«وعده خدا»

5f1973914eac721da18bac5bc6074bc6_L

قرآن کتابی است عظیم الشأن که ما معمولا از توجه به آن غافل بوده ایم و قلبی که در آن چیزی از قرآن نباشد، همچون خانه ویران است . روزانه یک آیه از قرآن و نکات پیرامون آن منتشر می شود.

خداوند در سوره فاطر آیه ۵ می فرماید:

اعوذبالله‌من‌الشیطان‌الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

«یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّکُمُ الْحَیَاهُ الدُّنْیَا وَلَا یَغُرَّنَّکُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ»

ای مردم ، وعده خدا حق است زندگی دنیا شما را نفریبد و آن شیطان فریبنده به خدا مغرورتان نگرداند

***

در تفسیر نمونه آمده است:
یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ
هان اى مردم! به راستى که وعده خدا در مورد فرا رسیدن رستاخیز، وجود بهشت و دوزخ، پاداش و کیفر و حسابرسى راست و براساس حق است و سرانجام همه اینها خواهد بود.
فَلَا تَغُرَّنَّکُمْ الْحَیَاهُ الدُّنْیَا
با این بیان مباد که زندگى زودگذر دنیا و لذّتها و نعمت‏ها و جاذبه‏‌هاى مادى و فناناپذیر آن شما را بفریبد! و مباد که دوستى جاه و مقام و ماندگارى در این جهان فریبتان دهد، چرا که همه اینها زودگذر است و پس از اندک زمانى نابود مى‏‌گردند و گناه و ندامت آن‏ها برجاى مى‏‌ماند.
و لا یغرنکم بالله الغرور
و مباد که شیطان فریبگر و فریبکار شما را به بخشایش و آمرزش خدا فریب دهد.
به باور گروهى منظور این است که: و مباد که دنیاى فریب‏دهنده، که سبک و شیوه‏اش فریب دیگران است شما را بفریبد. و بدان جهت دنیا و زر و زیور آن، این گونه وصف مى‏‌گردد که مردم بدانها فریب مى‏‌خورند.
امّا به باور گروهى دیگر از جمله «مجاهد»، منظور این است که مباد شیطان شما را بفریبد؛ چرا که منظور از «غرور» در آیه «ابلیس» است.