حجاب مرد

a199a6337ec746064a3cf56a9850e475_L

قرآن کریم قبل از توصیه به رعایت پوشش و حجاب توسط زنان به مسئله ی چشم پوشی مردان پرداخته است که این خود نشان از اهمیت این مسئله است .

 

توصیه به حجاب در قرآن کریم در سوره ی نور به طور مشخص و دقیق بیان شده است و حد و مرز آن نیز به طور روشن ذکر شده است . این مسئله را می توان در آیات ۳۰ و ۳۱ سوره نور یافت .

اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که قرآن مجید حجاب را نه تنها برای زنان اختصاص نداده است بلکه ابتدا و قبل از توصیه به رعایت پوشش و حجاب توسط زنان به مسئله ی چشم پوشی مردان پرداخته است که این خود نشان از اهمیت این مسئله است .

قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى‏ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُونَ (۳۰ )

شأن نزول:

از امام باقر علیه السّلام چنین نقل شده است که جوانى از انصار در مسیر خود با زنى رو برو شد . چهره آن زن نظر آن جوان را به خود جلب کرد تا اینکه وارد کوچه تنگى شد باز همچنان به پشت سر خود نگاه مى‏کرد ناگهان صورتش به دیوار خورد و تیزى استخوان یا قطعه شیشه‏اى که در دیوار بود صورتش را شکافت . با خود گفت به خدا سوگند من خدمت پیامبر مى‏روم و این ماجرا را باز گو مى‏کنم، هنگامى که چشم رسول خدا به او افتاد فرمود : چه شده است؟ [i]

 و جوان ماجرا را نقل کرد ، در این هنگام جبرئیل، پیک وحى خدا نازل شد و آیه مورد بحث را آورد.

تفسیر:

مبارزه با چشم چرانى و ترک حجاب : این سوره در حقیقت سوره عفت و پاکدامنى و پاکسازى از انحرافات جنسى است ، در اینجا احکام نگاه کردن و چشم چرانى و حجاب را بیان مى‏دارد .

نخست مى‏گوید: «به مؤمنان بگو: چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فرو گیرند، و عفاف خود را حفظ کنند» (قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ).

و از آنجا که گاه به نظر مى‏رسد که چرا اسلام از این کار که با شهوت و خواست دل بسیارى هماهنگ است نهى کرده، در دنباله آیه مى‏فرماید: «این براى آنها پاکیزه‏تر است» (ذلِکَ أَزْکى‏ لَهُمْ).

سپس به عنوان اخطار براى کسانى که نگاه هوس‏آلود و آگاهانه به زنان نامحرم مى‏افکنند و گاه آن را غیر اختیارى قلمداد مى‏کنند ، مى‏گوید : «خداوند از آنچه انجام مى‏دهید آگاه است » (إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِما یَصْنَعُونَ).

ابتدای آیه مربوط به پرهیز از نگاه های بد مردان به زنان و بالعکس است و در ادامه مشخص کردن محارم است .

به مردان با ایمان بگو دیده فرو نهند و پاکدامنى ورزند که این براى آنان پاکیزه‏تر است زیرا خدا به آنچه مى‏کنند آگاه است . (۳۰)

و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را [از هر نامحرمى] فرو بندند و پاکدامنى ورزند و زیورهاى خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که طبعا از آن پیداست و باید روسرى خود را بر سینه خویش [فرو] اندازند و زیورهایشان را جز براى شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان [همکیش] خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که [از زن] بى‏نیازند یا کودکانى که بر عورتهاى زنان وقوف حاصل نکرده‏اند آشکار نکنند و پاهاى خود را [به گونه‏اى به زمین] نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته مى‏دارند معلوم گردد اى مؤمنان همگى [از مرد و زن] به درگاه خدا توبه کنید امید که رستگار شوید (۳۱ )

قرآن اولین خطاب را به مردان در خصوص حجاب داشته است ، خداوند متعال در آیه می‌فرماید: «قُل لِّلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذَلِکَ أَزْکَى لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ»؛ به مردان با ایمان بگو دیده، فرو نهند و پاکدامنى ورزند که این براى آنان پاکیزه‏تر است، زیرا خدا به آنچه مى‏کنند، آگاه است، تا مردان با کنترل نگاه خود، راه هرگونه تشویق برای عرضه کردن بانوان در جامعه را ببندند

از روایاتی که درمورد کیفیّت پوشیدن لباس و شبیه نشدن به کفار و … نقل شده است استفاده می شود ، که مرد باید از پوشیدن لباس های ناپسند ، تنگ و بدن نما اجتناب کند وجلوی هو‍‍‍ی و هوس خویش را بگیرد و به طور کلی از لباس شهرت ( لباسی که در آن انسان ، انگشت نما گردد) باید پرهیز شود.

حجاب به آن معنای اصطلاحی ـ که در زنان هست ـ در مردان نیست ، زیرا طبیعت زن ومرد با هم فرق دارد . ولی باید دانست حجاب به معنای پوشش است واین پوشش را مردان هم باید داشته باشند.

درروایات می خوانیم : « رسول خدا(ص) منع کرد که زنان به مردان نامحرم نگاه کنند.»[i] – برگزیده تفسیر نمونه، ج‏۳، ص: ۲۸۹