از رحمت خداوند ناامید نشو!

568bd5accd5828810400f8547c6613c6_L

 خداوند متعال در آیه ۵۳ سوره زمر در مورد بخشش گناهان می‌فرماید: اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را مى‏آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.

قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ. زمر/۵۳

ابن عباس در شان نزول این آیه می‌گوید: وحشى- قاتل حمزه- نزد پیغمبر (ص) آمد و عرض کرد: اى محمد (ص) پناه مى‌خواهم، مرا پناه ده، تا کلام خدا را بشنوم، نبى اکرم (ص) فرمود: من دوست دارم که تو را نزد خود نبینم، حال که از من پناه خواستى و پناه آورده‏اى، نزد من باش تا کلام خدا را بشنوى. وحشى گفت: به خدا مشرک بودم و نفسى را که اللّه کشتن او را حرام کرده است کشتم و زنا هم کرده‏ام، آیا خداوند توبه مرا مى‏پذیرد؟ پیغمبر گرامى (ص) سکوت کرد، تا این که این آیه نازل شد: «وَ الَّذِینَ لا یَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلهاً آخَرَ وَ لا یَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ  إِلَّا بِالْحَقِّ وَ لا یَزْنُونَ‏  …» تا آخر آیه. حضرت رسول (ص) این آیه را براى او تلاوت فرمود. وحشى عرض کرد: من در آیه شرطى مى‏بینم. شاید من عمل صالحى انجام ندهم، من نزد شما هستم تا کلام خدا را بشنوم، آیه: «إِنَّ اللَّهَ لا یَغْفِرُ أَنْ یُشْرَکَ بِهِ وَ یَغْفِرُ ما دُونَ ذلِکَ لِمَنْ یَشاءُ … نساء/ ۵۱» (یعنى: اللّه کسى را که به او شرک آورد، نمى‏آمرزد و جز شرک را اگر خواهد مى‏آمرزد) را فرو فرستاد. حضرت او را خواند و این آیه را براى او تلاوت فرمود.

وحشى گفت: شاید من از کسانى باشم که خداوند او را نبخشد، من در جوار شما هستم، تا کلام خدا را بشنوم. پس این آیه نازل شد: «قُلْ یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَهِ اللَّهِ. زمر/ ۵۴» (یعنى: اى بندگان من که بر نفسهاى خود زیاده روى کرده‏اید از رحمت خدا نا امید مشوید …) وحشى عرض کرد: بلى الان دیگر شرطى نمى‏بینم و اسلام آورد.

طبرسى از پیغمبر اکرم (ص) روایت کرده فرمود این آیه را از تمام دنیا بیشتر دوست دارم و نمیخواستم همه دنیا براى من باشد و این آیه نازل نشود. على علیه السّلام نیز فرموده‌اند: در قرآن هیچ آیه به اندازه این آیه امید بخش نیست.

در کافى ذیل آیه فوق از ابى بصیر روایت کرده گفت حضرت صادق (ع) فرمود خداوند شما شیعیان را در قرآن آنجا که می‌فرماید:« قُلْ یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ» ذکر کرده قسم بخداوند که در این آیه غیر شما را اراده نفرموده است و این آیه در باره فرزندان حضرت فاطمه (ع) و شیعیان امیر المؤمنین (ع) به تنهائى نازل شده و این حدیث را ابن بابویه و محمد‌بن عباس و دیگران نیز روایت کرده‏اند.

خداوند در ادامه آیات قبلی این سوره که در مورد مشرکان و ظالمان آمده بود در این آیه راه بازگشت را توأم با امیدوارى به روى همه گنهکاران مى‏گشاید زیرا هدف اصلى از همه این امور تربیت و هدایت است نه انتقام‌جوئى و خشونت، با لحنى آکنده از نهایت لطف و محبت آغوش رحمتش را به روى همگان باز کرده و فرمان عفو آنها را صادر نموده است.

از مشکلات مهمى که بر سر راه مسائل تربیتى وجود دارد احساس گناهکارى بر اثر اعمال بد پیشین است، مخصوصا زمانى که این گناهان سنگین باشد که این فکر دائما در نظر انسان مجسم مى‏شود که اگر بخواهد مسیر خود را به سوى پاکى و تقوا تغییر دهد، و به راه خدا باز گردد چگونه مى‏تواند از مسئولیت سنگین گذشته خود را برهاند، این فکر مانند کابوسى وحشتناک بر روح او سایه مى‏افکند، و چه بسا او را از تغییر برنامه زندگى و گرایش به پاکى باز مى‏دارد به او مى‏گوید توبه کردن چه سود؟! زنجیر اعمال گذشته‏ات همچون یک طوق لعنت بر دست و پاى تو است، اصلا تو رنگ گناه پیدا کرده‏اى، رنگى ثابت و تغییرناپذیر! کسانى که با مسائل تربیتى و گنهکاران توبه کار سر و کار دارند آنچه را گفتیم به خوبى آزموده‏اند، آنها مى‏دانند که این چه مشکل بزرگى است؟

دقت در تعبیرات این آیه نشان مى‏دهد که از امیدبخش‏ترین آیات قرآن مجید نسبت به همه گنهکاران است، شمول و گستردگى آن به حدى است که طبق روایتى امیر مؤمنان على ع فرمود: در تمام قرآن آیه‏اى وسیعتر از این آیه نیست. چه خداوند رحیم و مهربانى و چه پروردگار پر مهر و محبتى!! در اینجا دو مساله فکر مفسران را به خود مشغول ساخته که اتفاقا راه حل آن در خود آیه و آیات بعد نهفته است.

نخست اینکه: آیا عمومیت آیه همه گناهان حتى شرک و گناهان کبیره دیگر را فرا مى‏گیرد؟ اگر چنین است پس چرا در آیه ۴۸ سوره نساء شرک از گناهان قابل بخشش استثناء شده است؟« إِنَّ اللَّهَ لا یَغْفِرُ أَنْ یُشْرَکَ بِهِ وَ یَغْفِرُ ما دُونَ ذلِکَ لِمَنْ یَشاءُ:» خداوند شرک را نمى‏بخشد، اما کمتر از آن را برای  هر کس که بخواهد مى‏بخشد.

دیگر اینکه: آیا این وعده غفران که در آیه مورد بحث آمده است مطلق است یا مشروط به توبه و مانند آن؟

با توجه به آیه بعدی در می‌یابیم این وعده غفران مشمول کسانی می‌شود که بعد از ارتکاب گناه به خود آیند، و تغییر مسیر دهند، رو به سوى درگاه خدا آورند، در برابر فرمانش تسلیم باشند و با عمل، صداقت خود را در این توبه و انابه نشان دهند.