وظایف منتظران

a94dfff6f328b3b3fb36c05ac1dc4c87_L

آن که بخواهد به واقع منتظر وجود مبارک آن حضرت باشد، لازم است خویشتن را مهیا سازد ، اگرچه با آماده کردن یک تیر باشد. آنکه خویش را خواهان ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌داند و امید اصلاح امور را از آن حضرت دارد؛ اما خود اهل جهاد نیست ، سخن به گزاف گفته و در حقیقت ، نه منتظر که منزوی از ایشان است .

نسل کنونی بشر سلسله ناگسستی است که از آغاز تا انجام پیوسته است. غفلت از گذشته و بی اعتنایی به آینده پایه‌ی بی اعتمادی به زندگی کنونی است، زیرا موجودی که از سرشت پیشین و سرنوشت پسین خویش بی خبر است چگونه درباره‌ی خود می اندیشد و با جزم علمی صاحب عزم عملی می شود و سعادت آینده خود را می فهمد و راه دستیابی آن را می‌یابد و آن را می‌پیماید. امتی که گذشته و آینده را می‌داند از عبرت های سودمند گذشته پند گرفته و از رخدادهای شیرین آینده بهره‌مند خواهد شد. غرض آنکه غیر از جریان معاد، بررسی اوضاع پایان جهان کنونی لازم است؛ به ویژه در عصری که فرهنگ جهانی سازی در بسیاری از امور مطرح است.

فرج وجود مبارک امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف از بزرگترین آرزوهای پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام است که سبب امید به آینده و حرکت و پویایی در جامعه اسلامی است. مهم، باور حتمی بودن ظهور و انتظار راستین برای تحقق آن است. رسول خدا صلی الله علیه و اله بهترین عمل را انتظار فرج از جانب خدای سبحان می داند. و اهل بیت برجسته ترین مصداق این عنوان کلی را انتظار فرج وجود مبارک ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف دانسته اند، چرا که برای انسان های مومن ظهور آن حضرت گشایش حقیقی است.

ظهور منجی آخرالزمان، اندیشه ای جهانی است که بشر را بر محور انتظار گرد می آورد. فارغ از آنچه دیگران به عنوان منجی بدان امید بسته اند، امت اسلامی بر اساس آموزه های نبی مکرم اسلام مصداق منحصر منجی آخرالزمان را وجود مبارک مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف می دانند؛ اما در میان همین امت ، گروهی درس مهدویت را در مکتب نورانی عترت پیامبر بزرگ اسلام آموخته اند و دسته ای علم را از غیر اهلش گرفته و به باوری ابتر راه یافته اند؛ تفاوت این دو نگاه در این است که مکتب اهل بیت مهدی موعود را موجود می‌دانند و دیگران منتظر ستاره‌ی معدوم اند و فقط موعود است و نه موجود.

در تبیین معنای حقیقی انتظار روایات متعددی هست؛ از آن جمله روایتی از امام صادق علیه السلام که ابوبصیر نقل می‌کند(الغیبه،نعمانی،ص۳۲۰) بر اساس این روایت آن که بخواهد به واقع منتظر وجود مبارک آن حضرت باشد، لازم است خویشتن را مهیا سازد، اگرچه با آماده کردن یک تیر باشد. آنکه خویش را خواهان ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می‌داند و امید اصلاح امور را از آن حضرت دارد؛ اما خود اهل جهاد نیست،سخن به گزاف گفته و در حقیقت ، نه منتظر که منزوی از ایشان است، زیرا در انتظار گشایش رایگان دشواری ها به دست امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است و می خواهد در این مسیر دچار هیچ رنجی و متحمل هیچ هزینه ای نگردد، در حالی که انتظار حقیقی آن حضرت به معنی آماده سازی عِدّه و عُدّه در تمامی زمینه ها از جمله مسائل نظامی و جهاد در راه خداست.

امام باقر علیه السلام فرمود: رحم الله عبدا حبس نفسه علینا! رحم الله عبدا احیا امرنا!(کمال الدین،ج۲،ص۶۴۴) این سخن نورانی نمود روشنی از جلوه‌ی انتظار حقیقی در عرصه‌ی فرهنگ را به نمایش می‌گذارد، چرا که انسان منتظر در این عرصه می باید خویش را در محدوده اوامر الهی بگذارد و از قلمرو دستورهای قرآن و عترت تجاوز نکند.

