مسئولیت در برابر خانواده

69e9d646f5c63170897aa9bbb8abe1c5_L

خداوند متعال در آیه ۶ سوره تحریم در مورد مسئولیت انسان در برابر خانواده‌اش می‌فرماید: اى کسانى که ایمان آورده‏اید! خود و خانواده خویش را از آتشى که هیزم آن انسان‌ها و سنگ‌ها هستند نگاه دارید.

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلیکُمْ ناراً وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَهُ عَلَیْها مَلائِکَهٌ غِلاظٌ شِدادٌ لا یَعْصُونَ اللَّهَ ما أَمَرَهُمْ وَ یَفْعَلُونَ ما یُؤْمَرُون. اى کسانى که ایمان آورده‏اید! خود و خانواده خویش را از آتشى که هیزم آن انسان‌ها و سنگ‌ها هستند نگاهدارید.» تحریم/۶

این آیه براى انسان مؤمن خطوط مسئولیت او را ترسیم مى‏کند تا او را از چارچوب فردیّت خارج کند و به سوى خواسته‏هاى انسانى و دینى گسترده سوق دهد، یعنى به آنجا که اندیشیدن براى رهایى و رستگارى دیگران همچون جزئى از مسئولیت او در زندگى به شمار مى‏رود. از ابو بصیر روایت شده است که گفت: از ابو عبد اللَّه- علیه السلام- در خصوص این آیه پرسش کردم که خودم را مى‏توانم نگاه دارم و حفظ کنم، اهل خانه‏ام را چگونه حفظ کنم؟ گفت: «آنان را به چیزهایى فرمان ده که خدا آنان را به آن فرمان داده است، و از چیزهایى بازشان دار که خدا آنها را نهى کرده است، پس اگر فرمان تو را ببرند، آنان را حفظ کرده‏اى، و اگر نافرمانیت کنند، آنچه را که بر عهده تو بوده است به انجام رسانیده‏اى».

این موضوع  برنامه‏اى است که باید از نخستین سنگ بناى خانواده، یعنى از مقدمات ازدواج، و سپس نخستین لحظه تولد فرزند آغاز گردد، و در تمام مراحل با برنامه‏ریزى صحیح و با نهایت دقت تعقیب شود. به تعبیر دیگر حق زن و فرزند تنها با تامین هزینه زندگى و مسکن و تغذیه آنها حاصل نمى‏شود، مهمتر از آن تغذیه روح و جان آنها و به کار گرفتن اصول تعلیم و تربیت صحیح است.

قابل توجه اینکه تعبیر به «قوا» (نگاهدارید) اشاره به این است که اگر آنها را به حال خود رها کنید خواه ناخواه به سوى آتش دوزخ پیش مى‏روند شما هستید که باید آنها را از سقوط در آتش دوزخ حفظ کنید.

«وقود» به معناى «آتشگیره» یعنى ماده قابل اشتعال است، به این ترتیب آتش دوزخ مانند آتش‌هاى این جهان نیست، شعله‏هاى آن از درون وجود خود انسان‌ها زبانه مى‏کشد! و از درون سنگ‌ها! نه فقط سنگ‌هاى گوگردى که بعضى از مفسران به آن اشاره کرده‏اند، بلکه همه انواع سنگ‌ها چون لفظ آیه مطلق است، و امروز مى‏دانیم که هر قطعه از سنگها مرکب از میلیاردها میلیارد دانه اتم است که اگر نیروى ذخیره درون آنها آزاد شود چنان آتشى برپا مى‏کند که انسان را خیره مى‏کند.

سپس مى‏افزاید: بر آن فرشتگانى درشتخوى و سختگیر گماشته شده‏اند. که با اهل دوزخ به سختى رفتار مى‏کنند، و در شخصیّت آنان شادى و لطف مشاهده نمى‏شود، و نیز قوى و نیرومندند و عذاب دادن و مؤاخذه کردن ایشان جز با قساوت و شدت انجام نمى‏گیرد.

فرشتگانى بر این آتش گمارده شده که خشن و سختگیرند هرگز معصیت فرمان خدا نمى‏کنند، و هر دستورى به آنها دهد بدون چون و چرا اجرا مى‏کنند. پس نباید آدمى چنان تصور کند که مى‏تواند با آنان روابطى برقرار کند که از عملى کردن فرمان خدا در حق او خوددارى ورزند، چه آنان بندگانى مأمور از جانب خدایند و شریکان خدا نیستند، و فرمانبردارى آنان از خداى عزّ و جلّ هیچ سوراخى ندارد که فرد معذّب به عذاب خدا بتواند از آن سوراخ از عذاب خدا بگریزد. و اگر راهى براى کاستن از غلظت و شدت ایشان و عذاب آتش باشد، تنها پناه بردن به آقا و سرور ایشان و خواستار محبت او شدن با ایمان و طاعت است، و این کارى است که جز در دنیا نمى‏تواند صورت بگیرد و به این ترتیب نه راه گریزى وجود دارد، و نه گریه و التماس و جزع و فزع مؤثر است.

روشن است هر مامورى براى کارى گمارده شود باید روحیاتى متناسب آن داشته باشد، و ماموران عذاب طبعا باید خشن باشند، چرا که جهنم کانون رحمت نیست، کانون خشم و غضب الهى است، اما در عین حال، این ماموران هرگز از مرز عدالت خارج نمى‏شوند، و فرمان خدا را بى‏کم و کاست اجرا مى‏کنند.

به طور خلاصه می‌توان گفت آیه در مقام تهدید کسانى است که ایمان آورده‏اند که گمان نکنند بمجرد تصدیق بکلمه توحید و نبوّت از عذاب رهایی پیدا کرده‌اند بلکه باید  به وظیفه ایمانشان از مخالفت آنچه را که بر آن مأمور گردیده‏اند خوددارى نمایند، و نیز موظفند که اهل و اولاد خود را وادار نمایند که بوظیفه ایمانیشان که ارشاد نمودن اهل و عیال بلکه مطلق امر بمعروف و نهى از منکر وظیفه هر مؤمنى است، عمل نمایند. در حدیث است که خدا رحمت کند مردى را که به اهل بیت خود بگوید بر شما است که نماز گذارید و روزه بگیرید و زکاه مال خود را بدهید و در باره فقراء و یتیمان و همسایه‏هاى خود احسان کنید و درباره آنان مرحمت و شفقت مراعات نمائید، کسى که چنین کند شاید خداوند آنها را با او در بهشت جمع نماید.

در آیات دیگری از قرآن کریم و احادیث  نیز می‌توان این مسئولیت الهی بر دوش مومنان را مشاهده کرد. به طور مثال در آیه ۱۳۲ سوره طه خداوند می‌فرماید: «وَ أْمُرْ أَهْلَکَ بِالصَّلاهِ وَ اصْطَبِرْ عَلَیْها» اهل خود را به نماز فرمان ده و بر آن پایداری کن. یا در آیه ۲۱۴ سوره شعراء می فرماید: « وَ أَنْذِرْ عَشیرَتَکَ الْأَقْرَبینَ» نزدیکترین بستگانت را هشدار ده.