نگاهی تحلیلی راه بردی به نهج البلاغه

a1005f8e615c6cea34da62a85ca9af3a_L

در این مجموعه یادداشت ها بنا داریم، تا نگاهی متفاوت به حکمتهای نهج البلاغه حضرت امیر علیه السلام داشته باشیم. این کتاب توسط عالم بزرگوار سید رضی رحمه الله در سال ۴۰۰ هجری قمری گردآوری شده است.

این کتاب ارزشمند در حقیقت برداشتی از فصیح ترین و زیباترین سخنان امیر المومنین علیه السلام بوده است و باید توجه داشت که وجهی که سید رضی به آن پرداخته است غالبا وجه ادبی سخنان بوده است. کتاب به طور کلی در سه بخش خطبه ها، ، نامه ها و حکمت ها جمع شده است.

اما آن چیزی که ضرورت مطالعه نهج البلاغه را در دوره کنونی بیش از پیش بر ما لازم و واجب می کند این است که این سحنان در دوره حکومت حضرت مطرح شده اند و به تعبیری در مقام حکمرانی و مملکت داری این سخنان بیان شده اند و امروز که ما نیز به عنوان نظام اسلامی در چنین جایگاهی قرار گرفته ایم بسیار می توانیم با بهره برداری از این منابع در ابتدا مسائل خود را تشخیص دهیم و سپس با بهره گیری از رهنمودهای حضرت راه برد هایی برای حل آن استخراج و تدوین کنیم.

با توجه به گستردگی موضوعی و حجم بالای مطالب می بایست منطق منظم  و دقیقی برای پرداختن به این کتاب راهنما انتخاب کرد. با توجه به اینکه این مباحث می تواند در قالب مباحثه و جلسات آموزشی نیز دنبال شود، بهتر دیدیم که با نظم مدونی که برای انتشار کتاب در نظر گرفته شده است پیش برویم و در ابتدای امر با توجه به کوتاهی و ساده تر بودن حکمتها در ابتدا به آنها بپردازیم.

البته میتوان پس از پایان یک دوره بررسی و تحلیل حکمتها، به جمع بندی کلی و تدوین نظام جامع از راهبردهای به دست آمده پرداخت. به عنوان نمونه راهبردهای رفتاری را به طور کامل جدا کرد و در قالب یک نظام جامع رفتاری ارائه کرد.

در هر یادداشت ۴ حکمت به ترتیب تحلیل و بررسی می شود. ابتدا متن عربی و در ادامه ترجمه و نکات راهبردی آن مطرح می شود. در پایان باید اشاره داشت که روشهای دیگری نیز برای پرداختن به نهج ابلاغه وجود داشته است ولی از باب نظم و نحوه ی ارائه چنین مدلی انتخاب شده است.

 

حکمت ۱

کُنْ فِی الْفِتْنَهِ کَابْنِ اللَّبُونِ-لَا ظَهْرٌ فَیُرْکَبَ وَ لَا ضَرْعٌ فَیُحْلَبَ

در فتنه‏ها، چونان شتر دو ساله باش، نه پشتى دارد که سوارى دهد، و نه پستانى تا او را بدوشند.

حکمت ۲

أَزْرَى بِنَفْسِهِ مَنِ اسْتَشْعَرَ الطَّمَعَ وَ رَضِیَ بِالذُّلِّ مَنْ کَشَفَ عَنْ ضُرِّهِ وَ هَانَتْ عَلَیْهِ نَفْسُهُ مَنْ أَمَّرَ عَلَیْهَا لِسَانَهُ

آنکه جان را با طمع ورزى بپوشاند خود را پست کرده، و آن که راز سختى‏هاى خود را آشکار سازد خود را خوار کرده، و آن که زبان را بر خود حاکم کند خود را بى‏ارزش کرده است.

 1. پرهیز از طمع ورزی
 2. تاکید بر راز داری
 3. پرهیز از زیاده گویی و حاکمیت زبان

حکمت ۳

الْبُخْلُ عَارٌ وَ الْجُبْنُ مَنْقَصَهٌ وَ الْفَقْرُ یُخْرِسُ الْفَطِنَ عَنْ حُجَّتِهِ وَ الْمُقِلُّ غَرِیبٌ فِی بَلْدَتِهِ

بخل ننگ و ترس نقصان است. و تهیدستى مرد زیرک را در برهان کند مى‏سازد، و انسان تهیدست در شهر خویش نیز بیگانه است.

 1. صفاتی که بایستی از آنها دوری کرد.
  ۱) بخل
  ۲) ترس
  ۳) تهیدستی
 2. ضرورت توجه به ابعاد اقتصادی و تمکن مالی

حکمت ۴

الْعَجْزُ آفَهٌ وَ الصَّبْرُ شَجَاعَهٌ وَ الزُّهْدُ ثَرْوَهٌ وَ الْوَرَعُ جُنَّهٌ وَ نِعْمَ الْقَرِینُ الرِّضَى

ناتوانى، آفت و شکیبایى، شجاعت و زهد ثروت و پرهیزکارى سپر نگه دارنده است، و چه همنشین خوبى است راضى بودن و خرسندى.

 

حکمت ۵

الْعِلْمُ وِرَاثَهٌ کَرِیمَهٌ وَ الْآدَابُ حُلَلٌ مُجَدَّدَهٌ-  وَ الْفِکْرُ مِرْآهٌ صَافِیَهٌ

دانش، میراثى گرانبها، و آداب، زیورهاى همیشه تازه، و اندیشه، آیینه‏اى شفّاف است.

کارکردهای علم، ادب و اندیشه:

 1. علم مانند میراث گرانبها
 2. ادب مانند زیور موجب آراستگی فرد است.
 3. اندیشه مانند آینه عمل می کند و خاصیت آینه این است که به صورت کامل انعکاس دهنده ابعاد و جهت گیریهای ذهنی فرد است.