انسان تنها انتظار کسی یا چیزی را می‌کشد که او را به کارگشایی بشناسد، چون که شیء ناشناخته در اصل خود غریب است؛ چه رسد به آنچه متعلق به اوست. حال، هرچه دانش و معرفت والاتر و صحیح تر باشد، انتظار نیز عمق و حقیقت بالاتری خواهد داشت. انسان های عصر غیبت وجود مبارک ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف یا در زمره‌ی منتظرانآن حضرت‌اند، یا نیستند و آنان که در گروه منتظران نیستند ناگزیر در زمره‌ی متحیران وادی ضلالت و جاهلیت‌اند.

پس از باور به موجودیت موعود، بایسته است که او را بشناسیم و جان و روان را در خدمت حجت خدا بنهیم و حقیقت انتظار را عمق بیشتری ببخشیم، زیرا به فرموده‌ی رسول خدا زندگی و مرگ آن که امام عصر خویش را نشناسد، حیات و مرگی جاهلانه خواهد بود، چون مرگ عصاره‌ی حیات است و هرکس آنچنان می‌میرد که زیسته است.

گفتنی است مراد از شناخت خلیفه الهی و امام هر عصر، تنها معرفتی ساده و ابتدایی بر اساس شناخت حسب و نسب و نیزشناخت تاریخی نیست، تا آنکه امام را به به اسم و خاندان و تاریخ شناخت، گمان کند به معرفت حیات بخش امام راه یافته و از حیات و مرگ جاهلی رهیده است، بلکه حیات معقول را معرفت امامت و اعتقاد به ولایت و شناخت شخصیت حقیقی امام به انضمام اطاعت او تامین می‌کند، و گرنه حاکمان برخاسته از سقیفه، طاغوتیان شام، فاجعه آفرینان انسانیت کش کربلا ، حکمرانان خونریز مروانی و عباسی و … بیش از دیگران به زوایای سطحی شناخت امامان عصر خویش عالم بودند.

پس گام اول برای منتظر، شناخت امامت و امام عصر می‌باشد، که بر اساس توحید و شناخت نبوت استوار می‌گردد، چون دانستیم پیامبر خلیفه خداوند است و بر اساس امر و وحی او سخن می‌گوید و کار می‌کند، آنگاه می‌بایست امام را در پرتو معرفت پیامبر بشناسیم، و گرنه می‌پنداریم مسئله امامت را می‌توان تحت لوای سقیفه به سامان رسانید. این است معنای دعای نورانی امام صادق علیه السلام: اللهم عرفنی نفسک، فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف نبیک، اللهم عرفنی رسولک…

ادراک صحیح و روشن معنای انتظار باعث می‌شود که انسان منتظر حرکتی دائمی و تلاشی پویا داشته باشد؛ تا بر اثر آن خود و جامعه‌ی خویش را مهیای ظهور امام منتظر سازد، لحظه‌ی میمون ظهور ناپیداست و این خود سبب می‌شود تا هر لحظه بی صبرانه در انتظار طلوع مبارکش باشیم.

گام سوم در انجام تکلیف منتظرانه این است که علاوه بر دعای زبانی برای تعجیل فرج وجود مبارک حضرت ولی عصر با زبان حال و استعداد نیز تعجیل این امر را طلب نمود، بنابراین منتظر باید به کرائم اخلاقی مزین گردد.

وظیفه‌ی دیگر اهل انتظار، رشد و تعالی بخشیدن به تدبیر امور، مدیریت های اجتماعی و اکمال ملکات شهامت و شجاعت است، زیرا دین و اجرای احکام و حیات بخش آن همواره به این چهار عنصر محتاج است و چون جامعه‌ی اسلامی در رشد و تعالی فرهنگ و خردورزی از سویی و بالندگی شجاعت، شهامت و مدیریت از سویی دیگر به نصاب خود رسید ، زمینه‌ی ظهور حجت مطلق الهی فراهم می‌گردد.

و آخرین گام برای منتظر راه امام عصر است که جز راه قرآن و عترت نیست و می‌بایست با قرآن و آموزه هایش از سویی و با سیره‌ و معالم عترت از سویی دیگر آشنا باشد، تا بتواند خویش را در پرتو انوار روح بخش آنها نهد و با اقتدای به آنان خود را برای حضور در محضر امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف آماده سازد.