روش های بصیرت افزایی ۴

53d02c1fe13d926fa81deac7deed4e53_L

امر به معروف و نهی از منکر، عدم بی تفاوتی در جامعه

یکی از عوامل تاثیر گذار در شناخت صحیح و بصیرت، حاکم نشدن بی تفاوتی در جامعه است. اگر این فریضه، یعنی اصل هشتم قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی به خوبی در جامعه اسلامی جاری شود، در حصول بصیرت واقعی بسیار موثر خواهد بود. منظور از امر به معروف هم نسبت به دیگر مردم و هم نسبت به مسئولین است. این که فقط مسئولان و دولت مردان، مردم را امر به معروف و نهی از منکر کنند، کافی نیست، بلکه مردم نیز باید در صورت لزوم به مسوولان تذکر دهند؛ چرا که امام حسین(ع) به ما یاد داده است اگر دیدید حقی ضایع می شود سکوت نکنید و برای برپایی حق تلاش کنید؛ چنان چه اگر از سوی امت اسلامی امر به معروف و نهی از منکر تحقق نیابد، جامعه اسلامی ما با امت یهود و مسیحی هیچ فرقی نمی کند؛ زیرا قرآن کریم علت بهترین امت بودن امت اسلامی را انجام امر به معروف و نهی از منکر می داند؛ کما این که انجام این فریضه بزرگ زمینه ساز سایر فرایض دینی است و مختص یک قشر خاص هم نیست و همین صفت در قرآن کریم از بهترین صفات مومنان واقعی قلمداد شده است.

 شناخت مراکز فتنه و افشای اهداف آن ها

با شناخت مراکز فتنه مسلما اهداف و نیات و فعالیت های آنان و نیز افراد و گروه های مرتبط با آنان شناخته خواهد شد و در این حالت رفع شبهات ذهنی جامعه ساده تر خواهد بود. این امر هم در بصیرت افزایی و هم در بصیرت بخشی موثر خواهد بود. در فتنه ۱۳۸۸ با شناخت و افشای اهداف مراکز فتنه داخل و خارج از کشور البته پس از مدتی غفلت، بصیرت عمومی جامعه نیز افزایش یافت.

 پرهیز از احساسات و جو زدگی، پرهیز از اقدامات عجولانه و فاقد پشتوانه تحلیل جامع و منطقی

یکی از آفات گروه طرفدار حق در شبهات و فتنه ها پیروی از احساسات است. وقتی احساسات غلبه کند منطق و عقل به حاشیه می رود و حق و باطل مخلوط می شوند.

عادت به اینگونه رفتارها افراد حق طلب را از بصیرت دور خواهد کرد. رهبر انقلاب همواره بر اجتناب از این مسائل تاکید کرده اند. اگر در شخصی این پرهیزکاری نهادینه شود بصیرتش در شرایط گوناگون بیشتر خواهد بود.

 مطالعه وضعیت روز و شناخت زمان

آگاهی و شناخت از وقایع و اتفاقات و مسائل جدید بسیار مهم و در شناخت حق کارآمد است. امام صادق علیه السلام می فرمایند: العالم بزمانه لا تهجم علیه الوابس.

عالم به زمان بودن یعنی شناخت جامع نسبت به اوضاع روز همراه با درک و تحلیل درست اوضاع. یعنی تهنا خبر داشتن کافی نیست و باید قرین با تحلیل درست نیز باشد. از طرفی کسی که تنها در گذشته سیر می کند و بر مبنای آن تصمیم گیری و تحلیل می کند نمی تواند درک درستی از حقایق داشته باشد. به عنوان مثال حضرت امام در ارائه راهکار شناخت افراد مطرح برای مردم فرمودند ملاک حال فعلی افراد است، حال اگر کسی از این حال فعلی آگاه نباشد و تنها حال سابق را در نظر بگیرد مسلماً راه گمراهی و کج فهمی را خواهد پیمود. چرا که قضاوتش بر مبنای دیروز است.

 ثبات قدم، صبر و استقامت

گاهی اوقات در زمان های خاصی فتنه ها بسیار اوج می گیرد، ان چنان که موج آن در همان ابتدا بسیاری از افراد حق طلب را می برد و گمراه می کند. در حالی که کمی تامل و استقامت به سرعت دست باطل را رو خواهد کرد. حضرت امیر می فرمایند للحقّ دوله و للباطل جوله، و البته صبر و استقامت در اینجا به معنای کناره گیری و مشاهده و سکوت نیست. و رهبری نیز مثل معروف همچون شتر دوساله بودن در فتنه ها را به معنای سکوت و کناره گیری ندانستند بلکه بالعکس نمونه عمار یاسر را الگوی مناسب معرفی می کنند.

استقامت بر مبنای اصول و حق غبار فتنه را خواهد نشاند و بصیرت اشخاص را استوار تر و مستمر تر خواهد کرد. مقام معظم رهبری این عامل را قرین و هم شان بصیرت معرفی می کنند: بنده بارها در طول این سالها این جمله امیرالمؤمنین علیه الصلاه والسلام را عرض کرده ام که فرمود این پرچم -پرچم انسانیت، اسلام، توحید- را آن کسانى که؛ «لا یحمل هذا العلم إلّا أهل البصر والصبر» داراى این دو خصوصیتند، میتوانند بر دست بگیرند و بلند نگه دارند؛ البصر الصبر؛ بصیرت و استقامت. امام حسین علیه السلام مظهر بصیرت و استقامت است.[۱][۱] . دیدار جمعى از اقشار مختلف مردم قم(۱۹/۱۰/۱۳۸۶