آنچه که قبل از او بوده ویران می سازد همچنانکه رسول خدا صلی اللّه علیه وآله امور مربوط به جاهلیّت را ویران ساخت، و اسلام را از سر می گیرد. (بحارالانوار، ج ۵۲ ، ص ۳۵۲)

این حقیقت تاریخی اعتقاد شیعه را به اینکه تلاشش در آینده ای نزدیک جزئی از حرکت بزرگ الهی خواهد شد و با تلاش پیگیر خود به هدف نزدیکتر خواهد گردید، بیشتر می کرد. او به این باور می رسید که ظلم و ستم و ناگواری که شیعه و مسلمانان متحمّل آن می گردند به زودی از بین خواهد رفت، زمانی که اصحاب حقّ از ظالمان و ستمگران انتقام بستانند و عدالت تمام روی زمین را در بر گیرد.

 منبع اصلی: کتاب پیشوایان هدایت